Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як вигідно обрати договір постачання електроенергії непобутовому споживачу

16.33, 3 липня 2019
3277
1

Іван Бондарчук, старший юрист ILF, розказує про те, на що має звернути увагу споживач перш ніж укласти договір із постачальником

З 1 січня українські підприємства зіткнулися з необхідністю укладати нові договори постачання електроенергії. Вони одразу ж почали отримувати численні пропозиції новостворених постачальників. Постають питання: який договір укладати? як вибрати надійного та вигідного постачальника? на які умови договору звернути увагу? як уникнути маніпуляцій тощо?

Насправді, є три основні варіанти, якими може скористатися підприємство (так званий непобутовий споживач) для того, щоб купити електроенергію. Розглянемо особливості кожного з цих видів договорів.

1. Договір з постачальником універсальних послуг

Найпростіший варіант - укласти договір постачання електроенергії з постачальником універсальних послуг, що діє у відповідному регіоні (Повний перелік постачальників універсальних послуг доступний за посиланням: http://www.nerc.gov.ua/?id=37483 ). До 2020 року його можуть обрати підприємства, приєднана потужність електроустановок яких не перевищує 150 кВт, а після 2020 - 50 кВт.

Такий договір дозволяє забезпечити цілодобове постачання необхідного обсягу електроенергії за ціною, встановленою згідно методики НКРЕКП. З 1 липня така ціна враховуватиме:

- погодинну вартість ціни на ринку «на добу наперед»,

- вартість доставки (розподілу) електроенергії,

- націнку постачальника, встановлену НКРЕКП.

При цьому форма договору постачання електроенергії як універсальної послуги - типова, затверджена НКРЕКП та не може бути змінена. Це зменшує можливість маніпуляцій з боку постачальника та можливість помилки споживача.

Водночас, приєднуючись до типового договору, споживач позбавлений можливості вести переговори про індивідуальні умови постачання електроенергії. Окрім цього, постачальник може на власний розсуд визначати окремі умови в комерційних пропозиціях, що є додатками до типового договору.

Саме тому, укладаючи такий договір, варто уважно вивчати комерційні пропозиції та звертати увагу на основні умови, про які йтиме мова далі.

2. Договір постачання електричної енергії споживачу

Найбільш гнучкий варіант - договір постачання електричної енергії споживачу.

Його можна укласти з будь-яким постачальником електричної енергії (а таких вже декілька сотень) за двома сценаріями.

Перший - приєднатися до публічної комерційної пропозиції обраного постачальника. Для цього, як правило, необхідно подати відповідну заяву приєднання.

Другий - провести переговори з постачальником та укласти договір на індивідуальних умовах у письмовій формі.

3. Договір з постачальником «останньої надії»

Постачальник «останньої» надії - це ДП «Укрінтеренерго». В нього можна купувати енергію протягом 90 днів за ціною, на 25 % вищою, ніж в інших постачальників. Саме тому, постачальник «останньої надії» - для виключних випадків, наприклад: коли ваш постачальник збанкрутував, втратив ліцензію, систематично порушує закон, або якщо ви не маєте укладеного договору з жодним іншим постачальником.

Незалежно від того, який саме договір із постачальником ви обираєте, найважливіші умови (ціна електроенергії, порядок розрахунків, штрафні санкції тощо) будуть міститися у додатку до договору - Комерційній пропозиції. Тому основна порада тут - читайте та уважно розбирайтеся, що означає кожне положення Комерційної пропозиції. Саме там, як показує досвід, часто заховані найважливіші деталі.

Підводні камені договорів постачання електроенергії


Ціна договору. Постачальник може пропонувати погодинну або середньодобову ціну. Якщо ваше підприємство багато споживає вночі - сміливо обирайте погодинну тарифікацію, якщо вдень - обирайте з урахуванням пікових годин та показників ціни на оптових майданчиках.

Порядок передоплати. Деякі комерційні пропозиції містять положення, які вимагають у споживача самостійно розрахувати та сплатити передоплату незалежно від отримання рахунку постачальника. Тут у вас є два варіанти: 1) погодитися, уважно вивчити правила і рахувати, або ж 2) знайти пропозицію іншого постачальника.

Формула розрахунку передоплати. Постачальники пропонують різні формули розрахунку передоплати за договором. Наприклад, для розрахунку базового обсягу споживання електроенергії можуть використовуватися показники попереднього календарного місяця або аналогічного місяця попереднього календарного року. Уважно вивчіть цю формулу, щоб не потрапити під штрафні санкції.

Штрафні санкції. Комерційні пропозиції можуть містити штрафні санкції не лише за прострочення оплати, але й за перевищення або недобір заявленого обсягу споживання та дострокове розірвання договору з постачальником. Іноді, законність таких санкцій можна поставити під сумнів. Як діяти?

1) Шукайте пропозиції, де немає штрафу за розірвання договору, або чітко прописані умови зміни постачальника, при дотриманні яких не виникає штрафу,

2) Якщо такого не знайшли, запропонуйте постачальнику врегулювати це питання,

3) Якщо він не згоден на врегулювання - краще знайти іншу пропозицію.

Розірвання договору та зміна постачальника. У випадку порушення цих положень договору є ризик отримання штрафу за дострокове розірвання договору.

Помилка у виборі постачальника може змусити вас купувати дорогу електроенергію у постачальника «останньої надії». Завжди пам'ятайте, що безкоштовний сир буває тільки у мишоловці. Перш, ніж відгукнутися на привабливу пропозицію - перевірте постачальника.

Базові вимоги до постачальника електроенергії

До укладенні договору постачання електроенергії, обов'язково перевірте постачальника за наступними пунктами:

1. Ліцензія. Якщо компанія відсутня в реєстрі ліцензіатів НКРЕКП, скоріше за все, вона не має права постачати електроенергію.

2. Веб-сайт з опублікованими договорами, комерційними пропозиціями та цінами. Це вимоги законодавства, які постачальник повинен неухильно дотримуватися.

3. Наявність товару та розмір маржі. Більшість цінових формул за договорами постачання враховують ціну електроенергії на оптовому майданчику (ринку «на добу наперед») та маржу постачальника. Якщо постачальник пропонує занадто низьку маржу, можна припустити, що в нього є двосторонній договір з виробником електроенергії на придбання електроенергії за ціною, нижче ціни ринку «на добу наперед». Ви можете так прямо і запитати в представника постачальника.

Якщо в нього такого договору немає - задумайтеся, чому низька маржа є для нього вигідною. Де він візьме електроенергію для перепродажу та чи не планує просто зібрати з вас передоплату і «зникнути»?

4. Статутний капітал та обігові засоби. Нова модель ринку електричної енергії передбачає щоденні 100%-ві розрахунки постачальників з виробниками та трейдерами. Статутного та оборотного капіталу постачальника повинно бути достатньо для покриття касових розривів, якщо не всі його споживачі розрахувалися у повному обсязі. Ви маєте право зробити запит до постачальника на цю інформацію.

5. Досвід роботи на ринку електричної енергії, історія дефолтів, боргів та порушень правил ринку. Постачальник, що має заборгованість та систематично порушує правила ринку - втрачає можливість роботи та виконання своїх обов'язків перед споживачами. Договір з таким постачальником може привести вас до договору з постачальником “останньої надії”.

Отже, новий ринок електричної енергії створює нові можливості та виклики для непобутових споживачів. Для бізнесу ефективна робота з енергопостачальниками стане конкурентною перевагою, адже вартість електроенергії прямо впливає на собівартість продукції. Натомість легковажність - буде коштувати грошей.

Іван Бондарчук,

старший юрист ILF

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему