Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Відповідальність акціонерів в Нідерландах

11.11, 4 червня 2018
409
0

У яких випадках настає відповідальність, передбачена законом, статутом, угодою, аналізує адвокат нидердандской адвокатської контори

Тема відповідальності директорів компанії дуже популярна в Нідерландах. Значно менше говориться про відповідальність акціонерів. Проте, ситуації, коли акціонери несуть відповідальність за свої дії усередині компанії також можливі. У цій статті ми постараємося розібратися, коли настає відповідальність акціонера.

1. Обов'язки акціонерів

Акціонер володіє акціями юридичної особи. Згідно з Цивільним кодексом Нідерландів, юридична особа рівнозначно фізичній особі, коли йдеться про права власності. Це означає, що юридична особа може мати ті ж права і обов'язки, що і фізична особа, і може здійснювати юридичні дії, такі як придбання майна, укладення договору або подача позову. Оскільки юридична особа існує тільки на папері, воно має бути представлене фізичною особою, директором (директорами). Юридична особа несе відповідальність за будь-які збитки, пов'язані з його діями. Директори можуть в деяких випадках також нести відповідальність на підставі відповідальності директорів. Виникає питання, чи може притягати до відповідальності акціонер за свої дії відносно юридичної особи. Для визначення відповідальності акціонерів необхідно встановити зобов'язання акціонерів. Ми можемо виділити три види конкретних зобов'язань для акціонерів: юридичні зобов'язання, зобов'язання, витікаючі із статуту, і зобов'язання, витікаючі з угоди акціонерів.

Максим Ходак

1.1. Зобов'язання акціонерів, витікаючі із закону

Відповідно до Цивільного кодексу Нідерландів, у акціонерів є одно важливе зобов'язання - це зобов'язання сплатити придбані акції. Це зобов'язання є єдиним зобов'язанням для акціонерів, витікаючим із закону. Закон дозволяє сплатити акції не відразу.

Проте, існує норма, яка захищає третіх осіб у разі банкрутства. Якщо компанія збанкрутить, а акції не повністю сплачені акціонерами, куратор зобов'язаний зажадати сплатити акції в повному об'ємі.

Правове зобов'язання акціонерів сплатити акції в повному об'ємі спричиняє за собою те, що акціонери в принципі несуть відповідальність тільки в межах вартості акцій. Вони не можуть нести відповідальність за дії компанії.

1.2. Зобов'язання акціонерів, витікаючі із статуту компанії

Зобов'язання акціонерів можуть бути також обумовлені в статуті компанії.

У статуті компанії може бути передбачено, що акціонер може особисто притягати до відповідальності за борги компанії. Можуть бути також передбачені умови для фінансування компанії. Це розширює відповідальність акціонерів. Проте таке положення не може бути включене в статут компанії проти волі акціонерів. Положення можуть бути передбачені тільки у тому випадку, якщо акціонери з ними згодні. Для накладення додаткових зобов'язань на акціонерів, їм необхідно прийняти відповідне рішення на Загальних зборах акціонерів. Якщо акціонер голосує проти цього зобов'язання або включення його в статут, він не може нести відповідальність відносно цих зобов'язань або вимог.

1.3. Зобов'язання акціонерів, витікаючі з угоди акціонерів

Акціонери можуть укласти так звану угоду акціонерів. Ця угода полягає між акціонерами і містить додаткові права і обов'язки для акціонерів. Угода акціонерів поширюється тільки на акціонерів, а не на третіх осіб. Якщо акціонер не дотримує цю угоду, він може нести відповідальність за збитки, пов'язані з невиконанням. Проте, якщо в компанії єдиний акціонер, що володіє усіма акціями компанії, то угода акціонерів не полягає.

2. Відповідальність за незаконні дії

Окрім вказаних зобов'язань акціонерів, відповідальність при здійсненні протиправних дій також повинна братися до уваги при визначенні відповідальності акціонерів. Акціонер зобов'язаний діяти законно відносно кредиторів, інвесторів і постачальників. Якщо акціонер діє незаконно, він може особисто притягати до відповідальності. Незаконною дією акціонера може бути, наприклад, виплата прибутку, коли очевидно, що компанія не може здійснювати виплати кредиторам після перерахування прибутку.

Незаконна дія акціонерів при певних обставинах може бути пов'язана з продажем акцій третім сторонам. Передбачається, що акціонер певною мірою з'ясовуватиме, кому він хоче продати свої акції. Якщо таке розслідування виявить, що компанія, ймовірно, не зможе виконати свої зобов'язання після передачі акцій, то акціонер повинен враховувати передусім інтереси кредиторів і в цьому випадку він може нести особисту відповідальність.

3. Відповідальність директивних органів

І нарешті, акціонери можуть нести відповідальність, коли вони виступають директивним органом. В цілому, директорам доручено вести курс компанії. Це не завдання акціонерів. Проте акціонери мають право давати вказівки директорам. Це право має бути включене в статут компанії. Відповідно до Цивільного кодексу Нідерландів, директори повинні наслідувати вказівки акціонерів, якщо вони не суперечать інтересам компанії. Вказівки акціонерів повинні носити загальний характер (*ECLI : NL: HR:1955: AG2033 (Forumbank). Акціонери не можуть давати вказівки про конкретні предмети або дії, наприклад, вказівка про звільнення співробітника. Акціонери не можуть узяти на себе роль директора компанії. Якщо акціонери виступають директорами, їх класифікують як осіб, що визначають політику компанії, і вони розглядатимуться як директори компанії. Тому вони також нестимуть відповідальність за збиток, витікаючий з політики, що проводиться. Це означає, що вони можуть притягати до відповідальності на підставі відповідальності директорів, у випадку якщо компанія збанкрутить (*ECLI: NL: HR :2015:522 (Hollandse Glascentrale Beheer B.V.).

4. Висновок

Акціонер не може здійснювати будь-які дії безкарно. Проте, на практиці мало уваги приділяється відповідальності акціонерів. Акціонери мають зобов'язання, витікаючі із закону, статуту і угоди акціонерів. Коли акціонери не виконують встановлені зобов'язання, вони можуть нести відповідальність за заподіяний збиток.

Акціонери, як і усі інші особи, повинні діяти відповідно до закону. Незаконна дія може привести до відповідальності. Нарешті, акціонер повинен діяти як акціонер, а не як директор. Якщо він діятиме як директор і визначати внутрішню політику компанії, то і до відповідальності він буде притягнений на підставі відповідальності директорів. Акціонери повинні враховувати ці риски, в цілях уникнення відповідальності акціонерів.

Максим Ходак,

адвокат Адвокатської контори Law & More (Нідерланди)

Також читайте інші статті автора : Регламент ЄС по захисту персональних даних : що треба знати українським компаніям (нагадаємо, General Data Protection Regulation набув чинності 25 травня).

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему