Per aspera ad astra! Через труднощі до зірок!

Юрист Патентно-юридичної компанії IPStyle Оксана Падох розказала про роль, яку відіграв Стівен Хокінг в сфері права інтелектуальної власності
16.03.2018, 09:00
135
0

14 березня 2018 року з життя пішов талановитий вчений, популяризатор науки та просто геніальна людина із непереборною жагою до життя - Стівен Хокінг. Вчений відкрив теорію великого вибуху, намагався розгадати природу Всесвіту, досліджував чорні діри та сингулярність. Та не кожен знає, що він відіграв чималу роль і в сфері права інтелектуальної власності та має відношення до різноманітних об'єктів авторського права та суміжних прав, наукових відкриттів, торговельних марок, інновацій та технологій.

Той, кого читають

Хокінг є автором бестселера “Коротка історія часу” (та його перевидання “Найкоротша історія часу” у співавторстві із Л.Млодіновим), який був однією із небагатьох виключно наукових праць, розпроданих мільйонним тиражем. За його авторства створено кілька інших літературних творів наукового характеру та навіть дитяча книга “Джордж і таємний ключ до Всесвіту”, написана у співавторстві з його власною донькою Люсі.

23 жовтня 2017 року дисертація Хокінга, завершена ним в 1966 році (52 роки тому!) стала загальнодоступною на сайті Кембриджського університету. Цей об'єкт авторського права був завантажений близько 70 тисяч разів. Для порівняння, популярні роботи із сайту університету завантажуються порядка ста разів, а непопулярні - лічені одиниці.

Окрім того, Хокінг згадується в якості персонажу в книгах “Страшенно голосно і неймовірно близько” Джонатана Сафрана Фоера, “Священна книга перевертня” Віктора Пелевіна, “Самотність в мережі” Януша Вишневського та ін.

Оксана Падох

Той, кого слухають

Цифровий голос Хокінга присутній в композиціях групи Pink Floyd “Keep Talking” (альбом “The Division Bell”, 1994) та “Talkin'Hawkin” (альбом “The Endless River”, 2014), а також в жартівливій версії пісні Майкла Джексона “The Girl Is Mine” у виконанні Річарда Чіза (альбом “Aperitif For Destruction”, 2005).

Той, про кого знімають

Завдяки вченому світ побачив ще один об'єкт авторського права - аудіовізуальний твір у виді кінофільму “Теорія всього”. Це британська драматична стрічка про юність молодого фізика та його стосунки із майбутньою дружиною (реж. Джеймс Марш, 2014). Персонаж Хокінга був присутній також в мультсеріалах “Гріфіни”, “Футурама” та ін.

Той, хто сам знімається

Стівен Хокінг є не лише автором, але й власником суміжних прав. Так, вчений знявся в телесеріалі “Теорія великого вибуху”, в різноманітних соціальних роликах та рекламах (зокрема, в рекламі бренду “Jaguar”), озвучував себе в мультсеріалі “Сімпсони”, був гостем значної кількості телепередач (“Good Morning Britain”, “StarTalk” та ін.).

Той, хто відкриває

Про наукові відкриття вченого можна писати цілу дисертацію. Перерахуємо тільки основні із них: теорія великого вибуху, закон термодинаміки чорних дір (т. зв. “парадокс Хокінга” або “no-hair theorem”), “випромінювання Хокінга” та ін.

Той, кого копіюють

Ім'я вченого так часто використовували для маркування та подальшого продажу різноманітних товарів, що для захисту своїх прав, ним у 2015 році було зареєстровано дві словесні торговельні марки “STEPHEN HAWKING” для товарів 09, 12, 16 та послуг 36, 41, 42, 44 класів МКТП: у Великобританії (реєстрації № UK00003097042 та № UK00003097043) та США (заявки № 86552993 та № 86655049).

Той, хто критикує штучний інтелект

Знаменитий вчений висловлював власні міркування щодо нашумівших останніх часом інновацій, які базуються на ідеї штучного інтелекту. За його словами, “створення штучного інтелекту може стати останнім технічним досягненням людства, яке може не втримати над ним контроль і, як результат, зазнати поразки. Люди, по своїй природі, обмежені рамками біологічної еволюції і не зможуть конкурувати з машинами, які постійно вдосконалюються”. Власне, відомий фізик був не єдиним противником ШІ. Такої ж позиції притримуються Ілон Маск, Стів Возняк та інші відомі вчені та винахідники.

Той, для кого створюють

В 1963 році вченому діагностували бічний аміотрофічний склероз, який після операції на пневмонію в 1985 році дав серйозне ускладнення і, окрім проблем із опорно-руховим апаратом, Хокінг втратив ще й голос.

Для забезпечення можливості руху, американська компанія Permobil розробила для вченого крісло на базі своєї моделі C350 і унікальної системи сидінь Corpus 3G, яка повторює контури тіла людини, забезпечуючи максимальний комфорт (сидіння регулюються по всіх площинах).

Для зв'язку із зовнішнім світом фізик використовував комп'ютер із вмонтованим пристроєм, що генерує мовлення (speech-generating device (SGD)), створений компанією Intel. З метою заохочування подальшого вдосконалення свого пристрою, Intel відкрила вихідний код розмовної системи Хокінга (Assistive Context-Aware Toolkit) для широкої громадськості.

Важливу роль в житті Хокінга відіграла компанія Words Plus Inc, яка розробила для нього програмне забезпечення EZ Keys, що базується на роботі інфрачервоного датчика, вмонтованого в оправу його окулярів. Компанія також надала йому клавіатуру та базовий алгоритм прогнозування слів. Таким чином, курсор автоматично сканував клавіатуру по рядах або стовпцях, а Хокінг міг вибрати потрібний символ рухом щоки, що зупиняє цей курсор. EZ Keys також дозволяла Хокінгу керувати мишкою в операційній системі Windows і працювати з іншими додатками на його комп'ютері. Пізніше, EZ Keys змінили на нову програму компанії Intel - ACAT (Assistive Context-Aware Toolkit).

Ще одним технічним рішенням, яке зробило життя вченого простішим, був мовний синтезатор DECtalk (розроблений компанією Speech Plus). Сам голос Хокінга (який має назву “Досконалий Пол” (“Perfect Paul”) був створений ще на початку 80-х років інженером Массачусетського технологічного інституту Деннісом Клаттеном.

Із більш детальною інформацією про алгоритми дії пристроїв, що дозволяли Хокінгу працювати та спілкуватись можна ознайомитись в його власній статті “The Computer” (розміщеної за посиланням) та статті “How Did Stephen Hawking's Communication System Work?” (розміщеної за посиланням).

Прикро, коли світ покидають такі талановиті люди, однак та наукова та культурна спадщина, яку вони залишають по собі, існуватиме вічно.

Оксана Падох,

юрист Патентно-юридичної компанії IPStyle

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться