Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Судді-переселенці залишилися вірні присязі, - Катерина Широка

Реклама

Страшні події на східних територіях України поступово йдуть на другий план. В першу чергу обговорюються майбутні реформи, у тому числі і судова. Судовий корпус, що останнім часом часто піддається публічним нападкам, взявся за самоорганізацію і жадає донести до суспільства свою правду. І, як би хтось не відносився до суддів особисто, без  судової влади не можна побудувати держава. Виїхали з непідконтрольних територій далеко не усе, а судді, що поїхали, зіткнулися з проблемами не лише переселенців, але і свого цеху (Верховна Рада довгий час не переводить суддів з рекомендаціями, не призначає суддів і т. д.). ЮРЛИГА поговорила з суддею Луганського окружного адмінсуду Катериною Широкою, nbsp, що пережила&;літо 2014 року і вимушеною залишити рідне місто, подальшу професійну долю якої зараз важко передбачати

- Катерина Юріївна, Ви були призначені суддею Луганського окружного адміністративного суду в 2010 році. Яким був Ваш шлях до цього статусу, чим Ви займалися? Луганськ вибраний не випадково, Вас щось зв'язує з цим містом?

- Указом Президента України у 2010 році я була призначена суддею Луганського окружного адміністративного суду. Яким був мій шлях, хороше питання. Шлях був завдовжки в 15 років. Ще в середній школі я чітко розуміла, що хочу бути юристом, щоб захищати людей. І перші кроки були зроблені до своєї мрії на міських і республіканських олімпіадах по праву. Під впливом книг Артура Конан Дойля і романтики серіалу "Каменская" я вибрала свою першу професію на юридичному терені і стала слідчим міліції. Але зупинятися на досягнутому я не захотіла. І вже в 2006 році, після звільнення з органів внутрішніх справ я отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Далі я працювала в комерційних структурах, пройшла шлях від рядового співробітника до начальника юридичного відділу. Останні 3 року до свого призначення, я працювала в Києві. Дійсно, Луганськ був вибраний не випадково, оскільки це моє рідне місто.

- Як довго Ви змогли пропрацювати суддею? Як Ви оцінюєте себе в цій ролі, чи виправдалися очікування?

- Зараз я суддя Луганського окружного адміністративного суду. У листопаді 2014 року Президент України своїм Указом перевів Луганський окружний адміністративний суд в Сєвєродонецьк Луганської області. Мої очікування від роботи суддею адміністративного суду виправдалися. Оскільки саме судді адміністративних судів встають на захист інтересів фізичних і юридичних осіб в їх правовідносинах з адміністративною машиною - державою. Робота цікава, що динамічно розвивається і дуже відповідальна. Давати собі оцінку я не можу, так ця моя суб'єктивна думка. Але скажу, що бути суддею складно, а хорошим суддею складніше удвічі. Це професія, яка вимагає постійної роботи над собою. Я прагну до професійного росту, і не перестаю працювати над собою.

- Як на роботі Вашого суду відбилися дії озброєних угрупувань, захоплення будівель. Відновите хронологію подій, розкажіть про свій стан. Що тоді узяло верх - емоції як щось людське або борг, оскільки Ви в першу чергу суддя.

- На початку квітня 2014 року було захоплено адміністративну будівлю СБУ в Луганській області, яке знаходилося практично в самому центрі Луганська, що стало початком втрати контролю центральною владою в місті. Луганський адміністративний суд здійснював правосуддя до липня 2014 року. Весна і літа 2014 року були гарячими, фактично правосуддя здійснилося в особливих умовах. Було просто дуже страшно, коли стріляли. Але наш суд не припиняв здійснювати правосуддя ім'ям України навіть під обстрілом. Страшно було за безпеку учасників процесу, працівників апарату суду, своїх близьких. Сказати, що ситуація була важка - це нічого не сказати. Коли літали літаки і були чутні постріли "Граду", іншої зброї, доводилося дуже сильно брати себе в руки. Описати це не можливо, це можна тільки відчути. Але увесь наш колектив мужньо виходив на роботу (іншого слово підібрати не можу). Ви не представляєте, що таке йти на роботу, коли чутні залпи снарядів. І коли вже ситуація досягла критичної точки, в липні 2014 року Луганський окружний адміністративний суд припинив роботу з метою збереження життя і здоров'я учасників процесу, суддів, апарату суду. До цього моменту наш суд здійснював правосуддя, хоча вже було небезпечне. Ось і робіть свої висновки, що тоді узяло верх - емоції або борг. І як зараз я можу відноситися до ситуації, яка склалася, адже в мій будинок прийшла біда, яку ніхто не міг навіть представити. Це не могло приснитися в страшному сні. На сьогодні у мене забрали мій будинок, моє життя…

- Коли Ви покинули місто? Чи залишилися справи, які Ви вели, на непідконтрольній території? Куди Ви попрямували, що відбувалося у Вашому житті?

- Влітку 2014 року я покинула Луганськ, більше туди я не поверталася. Поділа, які не були розглянуті, до моменту мого від'їзду, знаходилися в службовому сейфі. У кінці липня 2014 року у будівлю мого суду потрапив снаряд. Повністю було зруйновано три кабінети на третьому поверсі. Після цього будівля суду була захоплена озброєними людьми, які винесли абсолютно усе (техніку, меблі, особисті речі). Але, слава богу, до того моменту робота суду була припинена, і ніхто з людей не постраждав. Скажу чесно, дуже важко усе це згадувати. Тепер моє життя розділилося на до і після війни. Також як і у багатьох моїх друзів, колег…

Для мене і моєї сім'ї це було гаряче літо 2014 року. У липні 2014 року мого батька захопили в полон, це було 11 днів пекла. Відповідно, в цей період моя сім'я не могла виїхати з Луганська. На очах у моєї матері від снаряда розірвало 8 чоловік. В той момент у мене життя зупинилося. Але найстрашніше це те, що померла моя близька людина. Я не змогла бути поряд з ним, щоб провести його в останню дорогу. Активна фаза бойових дій в місті Луганську припала на липень і серпень 2014 року. Восени 2014 року, відчувши увесь страх війни на собі, я прийняла рішення допомагати нашим захисникам. Спасибі моїм друзям і знайомим, які підтримали цю ідею. Спільними зусиллями ми придбавали ліки, теплі речі, постільну білизну. Допомагали лікарні, яка знаходиться в місті Старобельске Луганській області. Кілька разів я роздавала теплі шкарпетки по блокпостах, чому були дуже ради солдати нашої армії.

- Коли Луганський окружний адмінсуд був перенесений в Сєвєродонецьк, Ви продовжили роботу?

У листопаді 2014 року Президентом було прийнято рішення про переклад Луганського окружного адміністративного суду в місто Сєвєродонецьк Луганській області. Наш суд почав роботу з нуля. У березні 2015 року Луганський окружний адміністративний суд відновив роботу по здійсненню правосуддя в місті Сєвєродонецьку. Я переїхала жити в Сєвєродонецьк разом зі своїм судом. Єдине, що зараз у мене залишилося, це моя робота, вірність Присязі і любов до моєї країни.

- Ви обрані на 5-річний термін, він закінчується, чи подали Ви заяву на обрання безстроково?

- Звичайно. Я виконала усі вимоги Закону України "Про судоустрій і статус суддів". На сьогодні, я, як і інші мої колеги (якщо не помиляюся, вже більше 800 чоловік), чекаю прояву політичний воля нашої законодавчої гілки влади.

- Чи будете Ви проходити первинне кваліфікаційне оцінювання?

- Звичайно буду.

- Ви один з ініціаторів створення Асоціації адміністративних суддів, який Ви бачите цю організацію, чим вона зможе допомогти суддям, у тому числі і суддям-переселенцям?

- Я була членом ініціативної групи. Головною ідеєю створення Асоціації адміністративних суддів є розвиток і затвердження адміністративної юстиції в Україні, зміцнення довіри до адміністративних судів в суспільстві. Здається, саме судді адміністративних судів розуміють, де і яким чином порушуються права громадян. Як вже неодноразово відзначалося моїми колегами, Асоціація будується на демократичних принципах, тому планується створення сильних відділень в округах. Відносно суддів-переселенців хочу сказати наступне. Ми, як усі переселенці нашої країни, зіткнулися з великою кількістю проблем. І відчувши ці проблеми на собі, розумієш, що вирішити їх можна і треба на законодавчому рівні. Тому з метою вирішення проблемних питань суддів адміністративних судів, розташованих в зоні озброєного конфлікту, планується участь в розробці проектів нормативно-правових актів, напрацювання пропозицій до законодавства, проведення офіційних зустрічей і т. д. Дуже багато планів і ідей. Дозвольте мені бути небагато забобонною, але із задоволенням я розповім про вже досягнуті цілі. У нас зараз багато хто тільки обіцяє, але думаю, прийшов час дій. Засновницькі збори показали бажання суддів діяти активно, законно і цілеспрямовано. Молоді, амбітні, енергійні об'єдналися у бажанні розвитку системи адміністративних судів.

Я вважаю, що велика заслуга в створенні такої унікальної молодої Асоціації адміністративних суддів належить головним ініціаторам: Наталії Блаживской, Богдана Санину, Юрієві Цвиркуну. Саме вони змогли об'єднати таку велику кількість однодумців. Також я рада, що президентом Асоціації був обраний Олександр Пасенюк - людина, яка стояла у витоків створення адміністративної юстиції.

- Як суддя, вимушена переселитися із зони АТО, і, якщо можна так сказати, та, що залишилася вірна присязі, оціните роль держави у Вашому захисті.

- Я вважаю, що усі судді, які були вимушені поїхати з непідконтрольної території, зробили героїчний вчинок. І якщо у когось є сумнів, прийдіть до себе додому, сядьте на диван, подивитеся навкруги, на своїх літніх батьків і запитаєте себе, а чи готові ви усе це кинути і поїхати, не знаючи, зможете чи, ви повернуться назад. А ось ми змогли! Ми залишилися вірні присязі Українському народу. Ми кинули родичів, удома. Зі свого боку хочу виразити вдячність Вищому адміністративному суду за підтримку, яка була зроблена в скрутну хвилину.

Я, як і будь-яка інша людина нашої держави, не могла представити в найстрашніших думках, що станеться таке. Я сподіваюся, чекаю і вірю, що цей кошмар скоро закінчиться. І над моєю улюбленою Україною знову буде чисте мирне небо. І усі блукаючі люди (переселенці) повернуться у свої будинки і набудуть спокою. І дуже хочеться закінчити словами Володимира Сосюры :

Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, і труй, і води…

У годину щасливу і в радості мить

любіть у годину негоди. (1944)

Ставила питання і підготувала Марина Ясинская

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини