Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкова лібералізація: основні положення

09.15, 19 листопада 2015
1966
0

Матеріал аналітичного електронного видання "ЮРИСТ&ЗАКОН" № 44 від 19. 11. 2015

У Парламенті зареєстрований значний за об'ємом і ваговитості пропозицій законопроект № 3357 відносно податковій лібералізації. Торкнемося основних його постулатів, які можна рахувати либерализирующими.

Нововведення в термінології і адмініструванні

Пропонується введення поняття індивідуальній діяльності (ИД) як діяльності фізичної особи з продажу товарів на ринках, наданню побутових послуг населенню, заняття традиційними промислами і ремеслами, без реєстрації в якості підприємця. Прибутки таких осіб запропоновано оподатковувати на прибутки фізичних осіб (НДФЛ) по ставці 10 % від мінімальної зарплати (близько 140 грн. в місяць). ИД можна здійснювати, якщо не використовується наймана праця і якщо річний дохід не перевищує 250 розмірів МЗП (трохи більше 340000 грн.). Для заняття ИД необхідно встати на облік, подавши заяву або в податковий орган, або в місцеву раду. Ведення обліку прибутків і витрат не обов'язково, передбачено щорічне (1 раз на рік) декларування доходу. Застосування РРО також не обов'язкове.

Зміна механізму адміністративного оскарження податкових рішень: скарги на рішення ГФС в областях, міжрегіональних ГФС подаються в ГФС України, а скарги на рішення ГФСУ - до Міністерства фінансів. Можливо, розгляд скарг Мінфіном посприяє зменшенню кількості судових оскаржень, т. до. діюча система адміністративного оскарження у більшості випадків застосовується "для галочки", а скарги платників залишаються без задоволення.

До 1 січня 2019 року планується введення мораторію на внесення змін у такі елементи податків і зборів: платник, об'єкт, база, ставка податку (окрім ставок податків, визначених в абсолютних величинах).

Задумка правильна, і бізнес, не успішний реагувати на нескінченні нововведення, сприйме її позитивно. Головне, щоб в майбутньому "випадково" не були винайдені механізми, що дозволяють мораторій обійти. Усім відомий задекларований в пп. 4.1.9 НКУ принцип стабільності оподаткування, згідно з яким зміни до будь-яких елементів податків не можуть вноситися пізніше чим за шість місяців до початку нового бюджетного року, а податки і збори не можуть змінюватися впродовж року. Але це не перешкодило в передостанній день 2014 року прийняти Закон про податкову реформуПДВ, що перекроїв систему, ввести транспортний податок, що раніше не існував (ініціатори попередньої податкової реформи потирали руки від її правомірності: ми елементи податків не міняли, ми придумали новий податок).

Податок на прибуток

Об'єктом оподаткування на прибуток підприємств буде розподілений прибуток у вигляді нарахованих дивідендів і прирівняних до них платежів.

Оподаткуванню підлягають суми дивідендів, що виплачуються в користь : фізичних осіб, нерезидентів, неплатників податку на прибуток. Таким чином, дивіденди, що виплачуються юридичній особі - резидентові (платникові податку на прибуток), не оподатковуватимуться (податкове зобов'язання виникатиме при остаточному розподілі прибутку, що підлягає виплаті вищезгаданим особам).

Базову ставку податку пропонується зменшити, встановивши на рівні 15 % (зараз - 18 %). Податковим періодом буде календарний рік.

Починаючи з 01.01.2016 р. платники зможуть використовувати суми переплат в рахунок зменшення грошових зобов'язань по цьому податку, у тому числі авансових внесків.

НДФЛ

Пенсія обкладатиметься НДФЛ, якщо її місячний розмір перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатної особи (зараз оподатковуються пенсії, якщо їх розмір в три і більше рази перевищує розмір МЗП).

Базову ставку НДФЛ пропонується встановити на рівні 10 %.

50 % податку, що стягується з доходу, податковий агент перераховуватиме до місцевого бюджету по місцю проживання одержувача, а що залишилися 50 % - до місцевого бюджету по місцю фактичного здійснення трудової діяльності.

Ідея, безумовно, справедлива і цікава, і, по-моєму, такий розподіл НДФЛ частково розв'яже проблему наповнюваності місцевих бюджетів. Але у бухгалтерів думка може бути іншим, т. до. збільшується об'єм паперової роботи за рахунок складання двох платежек замість однієї. Тобто, з одного боку, нововведення позитивне для одержувачів НДФЛ, але з іншої - ускладнює процес сплати і адміністрування для податкових агентів.

ПДВ

Базову ставку ПДВ пропонується встановити на рівні 15 % замість нинішніх 20 %.

ГФСУ на своєму сайті вестиме і надаватиме доступ до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування ПДВ і до повного списку НДСников, що отримали бюджетне відшкодування, з вказівкою сум.

Введення системи бюджетного відшкодування на автоматичній основі усім платникам (відміна критеріїв віднесення НДСников до тих, що мають право на автоматичне відшкодування).

Скасування такої основи для анулювання НДСной реєстрації, як наявність в ЄДРПОУ запису про відсутність платника по його місцезнаходженню. Один бухгалтер сказав: "Законопроект треба ухвалити тільки тому, що в нім є ця норма". Звичайно, бухгалтер сказав, перебільшуючи, але його фраза - вираження значущості проблеми анулювання реєстрації ПДВ для бізнесу. Хто стикався, знає, як швидко податкова привласнює так званий "стан 9", не виходячи з кабінету встановлює відсутність особи по місцезнаходженню (при тому, що фірма "сидить" в офісі безвилазно упродовж багатьох років), розриває договори про прийняття електронної звітності, виконуючи наказ "про боротьбу з транзитерами, податковими ямами" (і іншими ворогами вітчизняного бюджету), а в наслідок і зовсім анулює реєстрацію. Тому - нововведення правильне.

Транспортний податок

Об'єктом оподаткування будуть автомобілі, які експлуатуються до 5 років і среднерыночная ціна яких перевищує 1 млн. грн. Методику визначення цін затверджуватиме КМУ.

А ось ставку транспортного податку пропонується залишити незмінній - 25000 грн. в рік.

На мою думку, упущений важливий момент: ст. 58 Конституцій України визначає, що закони зворотної сили не мають. Тобто і транспортним податком повинні обкладатися об'єкти оподаткування, придбані їх власниками після 01.01.2015 року (саме з цієї дати, з моменту набуття чинності Закону про податкову реформу, горезвісний транспортний податок був введений, замінивши собою збір за першу реєстрацію транспортного засобу). Посмію стверджувати, що вищезгадана стаття Основного Закону порушується, т. до. податківці відправляють податкові повідомлення-рішення і тим власникам "розкішних автомобілів", які їх придбали до введення транспортного податку. З огляду на те, що законопроект не містить положення про те, що оподатковуються автомобілі, придбані після його введення, ця норма і надалі порушуватиметься.

Єдиний податок

Граничні межі доходу, що дозволяють перебувати на певній групі єдиного податку (чи на упрощенке, взагалі) трохи змінені і приведені в залежність від МЗП (наприклад, діюча редакція НКУ передбачає максимальний "прибутковий" поріг для упрощенцев другої групи на рівні 1,5 млн. грн., тоді як законопроект вказує, що максимальний річний дохід для такого упрощенца не може перевищувати 1200 розмірів МЗП, що дорівнюватиме приблизно 1,6 млн. грн.).

Ставки єдиного податку будуть збільшені (у 2016 році - 3 % при окремій сплаті ПДВ і 6 %, якщо ПДВ включений (зараз - 4 %); у 2017 році - 4 % і 8 % відповідно; починаючи з 2018 року - 5 % і 10 % відповідно).

Пропонується заборонити застосовувати упрощенку ФОП, які мають господарські відношення з юридичними особами і одночасно полягають з ними в трудових стосунках; продавцям, виробникам верхнього одягу з шкіри і хутра; власникам готелів 3, 4, 5 зірок; суб'єктам ресторанного господарства, що виконують функції окремої структурної одиниці ресторану (кухні, бару і т. д.).

ЕСВ

Автори пропонують встановити єдину ставку ЕСВ на рівні 20 %який нараховуватиметься тільки працедавцями з фонду оплати праці, і відмінити утримання ЕСВ із зарплати працівників.

ВИСНОВОК:

Як бачимо, ставки податку на прибуток, ПДВ, ЕСВ пані Мешканця півдня і співавтори пропонують понизити, що, безумовно, бізнес сприйме позитивно. Правила оподаткування прибутку підприємств міняються за рахунок оподаткування прибутку розподіленої. Представники Мінфіну вже встигли заявити, що такий підхід ускладнить адміністрування, але дозволю не погодитися з цим: бізнес швидко зорієнтується - як, коли і в якій кількості прибуток розподіляти, щоб оптимізувати податкові витрати і понизити вимивання оборотних коштів.

Не зможе не порадувати працездатне населення введення низкооблагаемой індивідуальної діяльності, зниження ставки НДФЛ, а пенсіонерів - підвищення розміру пенсії, що оподатковується.

Спочатку бюджет від таких нововведень втратить, але проект дозволить вивести з тіні величезну кількість операцій і бізнесів. Крім того, зниження податкового тиску на зарплати і пенсії збільшить купівельну спроможність громадян.

Яків Гольдарб,

адвокат

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему