Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

To be or not to be: чого чекати іноземному інвесторові від України

Матеріал електронного аналітичного видання "ЮРИСТ&ЗАКОН" № 16 від 30. 04. 2015

"Welcome to Ukraine" - приблизно таке основне утримування офіційних заяв українських чиновників на міжнародних самітах і конференціях, присвячених інвестиціям і розвитку бізнесу. В той же час одним з основних завдань, які ставить перед собою уряд, є підняття на 20 позицій місця України в рейтингу Doing Business (зараз Україна знаходиться на 96-ій з 189 позицій).

У цьому контексті виникає цілком логічне питання: які юридичні процедури повинен пройти потенційний інвестор, щоб все-таки здійснити мрію членів українського уряду і вкласти свої гроші в Україну. Спробуємо розібратися.

Етап 1. Реєстрація юридичної особи на території України

Як показує практика, більшість іноземних інвесторів при виборі організаційно-правової форми юридичної особи для свого бізнесу схиляються до форми товариства з обмеженою відповідальністю. Ця процедура відрізняється від реєстрації ТОВ резидентами тільки необхідністю надання реєстраторові належним чином легалізованих документів з перекладом українською мовою (документ про підтвердження реєстрації іноземної особи в країні його місцезнаходження, зокрема виписка з торгового, банківського або судового реєстру - для юридичних осіб або переклад паспорта - для фізичних осіб). У випадку якщо пакет документів представлений в повному об'ємі, державна реєстрація юридичної особи здійснюється в день вступу таких документів.

Етап 2. Реєстрація іноземних інвестицій

Згідно ч. 3 ст. 395 ХК незареєстровані іноземні інвестиції не надають права на отримання пільг і гарантій, передбачених цим Кодексом і іншими законами для іноземних інвесторів і підприємств з іноземними інвестиціями.

До таких гарантій можуть бути віднесені: гарантії у разі зміни законодавства відносно примусових вилучень, а також незаконних дій державних органів і їх посадовців; компенсації і відшкодування можливих збитків іноземним інвесторам; гарантії у разі припинення інвестиційної діяльності; гарантії перекладу прибутків і інших засобів, отриманих від іноземних інвестицій.

Здавалося б, жодних проблем з цією процедурою у потенційного інвестора не повинно виникнути у зв'язку з існуванням Закону "Про режим іноземного інвестування", постанови КМУ "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації) іноземних інвестицій і її анулювання" і Інструкції про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій, яка передбачливо розміщена на сайті Київської міської державної адміністрації.

З аналізу вищезгаданих документів убачається, що процес реєстрації іноземної інвестиції складається з двох етапів:

1) реєстрація іноземної інвестиції в органах Фіскальної служби України;

2) реєстрація іноземної інвестиції в Раді Міністрів АРК, обласній, Київській або Севастопольській міськадміністрації.

Тетяна Лежух

Реєстрація іноземної інвестиції в органах Фіскальної служби України

Згідно з наказом ДПА № 238 від 29.06.2005 року для отримання підтвердження про фактичне внесення іноземних інвестицій до статутного фонду підприємства необхідно представити:

- заява в орган ГФС по місцю здійснення інвестиції;

- інформаційне повідомлення про внесення іноземної інвестиції у трьох екземплярах, заповнене за формою і в порядку згідно з додатками 1 і 2 до Порядку державній реєстрації (перереєстрації) іноземних інвестицій і її анулювання (при цьому розмір іноземної інвестиції повинен вказуватися виходячи з її еквіваленту в гривні на дату фактичного внесення), і документи, що свідчать про фактичне внесення інвестиції.

Слід зазначити, що законодавство не регламентує термін, упродовж якого має бути здійснена реєстрація іноземної інвестиції, тому цілком можливою видається одночасна реєстрація декількох інвестицій за різні періоди.

На етапі реєстрації іноземних інвестицій в адміністрації потенційний інвестор повинен представити майже аналогічний пакет документів, приклавши квитанцію про внесення плати за реєстрацію іноземної інвестиції (20 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян) і зареєстроване повідомлення з ГФС, і така реєстрація має бути здійснена в 7-денний термін з моменту отримання повного пакету документів.

ВИСНОВОК:

Таким чином, ми можемо зробити висновок, що процедура установи бізнесу для потенційного іноземного інвестора є досить зарегульованою і в цілому по своїй структурі не сприяє поліпшенню інвестиційного клімату в Україні. Саме тому, на мою думку, було б доцільно створити спеціально уповноважений орган за поданням адміністративних послуг для інвестора, максимально спростити процедуру реєстрації іноземних інвестицій і чітко регламентувати державні гарантії для таких осіб.

Тетяна Лежух,
адвокат, медіатор,
старший партнер
ЮК "Лежух, Сямина і партнери"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему