Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Trade dress: як захистити свою продукцію від копіювання?

10.41, 17 лютого 2015
3435
1

Стаття Марії Ортинской, керівного партнера Патентно-юридичної компанії IPStyle, опублікована у свіжому номері видання ЮРИСТ&ЗАКОН № 05(301) від 12. 02. 2015

Одним з важливих чинників у виборі тієї або іншої продукції є не лише якість, але і так званий "одяг продукції", або trade dress - етикетка, упаковка, форма продукції. З метою комплексного підходу в захисті зовнішнього вигляду продукції у більшості країн світу розвивається так звана концепція trade dress, під якою мають на увазі будь-які зовнішні прояви: колір, поєднання кольорів, етикетка, упаковка, форма, рекламні матеріали, навіть екстер'єр і інтер'єр. Слід зазначити, що ця концепція застосовується не лише в харчовій промисловості, фармацевтичній і косметичній індустрії, а також у сфері електроніки, автомобілебудуванні і багатьох інших. Так, в США ще в 90-х розглядалася справа відносно дизайну dodge viper. Chrysler Corp звинуватила John C. Silva в порушенні прав на дизайн вищезгаданого автомобіля, а відповідач у свою чергу подав зустрічний позов на Chrysler Corp відносно крадійства дизайну автомобіля.

Українським виробникам, працюючим як на національному, так і на зарубіжних ринках, необхідно розглядати охорону прав інтелектуальної власності не лише з позиції реєстрації назви продукції в якості торгової марки і зовнішнього вигляду в якості промислового зразка, а більше комплексно. У зв'язку з цим розглянемо ті складові trade dress, які сприяють охороні продукту.

Колір і поєднання кольорів

Рис.1

Торгова марка може бути зареєстрована із заявою кольору і без. Але в даному випадку йдеться про реєстрацію в якості торгової марки тільки кольори або поєднання кольорів. Приміром, компанія Red Bull зареєструвала (свідоцтво № 857309) у Бельгії як торгову марку поєднання блакитного і сріблястого кольорів (рис.1).

Рис.2

У Україні також можливо зареєструвати колір як торгову марку. Наприклад, італійська компанія Унидельта С. п.А. (свідоцтво № 127798) зареєструвала блакитний колір для неметалічних гайок, механічного фітингу для неметалічних труб, а також хомутів для таких труб (рис.2).

рис.3

Ще одним яскравим прикладом є реєстрація темно-рожевого кольору (свідоцтво на ТМ № 74157) світовим виробником товарів для будинку і гігієни Reckitt Benckiser для своєї продукції, серед якої засоби для прання і видалення плям, препарати для пом'якшення тканини, а також різні миючі засоби (рис.3).

Що дає реєстрація кольору або поєднання кольорів?

Оскільки знак охороняється в цілому, то реєстрація тільки кольору або поєднання кольорів дає ширшу охорону. Наприклад, в тих країнах, в яких зареєстровано поєднання кольорів блакитного і сріблястого Red Bull, ніхто без дозволу власника ТМ не може використовувати це поєднання для заявленої продукції. Тому, якщо компанія робить продукцію певного кольору, який відрізняє її від продукції конкурентів, і для споживача колір часто є критерієм знаходження продукту на полиці магазину і ухвалення рішення про його купівлю, варто замислитися про можливу охорону кольору.

Але оскільки знак повинен мати розрізняльну здатність, то далеко не кожен колір можна зареєструвати як торгову марку. Наприклад, швидше за все, буде відмовлено в реєстрації білого кольору для електронної техніки. Адже в даному випадку вже на ринку є присутніми досить багато телефонів, планшетів, ноутбуків білого кольору. Також слід пам'ятати, що згідно п. 6.3.5 Методичних рекомендацій з окремих питань проведення експертизи на знак для товарів і послуг, якщо знак є кольором як таким або комбінацією кольорів, в заявці має бути наданий словесний опис кольору, чітко вказана назва кольору або кольорів. Також може вказуватися його код в міжнародно визнаній системі ідентифікації кольорів, наприклад кольоровій шкалі Pantone Matching System, RAL, Focoltone.

Етикетка

Як у Україні, так і в інших країнах світу етикетки є досить поширеними об'єктами, що подаються на реєстрацію в якості торгових марок.

Рис.4

При реєстрації етикетки необхідно пам'ятати, що згідно ч. 4 ст. 5 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" об'єм охорони торгової марки, що надається, визначається зображенням знаку і переліком товарів і послуг, внесеним в реєстр. Тому в даному випадку важливо визначити те зображення, яке подаватиметься на реєстрацію. Так, необхідно прибрати непотрібну інформацію, наприклад в ТУ, штрих-коде, складі продукції, інформації про сертифікацію (рис.4).

Також слід пам'ятати, що етикетку можна захистити не лише як торгову марку, але і як промисловий зразок. Перевагами реєстрації промислового зразка є можливість подачі одним промисловим зразком декількох варіантів. Згідно п. 3.4 Правил складання заявки на промисловий зразок варіантом промислового зразка може бути зовнішній вигляд виробів, що належать до однієї функціональної групи, до одного класу Міжнародної класифікації промислових зразків, подібні по сукупності істотних ознак і мають відмінності в несуттєвих ознаках, що сприймаються візуально. Наприклад, варіантами промислового зразка будуть контейнери для йогуртів з різними наповнювачами - персиком, вишнею, апельсином.

Упаковка

Рис.5

Упаковку можна захистити в якості торгової марки, промислового зразка і в деяких випадках навіть як корисну модель або винахід. Наприклад, одна з тютюнових компаній запатентувала (патент України № 100416) упаковку в якості винаходу (рис.5).

Для того, щоб захистити упаковку як винахід або корисну модель, необхідно врахувати, що згідно ч. 2 ст. 6 Закону України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" об'єктом корисної моделі або винаходу може бути:

- продукт;

- процес (спосіб).

Іншими словами, може бути запатентована як упаковка, так і спосіб упаковки тієї або іншої продукції. Слід зазначити, що патентування корисних моделей передбачене далеко не в усіх країнах. Так, наприклад, в США можна запатентувати технічне рішення тільки в якості винаходу.

При виборі способу захисту упаковки необхідно враховувати, що саме слід захистити - зовнішній вигляд або технічне рішення. Також можна одночасно захистити як зовнішній вигляд, так і безпосередньо технічне рішення.

Форма продукції

Рис.6

Реєстрація форми продукції в якості торгової марки є досить спірною. З одного боку, згідно ч. 2 ст. 5 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" образотворчі елементи можуть бути зареєстровані як торгові марки. У США, наприклад, був зареєстрований (свідоцтво про реєстрацію ТМ № 3389149) зовнішній вигляд автомобіля Porsche (рис.6).

Але основна функція торгової марки - відмінність товарів і послуг одних виробників від інших. І якщо форма продукції буде лише реалістичним зображенням товару, то ТМ не матиме розрізняльної здатності, а відповідно не може бути зареєстрована в якості ТМ.

Рис.7

Кілька років тому в Україні розглядалася справа відносно розрізняльної здатності зовнішнього вигляду цукерки, яка на сьогодні реалізується під ТМ RAFFAELLO (рис.7). Суперечка розгорілася між двома виробниками кондитерських виробів. Так, СОРЕМАРТЕК С. А., власник в Україні міжнародної реєстрації на ТМ № 798984, звернулася з позовом до російської компанії ЗАТ "Ландрин" з вимогою припинити використання вказаною ТМ в кондитерських виробах і на їх упаковці.

Відповідач у справі подав зустрічну позовну заяву про визнання недійсній повністю в Україні цієї реєстрації ТМ на підставі відсутності у заявленого позначення розрізняльної здатності. При розгляді справи в першій інстанції була проведена судова експертиза, згідно з укладенням якої вказана ТМ є реалістичним зображенням товарів, а саме цукерок в кокосовій стружці, але є зображенням тривимірного об'єкту, який характеризується оригінальним зовнішнім виглядом. Це зображення придбало розрізняльну здатність. При перегляді рішення колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що заявлене позначення не має розрізняльної здатності для товарів, для яких воно було зареєстроване, оскільки сприймається як реалістичне зображення будь-якого товару з переліку, що охороняється : кондитерського або шоколадного виробу або мороженого круглої форми з обсипанням. Як наслідок, ця міжнародна реєстрація була визнана недійсною. Постановою Вищого господарського суду рішення апеляційної інстанції залишене без змін.

При охороні зовнішнього вигляду продукції слід відповісти на питання: а чи має або придбала форма продукції розрізняльну здатність? Якщо відповідь негативна, то можливо замислитися про захист форми в якості промислового зразка.

Рекламні матеріали

Рекламні матеріали, банери, постери, інші рекламні матеріали також можуть бути захищені в якості торгових марок і промислових зразків. В деяких випадках реєстрація постера, банера являється непершочерговий, а може бути, і неактуальним завданням. Наприклад, в тих випадках, коли рекламна кампанія триватиме всього декілька місяців (а стандартний термін реєстрації ТМ - близько року). Якщо ви не зареєстрували торгову марку або промисловий зразок з причини короткострокової рекламної кампанії, але рекламні матеріали кимось були скопійовані, то можливість захисту права вашої інтелектуальної власності існує. Так, згідно ст. 4 Закони України "Про захист від недобросовісної конкуренції" неправомірним є використання імені, комерційного (фірмового) найменування, рекламних матеріалів, оформлення упаковки товарів і періодичних видань, інших позначень без дозволу суб'єкта господарювання, який раніше почав використовувати їх або схожі з ними позначення в господарській діяльності, і якщо це привело або може привести до змішування з діяльністю цього суб'єкта.

Висновок

Таким чином, резюмуючи вищесказане, необхідно виділити два основні моменти, на які слід звернути увагу при створенні і виведенні продукту на ринок:

- продумати можливі способи захисту усіх елементів : кольору, форми, упаковки, рекламних матеріалів;

- вибрати найбільш доцільний спосіб захисту - торгова марка, промисловий зразок, корисна модель, винахід.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему