Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Підсумки тижня : рішення КСУ, податкові роз'яснення і "свіжі" законопроекти

15 лютого 2013, 14:33
299
1
Автор:
Реклама

"Клубок" новел правового тижня

Знання законів полягає не в тому,

щоб пам'ятати їх слова, а в тому,

щоб осягати їх сенс.

Цицерон

Поточні дні для українського бізнесу багато в чому позначилися детальними роз'ясненнями норм чинного законодавства в різних його галузях, серед яких : податкові "нагадування", обгрунтування новел у сфері нерухомості та ін.

Податкові роз'яснення. Листом № 8026/0/61-12/15-3115 податкова нагадує про дію наказу ДПС № 127. Останній встановлює, що платник податку, що застосовує касовий метод, має право сформувати податковий кредит звітного періоду на основі податкових накладних, отриманих впродовж 60 календарних днів, починаючи з дати списання засобів з банківського рахунку платника податку, незалежно від дати отримання від постачальника товарів/послуг, але з урахуванням термінів давності.

У листі № 4967/0/51-12/15-3416 ДПС роз'яснила порядок обкладення ПДВ операцій по компенсації витрат на зміст прибудинкової території. Так, відповідно до норм податкового законодавства операції по компенсації витрат на зміст прибудинкової території (відшкодування сплати земельного податку) орендодавцеві згідно з умовами договору оренди нежитлового приміщення як до 01.01.2011 р. (до набуття чинності Податкового кодексу)так і після вказаної дати включаються у базу оподаткування і є об'єктом обкладення ПДВ. Виняток становлять операції по компенсації таких витрат орендодавцеві - бюджетній установі, які з 01.07.2012 р. не включаються у базу оподаткування і не обкладаються ПДВ.

Увага! ДПС дала роз'яснення відносно включення допомоги на лікування в загальний дохід оподаткування

Порядок контролю за імпортними операціями також став об'єктом увага органів ДПС. У листі № 12875/0/71-12/22-3317 встановлено, що свідоцтвом завершення імпортній операції являється дата вступу товару на митну територію України, фактичного перетину ним митної межі, що підтверджується проставлянням відповідних митних забезпечень на товаросупровідних і товарно-транспортних документах, але при обов'язковому наявності митній декларації типу НИМ-40 "Імпорт". За відсутності належним чином оформленої декларації до резидента повинна застосовуватися відповідальність згідно з чинним законодавством.

Відмітимо, що відповідно до наказу Мінфіну № 1340 реєстр податкових накладних складатиметься в електронному вигляді. Цим нормативним актом затверджені форма реєстру виданих і отриманих податкових накладних і порядок його ведення. Також передбачено, що реєстр ведеться особами, зареєстрованими в якості платників ПДВ, в електронному вигляді в затвердженому форматі і за власним бажанням платника - в паперовому виді. Крім того, документ визначає, по яких видах діяльності платники ПДВ складають окремі реєстри і які операції враховуються окремо.

Що ж торкається податкових форм звітностіто не обійшли увагою фіскальні органи і цьому момент. Відмітимо, що ДПС дала рекомендації відносно зміст доповнень до податкової декларації.

Також Мінфін затвердив нові форми по сплаті консолідованого податку на прибуток і форми податкового розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів.

Митниця повідомляє про відкриття додаткових поштових скриньок для обробки електронних митних декларацій. У листі № 18/12-15-1135-ЕП Держмитслужба повідомляє, що щоб уникнути черг при обробці електронних митних декларацій додатково відкриті нові електронні ящики, які декларанты можуть використовувати для відправки електронних повідомлень нарівні з існуючими.

Деталізація у сфері нерухомості. Як реєструвати право загальної власності на нерухоме майно? На це питання відповідає Укргосреестр в листі № 23-06-15-13що детально вказує норми законодавства у сфері держреєстрації прав відносно забезпечення права власності. Зокрема, документом уточнюється порядок дії органів держреєстрації при проведенні держреєстрації права загальної власності на нерухоме майно. Особлива увага звертається на госрегистацию прав власності при подачі відповідної заяви співвласниками, а також надання їм виписки з Держреєстру прав, свідчення про право власності на нерухоме майно і оплати держмита.

Відмітимо, що також Нацкомфинуслуг розпорядженням № 2921 уточнила положення у сфері нерухомості з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність з чинним законодавством.

Крім того, по повідомленню Минрегионстроя, терміни отримання дозволів у будівництві зменшені вчетверо.

Новели для охоронної діяльності. Згідно з чинним Законом "Про охоронну діяльність" Кабмін постановою № 97 затвердив Перелік спеціальних засобів, придбання, зберігання і використання яких здійснюється суб'єктами охоронної діяльності. Відповідно до документу виключно суб'єктами охоронної діяльності (що здійснюють охорону особливо важливих об'єктів права держвласності або надають охоронні послуги із залученням власного транспорту реагування і використанням пунктів централізованого спостереження) можуть використовуватися: електрошокові пристрої і пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими або аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, і вказані патрони.

Правда, на сьогодні не існує чіткого порядку застосування охоронцями спецзасобів, відмічених в постанові № 97.

Деталі:

Суб'єкти охоронної діяльності, що здійснюють охорону особливо важливої держвласності, зможуть використовувати електрошок

Кабмін продовжує приводити нормативні акти у відповідність із Законом "Про охоронну діяльність"

Сприяння підприємництву. 13 лютого 2013 р. Кабмін прийняв розпорядження "Про затвердження плану заходів по виконанню в 2013 році Національної програми сприяння розвитку малого підприємництва в Україні". Згідно з документом реалізація цього розпорядження дозволить:

- спростити початок підприємницької діяльності;

- розширити доступ суб'єктів малого підприємництва до фінансово-кредитних ресурсів;

- поліпшити інфраструктуру підтримки малого підприємництва.

Детальніше: У 2013 р. малий бізнес чекають спрощення

Про інші найбільш значущі новели тижня читайте також в новинах ЮРЛИГИ :

Україна приєдналася до міжнародних документів у сфері поштового зв'язку

Змінений перелік документів, необхідних для видачі дозволів на госпдіяльність у сфері довкілля

Відомості про осіб, пов'язаних з тероризмом, розміщуватимуть на сайті Госфинмониторинга

Щорічний звіт аудитора банки подаватимуть до 30 квітня

Правила ведення нотаріального діловодства доповнені новою формою

До 11 березня можна "напроситися" в члени Кваліфкомісії арбітражних керівників

Експертиза по дотриманню законодавства про захист економічної конкуренції проводитиметься відповідно до порядку

Україна і Туркменістан підписали угоди про співпрацю

Як діяти згідно із законом, або Судова думка

Справа судді - представити закон, а не дарувати його.

Френсис Бэкон

12 лютого 2013 року Конституційний Суд України оприлюднив прийняте 5 лютого Рішення № 1-рп/2013 у справі по конституційному зверненню ТОВ "Лихтнер Бетон Львів" відносно офіційного тлумачення положень ч. 4 ст. 58, ч. 1 ст. 64 Закони "Про господарські суспільства" (далі - Закон).

Так, на думку КСУ, при визначенні повноважень загальних зборів учасників ТОВ і результатів голосування за ухвалення їх рішень враховується кількість голосів учасників, пропорційна розміру їх доль в статутному капіталі, предумотренных статутом ТОВ, незалежно від вартості реально внесених (сплачених) ними вкладів тільки впродовж першого року з дня державної реєстрації ТОВ.

У рішенні говориться, що питання відносно кількості голосів для визначення повноважень загальних зборів учасників ТОВ і результатів голосування за ухвалення їх рішень у разі, якщо впродовж першого року з дня держреєстрації ТОВ учасник не виконав свого обов'язку по формуванню статутного капіталу, а загальні збори учасників ТОВ не прийняли передбачених ч. 3 ст. 144 ХК і ч. 2 ст. 52 Закони рішень, згідно п. п. 7, 8 ч. 1 ст. 92 Конституції України підлягає законодавчому врегулюванню. На нашу думку, на сьогодні важливим моментом виступає саме уточнення вказаної норми в чинному законодавстві.

При цьому КСУ відмічає, що Закон імперативно врегулював питання дій ТОВ при невнесенні (неповному внесенні) учасниками своїх вкладів до закінчення встановленого річного терміну в соответсвии з ч. 3 ст. 144 ХК, ч. 2 ст. 52 Закони, згідно з якими загальні збори учасників ТОВ приймають рішення, приміром, про виключення з його складу учасників, що не внесли (що неповністю внесли) свої вклади, про зменшення статутного капіталу і ліквідації ТОВ.

При цьому КСУ залишив без роз'яснення положення Закону, відповідно до яких учасника, що систематично не виконує або неналежно що виконує обов'язки або перешкоджає своїми діями досягненню цілей суспільства, можна виключити з суспільства на підставі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють в сукупності більше 50 % загальної кількості голосів. Такий аргумент суду обгрунтований тим, що автор конституційного звернення в цій його частині не конкретизував предмет тлумачення.

При цьому, як відмічають деякі юристи-практики, вищевідзначене рішення суду хоча і пояснило деякі деталі корпоративного законодавства, все ж не уточнило право виключення з суспільства, питання стосовно якого не втрачає своєї актуальності. Відсутність належного "правильного" роз'яснення, у свою чергу, може спричинити чергові проблеми в правозастосуванні.

Подробиці:

Завтра КСУ розповість про виключення недобросовісного учасника ТОВ і пропорційності доль

КСУ оприлюднив рішення відносно визначення кількості голосів учасника ТОВ

Законодавчі ініціативи

Інвестування в АРК. Законопроектом № 2238 про внесення змін до норм Податкового кодексу звільняються від обкладення ПДВ інвестиційні проекти, що реалізовуються відповідно до Закону "Про основи розвитку АРК і особливості здійснення инвестдеятельности на її території". Ця "пільга" поширюватиметься терміном на 5 років з дня реєстрації інвестиційних проектів виключно на операції з поставки і ввезення товарів, що відповідають одночасно певним вимогам. Крім того, за такими ж критеріями буде звільнятися від оподаткування прибуток суб'єктів господарювання, отримана від реалізації вказаних інвестиційних проектів.

Детальніше: Яку діяльність на території АРК звільнять від оподаткування?

Земельні ресурси. Госземагентство і Комітет з питань экополитики і природокористування виступають за внесення змін до деяких законодавчих актів відносно спрощення процедури відведення земельних ділянок.

Законопроектом № 1208 пропонується внести зміни в ряд законодавчих актів з питань узгодження проектів землеустрою відносно відведення земельних ділянок із спрощенням процедури відведення земельних ділянок і усуненням протиріч між законодавчими актами.

Крім того, висунена ініціатива про підвищення вартості оренди з/х землі.

Зверніть увагу! Автоперевізники поборються за маршрути по-новому

Ініціативи на фондовому ринку. Ряд цікавих і важливих законодавчих ініціатив поступило і від НКЦБФР.

Так, незабаром інформація про поточну ціну цінного паперу на фондовій біржі стане загальнодоступною. НКЦБФР затвердила Порядок представлення і розміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦБФР про ринок цінних паперів торговцями цінних паперів і фондовими біржами. Ключовою новацією документу є впровадження норми про розкриття інформації про біржовий курс і останню поточну ціну цінного паперу на фондовій біржіяка розміщуватиметься на сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії.

НКЦБФР також виступила за впровадження механізму похідного позову. Нагадаємо, що в корпоративному законодавстві більшості країн успішно застосовується відповідний механізм похідного позову, що полягає в тому, що за учасниками суспільства закріплюється право в певних випадках звернутися до суду від імені суспільства.

Відмітимо, що позитивним моментом є і те, що експерти при НКЦБФР допоможуть акціонерним товариствам вирішити проблеми "мертвих душ".

Важливо! Удома, самовільно побудовані до 05.08.1992, пропонується узаконити за спрощеною процедурою

Усе на благо платника податків. Проектом постанови Кабміну "Про затвердження Порядку проведення експерименту по впровадженню горизонтального моніторингу" пропонується впродовж 2013 - 2014 років провести експеримент на базі Окружної державної податкової служби Центрального офісу по обслуговуванню великих платників податків. Експеримент, на думку ініціаторів, повинен забезпечити оперативне реагування органів ДПС на проблеми великих платників податків, а існуючі процедури аудиту таких підприємців будуть замінені поточним моніторингом їх діяльності.

Подробиці: Для великих платників податків введуть горизонтальний моніторинг

Захисник для бізнесменів. Відмітимо, що з цікавою ініціативою виступив Президент України. Так, Віктор Янукович хоче ввести посаду захисника для бізнесменів.

Глава держави доручив Прем'єр-міністрові пропрацювати питання створення дієвого механізму співпраці між урядом, представниками об'єднань підприємців і міжнародними фінансовими організаціями по удосконаленню адміністрування податків і зборів в Україні. Впровадження інституту уповноваженої особи з питань представництва і захисту прав і інтересів суб'єктів господарювання в Україні, на думку Президента, спрямовано на поліпшення інвестиційного клімату в Україні і налагодження постійного конструктивного діалогу держорганів з представниками бізнесу.

З іншими важливими законодавчими ініціативами тижня можна ознайомитися в підбірці:

Кабмін придумав, що треба зробити для виконання рішень ЕСПЧ

Планується створення реєстру переміщення спирту і алкогольних напоїв

На м'ясо і ковбасу планують ввести вільне ціноутворення

Як полягатимуть компенсаційні договори стосовно інвестицій в портову інфраструктуру?

Запропоновано усунути законодавчі розбіжності стосовно будівництва біля морів

Воропаев запропонував додаткові підстави для звільнення керівників

Підприємців-ювелірів внесуть в єдиний реєстр

На замітку!

З сьогоднішнього дня, 15.02.2013 р., окрім деяких вищевідзначених нормативних актів, також набули чинності :

1. Наказ Мінфіну "Про затвердження форм податкових декларацій збору за місця для парковки транспортних засобів і туристичного збору" № 1402що затверджує нові форми податкових декларацій по збору за місця для парковки транспортних засобів і туристичному збору.

2. Наказ Мінфіну "Про затвердження Порядку ведення реєстру, форм реєстраційної заяви, заяви про анулювання реєстрації і свідоцтва про реєстрацію суб'єктів індустрії програмної продукції, що застосовують особливості оподаткування" № 12.

3. Рішення НКЦБФР "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів з питань ліцензування професійної діяльності на фондовому ринку" № 1852.

Деталі: НКЦБФР уточнила питання ліцензування профдеятельности на фондовому ринку.

Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини