Проєкт Закону «Про факторинг» є кроком уперед у регулюванні відносин, пов'язаних із виконанням договорів, у яких виникає право грошової вимоги. Водночас документ варто доопрацювати. Зокрема, в частині захисту інформації в реєстрі, що запроваджується.
Зауваження і пропозиції до законопроєкту № 12306, який Верховна Рада ухвалила за основу, висловили у Комітеті Національної асоціації адвокатів з питань митного та податкового права (детальніше про проєкт).
Адвокати підкреслили, що особливої актуальності проєкт набуває в контексті сучасних викликів. Адже факторинг може стати ефективним інструментом підтримки ліквідності підприємств, прискорення оборотності активів та уникнення касових розривів. А це критично важливо для безперервності господарської діяльності в умовах обмеженого доступу до традиційного банківського кредитування.
Важливим елементом регулювання є запровадження публічного електронного Реєстру відступлень права грошової вимоги за договорами факторингу, адміністратором і держателем має стати Нацбанк. Зазначається, що це дасть змогу знизити ризики шахрайських дій, пов'язаних із подвійним відступленням одного й того ж права вимоги. Також реєстр підвищить прозорість факторингових операцій, адже відомості будуть відкритими та загальнодоступними.
Втім, зауважують у НААУ, хоча норми проєкту і містять положення щодо захисту даних відповідно до законів «Про захист персональних даних» та «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», а також передбачає інтеграцію із Системою електронної взаємодії електронних ресурсів відповідно до Закону «Про публічні електронні реєстри», ці положення є занадто загальними та недостатніми з огляду на високу чутливість фінансової інформації.
На думку НААУ, необхідно встановити детальні вимоги до технічного захисту інформації в реєстрі, враховуючи сучасні кіберзагрози, які становлять реальну небезпеку для державних інформаційних систем, особливо в ситуації повномасштабної війни.
Зокрема, необхідно визначити конкретну відповідальність держателя, реєстратора та користувачів за порушення вимог до захисту інформації у реєстрі, а також передбачити регулярний незалежний аудит системи захисту інформації. Важливо деталізувати процедури відновлення даних у випадку технічних збоїв або кібератак, що забезпечить безперервність функціонування реєстру, переконані в НААУ.
Також Комітет НААУ висловив зауваження і пропозиції до проекту в частині регулювання транскордонного факторингу та врахування специфіки окремих видів факторингу, з якими можна ознайомитися за посиланням.
За повідомленням Національної асоціації адвокатів
«Теми в центрі уваги» в LIGA360 - слідкуйте за дійсно важливими темами, першими дізнавайтесь про зміни, отримуйте правову аналітику до теми, формуйте власний підсумок по публікаціях за день з AI. Підтвердження критичності, бронювання, оподаткування та зміна форм подання звітності, практика Верховного Суду, санкції, фінмоніторинг - слідкуйте за тим, що важливо, та не втрачайте головне у потоці новин. Дізнатись більше.
Читайте також:
Судова практика щодо форс-мажору та виконання договірних зобов'язань