Впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (далі по тексту - ЄСІКС) стало важливим кроком на шляху до цифровізації правосуддя. Як інформувала Пресслужба Апарату Верховної Ради України, ця система забезпечує автоматизацію визначених законодавством процесів діяльності, включаючи документообіг, розгляд судових справ, складання оперативної та аналітичної звітності, надання інформаційної допомоги суддям, а також регулює інші важливі процеси.
Можна виділити 3 основних чинники, які, на нашу думку, стали поштовхом до впровадження ЄСІКС:
- по-перше, оптимізація судового процесу, оскільки ця система дозволяє судам, установам у системі правосуддя, іншим органам та учасникам судового процесу обмінюватися документами та даними в електронній формі. Ні для кого не секрет, що час - це наш найцінніший ресурс, тому електронний документообіг повинен мати місце у сучасному світі;
- по-друге, прозорість та ефективність судочинства, оскільки система ЄСІКС забезпечує доступність інформації про судові рішення, справи та процеси. Окрім цього, надає можливість учасникам судового процесу брати участь у судовому засіданні онлайн за допомогою відеоконференції в режимі реального часу;
- по-третє, надійність зберігання даних, оскільки збереження документів в електронному форматі, безсумнівно, зменшує ризик їх втрати або пошкодження.
Задля того, щоб система ЄСІКС функціонувала на належному рівні в судах та органах і установах системи правосуддя, законодавець поетапно вносить певні зміни до законодавства. 16 березня набув чинності Закон № 3604-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи» (далі по тексту - Закон № 3604-IX). Його метою перш за все є створення законодавчих умов задля забезпечення належного впровадження ЄСІКС у кримінальне провадження.
Згаданим раніше Законом було внесено ряд ключових змін до Кримінального процесуального кодексу України (далі по тексту - КПК України), а саме:
- статтю 35 КПК України викладено в новій редакції, зокрема, доповнено частину другу, де мова йде про подання процесуальних документів в електронній формі до суду за допомогою ЄСІКС та/або її окремих підсистем. Окрім цього, у разі подання до суду документів в електронній формі учасник кримінального провадження зобов'язаний у випадках, передбачених КПК України, надати доказ надсилання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам кримінального провадження, які не мають офіційної електронної адреси, копій надісланих документів із використанням ЄСІКС та/або її окремих підсистем (модулів). І важливо, якщо інші учасники кримінального провадження, крім осіб, які реєструються в ЄСІКС в обов'язковому порядку, мають офіційні електронні адреси, то за наявності технічної можливості та письмової заяви, поданої в конкретному кримінальному провадженні, копії таких документів направляються зазначеним особам з використанням ЄСІКС;
- незначне доповнення було у статті 107 КПК України. У частину третю законодавець додав твердження, наголосивши на необхідність фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів, яке відсилає нас до частини четвертої цієї ж статті. У попередній редакції, а точніше у частині четвертій, вже наголошувалось на тому, що фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів є обов'язковим і здійснюється в порядку, передбаченому Положенням про ЄСІКС. Тому це доповнення лише підсилило важливість такого твердження, але значних змін у цій статті не відбулось;
- статті 135 та 136 КПК України також було дещо доповнено. Ці положення регулюють порядок здійснення виклику особи та підтвердження отримання повістки про виклик у конкретному кримінальному провадженні із використанням системи ЄСІКС. Якщо особа подала письмову заяву про здійснення виклику в конкретному кримінальному провадженні з використанням ЄСІКС, то за наявності технічної можливості така особа викликається шляхом надсилання їй текстових повідомлень. Окрім цього, якщо особа подала письмову заяву на одержання повісток про виклик з використанням ЄСІКС, днем вручення повістки про виклик до слідчого судді, суду є день отримання судом повідомлення про доставлення повістки про виклик до слідчого судді, суду на офіційну електронну адресу особи;
- доповнено статтю 336 КПК України, яка демонструє порядок участі учасників кримінального провадження у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Отже, у статті наведено основні зміни, які дотичні до забезпечення ефективного та водночас поетапного впровадження системи ЄСІКС у кримінальне провадження. Доповнення до КПК України позитивно впливають на комплексний підхід вдалого функціонування ЄСІКС у системі правосуддя. Минуло хоч і небагато часу з моменту внесення цих змін, але на практиці це вже так чи інакше спрощує та прискорює етапи судового розгляду. До того ж ці зміни сприяють не лише дотриманню прав та обов'язків учасників кримінального провадження, а й строків.
Катерина Сєряк,
юрист АО «GRACERS»
Нова LIGA360 змінює все! Переглядай зв'язки документів з іншими НПА, судовою, аналітичною, довідковою інформацією. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію.
Зараз діє максимально вигідна ціна саме для тебе! Скориставшись Summer program від LIGA ZAKON, нові користувачі отримують знижку на рішення LIGA360. Деталі та умови акції за посиланням.