Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Президент підписав Закон щодо посиленого моніторингу політично значущих осіб

Реклама

Президент підписав Закон № 3419-IX (проєкт № 9269-д) «Про внесення змін до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" щодо політично значущих осіб».

Про це йдеться в картці документа на сайті Верховної Ради.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила документ 17 жовтня (детальніше).

Раніше Міністерство фінансів інформувало, що ухвалення документа є умовою вступу України до Європейського Союзу та отримання фінансової допомоги від МВФ.

Відповідно до стандартів ЄС та Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (Financial Action Task Force - FATF) під час визначення статусу публічного діяча не слід встановлювати проміжок часу, після завершення якого особа має бути автоматично позбавлена такого статусу.

Норми прийнятого Закону, окрім скасування трирічного обмеження для статусу публічного діяча, передбачають застосування ризик-орієнтованого підходу під час визначення обсягу та тривалості заходів фінансового моніторингу, які необхідно вживати стосовно таких діячів.

У Мінфіні зауважили, що водночас нормами документа передбачено:

  • через 12 місяців після звільнення PEPа («Politically Exposed Persons», «політично значуща особа») з посади банки та інші фінансові установи мають переглянути його ризик. Якщо фінансові операції, що проводилися такою особою протягом цього часу, становили низький ризик, та якщо така особа не несе ризик, властивий PEP, суб'єкти первинного фінансового моніторингу (СПФМ) не зобов'язані вживати на постійній основі поглиблений моніторинг ділових відносин з ним (тобто встановлювати джерела статків такої особи та джерела коштів для її операцій);

  • обов'язок СПФМ надати протягом п'яти робочих днів клієнту-PEP письмові пояснення з обґрунтуванням причини відмови у здійсненні фінансових операцій або встановленні ділових відносин;

  • обов'язок національного PEP після припинення виконання ним визначних публічних функцій повідомляти банку на його запит про виконання (припинення виконання) таких функцій;

  • встановлення штрафу СПФМ у розмірі до 100 тис. неоподаткованих мінімумів (1,7 млн. грн.) за неналежне застосування ризик-орієнтованого підходу до PEP, тобто за зловживання з жорстким фінмоніторингом по відношенню до PEP - присвоєння необґрунтованого рівня ризику, безпідставна відмова від проведення фінансових операцій.

Як не загубитись у масиві законодавчої інформації? З новим інструментом в LIGA360:Юрист. Тепер користувачі можуть побачити результати пошуку у зручній візуальній формі - у вигляді схем та діаграм. Дізнайся більше за посиланням.

Читайте також:

Нацбанк роз'яснив, які штрафи передбачені для фінустанов за неналежне обслуговування PEP

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини