Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Посвідчення повноважень адвоката у виконавчому провадженні: що змінилося?

21 серпня 2023, 11:42
3483
0
Реклама

Представництво сторін у виконавчому провадженні визначено статтею 16 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до ч. 1 якої сторони виконавчого провадження можуть реалізовувати свої права і обов'язки у виконавчому провадженні самостійно або через представників.

3 серпня набули чинності положення Закону України № 3022-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги». В тому числі було змінено вимоги до переліку документів, якими підтверджуються повноваження адвоката як представника сторони виконавчого провадження.

В чому полягала суть проблеми?

Раніше абз. 2 ч. 4 ст. 16 ЗУ «Про виконавче провадження» був викладений в такій редакції:

«Повноваження адвоката як представника посвідчуються ордером, дорученням органу чи установи, що уповноважені законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором про надання правової допомоги. До ордера обов'язково додається витяг з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих дій як представника сторони виконавчого провадження. Витяг засвідчується підписами сторін договору».

Така норма прямо суперечила положенням ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», згідно з якими для підтвердження повноважень адвоката достатньо надання ордеру або договору про надання правової допомоги. А також, не узгоджувалася з практикою Верховного Суду, який неодноразово зазначав, що ордер є самостійним документом, який підтверджує повноваження адвоката, а надання договору про правову допомогу, його копію чи виписку разом з ордером законодавство України не вимагає. В постанові від 05.10.2022 № 569/24629/18 Верховний Суд зазначив, що обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій адвокату довіреності або ордері. При цьому саме адвокат (особа, яка видала ордер) несе відповідальність за достовірність вказаних в ордері даних, у тому числі за неправдиве повідомлення суду про повноваження представляти іншу особу в суді, а так само невнесення адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, установлених договором про надання правничої допомоги.

Проте, при наданні послуг адвокатом у межах виконавчого провадження, державні та приватні виконавці керувалися саме вищезазначеними положеннями ст. 16 Закону України «Про виконавче провадження», що вимагали надавати додатково до ордера витяг з договору про надання правової допомоги, в якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих дій як представника сторони виконавчого провадження. Такий момент створював незручності та складнощі при підтвердженні адвокатом своїх повноважень, очевидно перешкоджав адвокатам здійснювати представництво та захист інтересів своїх клієнтів.

Усі інструменти для адвоката - у рішенні LIGA360: АДВОКАТ НААУ. Стежте за подіями НААУ, відвідуйте навчальні програми ВША, отримуйте залікові бали в рамках підвищення кваліфікації та доступ до повної бази законодавства, судових рішень, експертної аналітики. Придбайте LIGA360: АДВОКАТ НААУ прямо сьогодні.

Зміни, що відбулися

Наразі абзац другий частини четвертої статті 16 ЗУ «Про виконавче провадження» викладено в такій редакції:

«Повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів:

1) довіреністю;

2) ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»;

3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».

Відтепер адвокатам більше не потрібно надавати витяг з договору про надання правової допомоги при наявності ордера при підтвердженні своїх повноважень у виконавчому провадженні. Таким чином, положення ЗУ «Про виконавче провадження» приведено у відповідність до норм ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», судової практики, положень процесуальних кодексів, які вже давно передбачали відповідні приписи.

Адвокат АО LEGAL STRATEGY

Дурова Оксана

Читайте також: Регулювання правовідносин у сфері цифрових послуг і цифрових речей: НААУ направила до Парламенту пропозиції до законопроєктів

Адвокатський запит: як не допустити помилки при оформленні

Відчуй силу AI у роботі юриста! Спробуй LIGA360 для щоденних завдань - аналізу законодавства й судової практики, моніторингу змін правового поля, пошуку відповідей. Замовляй безкоштовний тест-драйв за посиланням. 

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини