Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зміни до Кримінального процесуального кодексу посилять захист власників майна та бізнесу: висновок НААУ

Реклама

Пропозиції змін до Кримінального процесуального кодексу щодо уточнення прав учасників кримінального провадження заслуговують на підтримку, оскільки посилюють захист власників майна, у першу чергу бізнесу.

Комітет з кримінального права та процесу Національної асоціації адвокатів України проаналізував законопроєкт № 9211 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо уточнення окремих положень з метою забезпечення захисту прав учасників кримінального провадження» та підготував відповідні зауваження і пропозиції.

У НААУ нагадали, що документом запропоновано:

  • удосконалити положення, які регулюють правовий статус третьої особи, щодо майна якої вирішується питання про арешт;

  • встановити особливості зберігання пристроїв для обробки, передавання та зберігання інформації в електронному вигляді або їх складових;

  • надати право безперешкодного фіксування проведення обшуку за допомогою відеозапису особі, яка користується приміщенням, у якому проводиться обшук, власнику чи іншому володільцю такого приміщення, а також адвокатам зазначених осіб;

  • деталізувати особливості тимчасового доступу до речей і документів, підстави та порядок тимчасового вилучення майна, накладення арешту на майно;

  • заборонити вилучення пристроїв для обробки, передавання та зберігання електронної інформації, а також порушення роботи комп'ютерних та інших мереж, якщо знаряддям, засобом або предметом кримінального правопорушення виступає інформація, що в них міститься;

  • унормувати статус вилучених речей та документів тощо.

Зазначається, що в цілому у НААУ оцінили проєкт позитивно, адже запропоновані зміни дають змогу більш ефективно захищати права власників майна у кримінальному провадженні, насамперед бізнесу. Крім цього, документ встановлює додаткові гарантії прав адвоката під час проведення обшуку, що частково нейтралізує «обвинувальний ухил» стадії досудового розслідування. Тож такі зміни, за висновком Комітету, заслуговують на підтримку.

Водночас, на думку НААУ, окремі положення законопроєкту потребують уточнення.

Так, право фіксувати проведення обшуку за допомогою відеозапису має бути надане не лише стороні захисту та її представникам, а й адвокатам усіх осіб, присутніх на слідчій дії (наприклад, найманих працівників під час обшуку на підприємстві).

Також рекомендується визначати набуття власником майна статусу третьої особи у кримінальному провадженні моментом вилучення майна під час обшуку чи огляду. Зі свого боку припинення такого правового статусу третьої особи не повинно позбавляти її права на оскарження щодо обставин зберігання вилученого майна та/або відшкодування завданої таким зберіганням шкоди.

Чому адвокати у кримінальних справах обирають LIGA360? Це рішення, що містить все українське законодавство й судову практику (доступно для користувачів LIGA360) й аналізує їх на основі штучного інтелекту. Таким чином, адвокати вмить можуть знайти найкращі аргументи для кожного кейсу і вибудувати ефективну стратегію. Замовте LIGA360: Адвокат НААУ прямо зараз.

Читайте також:

Зберігання вогнепальної зброї, якщо воно пов'язане із захистом держави, не є кримінальним правопорушенням: ВС

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини