Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Верховний Суд роз'яснив деякі аспекти стосовно захисту прав власника патенту

Реклама

КГС ВС у постанові від 27 квітня 2023 року у cправі № 910/9215/21 вказав, що положення Закону України про захист інтересів осіб в сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану не мають зворотної дії в часі. Про це повідомила прес-служба ВС.

Суть справи: компанія звернулася з позовом до ТОВ та Міністерства охорони здоров'я України про захист порушеного права інтелектуальної власності. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що подання ТОВ заяви на державну реєстрацію лікарського засобу, діючою речовиною якого є сполука, на думку позивача, тотожна з композицією, захищеною патентом України на винахід позивача, порушує його права інтелектуальної власності. Місцевий господарський суд позов задовольнив, апеляційний суд змінив рішення суду першої інстанції, а позов задовольнив частково.

Висновки Верховного Суду

Суди попередніх інстанцій виснували, що очікувана дата закінчення строку дії патенту - 15 квітня 2022 року, і цієї обставини жодна зі сторін спору не заперечувала. За збіжними висновками судів, у лікарському засобі, поданому на реєстрацію ТОВ, використана кожна ознака винаходу за патентом України позивача або ознака, еквівалентна формулі винаходу. З позовом до суду позивач звернувся у червні 2021 року. Отже, до спірних правовідносин підлягає застосуванню законодавство, чинне на момент їх виникнення.

ВС вказав, що Законом України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» не передбачена можливість подання заявки на реєстрацію лікарського засобу та отримання державного реєстраційного посвідчення до закінчення терміну дії патенту. Порушенням прав володільця патенту вважається не лише безпосереднє використання винаходу без згоди володільця патенту, але й будь-яке посягання на права. Державна реєстрація є обов'язковою передумовою для введення лікарського засобу в цивільний обіг на території України. Відповідно, подання заявки на реєстрацію лікарського засобу, в якому використано винахід, права на який належать іншій особі і є чинними, по суті - підготовка до введення такого лікарського засобу в цивільний обіг, а тому є посяганням на права власника патенту.

Верховний Суд констатував, що Закон України «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України» (Закон) набув чинності 13 квітня 2022 року, а отже не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, які виникли в лютому 2021 року й безпосередньо пов'язані з подачею ТОВ заяви на державну реєстрацію лікарського засобу та юридичними наслідками цієї дії.

ВС зазначив про те, що ні з прийняттям цього Закону, положення якого не мають зворотної дії в часі, ані будь-якими іншими законодавчими нормами не передбачено «узаконення» дій з подачі особою без згоди правовласника заяви на державну реєстрацію лікарського засобу, діючою речовиною якого є сполука, тотожна з композицією, що захищена згідно з патентом України на винахід (права на який є чинними на момент подачі такої заяви), тобто не передбачено ретроспективну правомірність дії особи, яка була вчинена з порушенням прав іншої особи в минулому.

Суд вказав, що саме собою закінчення дії патенту в майбутньому не впливає на юридичні наслідки того правопорушення, яке було вчинене в минулому.

ВС скасував постанову апеляційного суду в частині зміни рішення суду першої інстанції та залишив у силі рішення суду першої інстанції про задоволення позову в частині зобов'язання ТОВ припинити порушення прав позивача на винахід за патентом України і в частині зобов'язання Міністерства відмовити в державній реєстрації лікарського засобу.

Як швидко знайти подібні судові рішення? 35 фільтрів для пошуку доступні на ІТ-платформі LIGA360. Дізнайся, як знаходити smart-рішення для захисту в суді за посиланням.

Читайте також: Прийнято новий Закон "Про авторське право і суміжні права": що передбачено

Власник патенту має право вимагати припинення порушення його прав на винахід до введення товару в цивільний обіг: ВС

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини