Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Рада попередньо схвалила зміни до законодавства щодо кримінальних та адміністративних правопорушень в умовах воєнного стану

Реклама

1 липня 2022 року Верховна Рада на пленарному засіданні ухвалила в першому читанні проекти законів № 7370 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення окремих положень досудового розслідування в умовах воєнного стану» та № 7404 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо здійснення судочинства в умовах воєнного стану».

Головним з підготовки та розгляду проектів визначено Комітет з питань правоохоронної діяльності.

Законопроект № 7370 покликаний скасувати норму, за якою в умовах воєнного стану можна затримувати людину без рішення суду до 9 діб.

Зокрема, у проекті передбачено, що строк затримання особи без ухвали слідчого судді, суду не може перевищувати строку, визначеного статтею 211 Кримінального процесуального кодексу. Тобто затриману без ухвали слідчого судді, суду людину не пізніше шістдесяти годин з моменту затримання мають звільнити або доставити до суду для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу.

Якщо в умовах воєнного стану наявні об'єктивні обставини, за яких цього зробити неможливо, то розгляд клопотання мають здійснювати із застосуванням технічних засобів (відео-, аудіозв'язку) для забезпечення дистанційної участі затриманої особи. Якщо й цього неможливо зробити, то людину повинні негайно звільнити.

Також, на час воєнного стану, пропонується змінити порядок освідування підозрюваного, свідка чи потерпілого. Для того щоб зібрати якомога більше доказів, освідування можна пройти добровільно, а в разі відмови його проведуть примусово на підставі постанови прокурора. Якщо цей процес буде потребувати роздягання, то присутніми можуть бути особи тієї ж статі, за винятком лікаря. Запис відео цього процесу можливий лише за письмової згоди.

Крім того, якщо прокурор не може видати дозвіл на видачу трупа родичам через активні бойові дії, то цей обов'язок покладається на слідчого після проведення судово-медичної експертизи та встановлення причини смерті.

Законопроектом № 7404 передбачено на час дії воєнного стану продовжити чи зупинити строки давності накладення адміністративного стягнення.

Це стосується перебігу строку давності виконання постанов про накладення адміністративних стягнень, який зупиняється до дня припинення або скасування воєнного стану в установленому законодавством порядку (зміни до статті 303 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Також законопроектом запропоновано внести зміни до статті 38 цього Кодексу, яка регулює строки накладення адміністративного стягнення. Установлюється, що під час дії правового режиму воєнного стану в Україні перебіг строків, визначених цією статтею, продовжується у два рази або до дня припинення або скасування режиму воєнного стану в установленому законодавством порядку.

Крім того, законопроектом пропонується встановити можливість проведення судового засідання у справах про адміністративні правопорушення в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, а також змінити правила повідомлення про розгляд справи (зміни до статті 246, 277-2).

Зокрема, встановлюється, що поряд з врученням судової повістки, про розгляд справи в суді може бути повідомлено через засоби зв'язку чи електронних комунікацій. Такі зміни зумовлені реальною практикою повідомлень про розгляд справи, яка склалася в сучасних умовах і не передбачена чинними нормами.

За повідомленням Інформаційного управління Апарату ВР.

Близько 100 млн судових рішень для роботи юристів та адвокатів - є у LIGA360. Користуйся 35 фільтрами для пошуку й аналізу, швидко переглянь резулятивну частину, отримуй ланцюжки історії справи й подібні рішення. Обери вигідний тариф LIGA360 прямо зараз.

Читайте також:

Особливості кримінального процесу в умовах воєнного стану

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини