Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закриття провадження і передача справи до суду належної юрисдикції не є підставою для скасування заходів забезпечення позову

Реклама

Закриття провадження і передача справи до суду належної юрисдикції не є підставою для скасування заходів забезпечення позову. Про це йдеться в постанові ОП КЦС ВС від 18 квітня 2022 року у справі № 705/4132/19 (провадження № 61-317сво21), повідомила прес-служба ВС.

Суть справи: у спорі фізичної особи та суб'єкта господарювання щодо права власності на магазин суд першої інстанції задовольнив клопотання про забезпечення позову шляхом заборони вчинення реєстраційних дій щодо нежитлового приміщення. Надалі суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, апеляційний суд це рішення скасував і задовольнив позов частково.

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду скасував попередні судові рішення та закрив провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, роз'яснивши, що її розгляд віднесено до юрисдикції господарського суду і позивач може звернутись із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.

У зв'язку з тим, що в постанові ВС про скасування судових рішень і закриття провадження у справі не було вирішено питання про скасування вжитих судом заходів забезпечення позову, відповідач клопотав про їх скасування.

Шукаєш правову позицію ВС чи ключові справи ЄСПЛ? Спробуй LIGA360 для юриста та адвоката. Деталі за посиланням.

Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду, залишив клопотання без задоволення, зробивши такі правові висновки.

З огляду на те, що забезпечення позову застосовується як гарантія задоволення законних вимог позивача, суд не повинен скасовувати вжиті заходи до виконання рішення або зміни способу його виконання, за винятком випадків, коли потреба в забезпеченні позову з тих чи інших причин відпала або змінилися певні обставини, що спричинили застосування заходів забезпечення позову, або забезпечення позову перешкоджає належному виконанню судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Згідно із ч. 9 ст. 158 ЦПК у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову.

Разом з тим Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» внесено зміни до ч. 4 ст. 414 ЦПК України. Тлумачення цієї норми процесуального права свідчить про те, що у випадку закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд касаційної інстанції наділений повноваженнями постановити ухвалу про передачу справи для продовження розгляду до суду першої інстанції, до юрисдикції якого віднесено розгляд такої справи.

Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що оскільки розгляд справи не закінчений, справа передана для продовження розгляду до суду першої інстанції, до юрисдикції якого віднесено розгляд такої справи, судове рішення по суті спору не ухвалене, то й потреба в забезпеченні позову не відпала.

Читайте також: Покарання за вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного стану буде наближеним до максимальної межі: ВС

Спрогнозуй перемогу в суді за позовними вимогами! Інноваційний функціонал доступний в рішеннях LIGA360 для юриста та адвоката. Деталі за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини