Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Оформлення електронних примірників судових рішень: ВРП надала консультативний висновок щодо законопроектів

Реклама

Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок щодо законопроектів «Про внесення змін до Законів України «Про доступ до судових рішень» та «Про електронні довірчі послуги» щодо оформлення електронних примірників судових рішень» (№ 6377) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оформлення електронних примірників судових рішень» (№ 6377-1).

Законопроект № 6377 пропонує до повного переходу на електронний документообіг у сфері правосуддя надати судді можливість делегувати своєму помічнику право підписання електронного примірника судового рішення в автоматизованій системі діловодства суду кваліфікованим електронним підписом і надсилання рішення до Єдиного державного реєстру судових рішень за умови попереднього підписання суддею судового рішення в паперовій формі.

Альтернативним законопроектом № 6377-1 передбачено наділення помічника судді повноваженнями за дорученням судді підписувати електронний примірник судового рішення власним кваліфікованим електронним підписом.

Вища рада правосуддя висловила низку зауважень щодо законопроектів.

Зокрема, було наголошено, що чинним процесуальним законодавством не передбачено можливості делегування помічнику судді повноважень судді щодо підписання рішення суду, оскільки це є обов'язком, повноваженнями та прерогативою судді (суддів), який (які) розглядає (розглядають) справу.

Суддя несе персональну відповідальність за судові рішення, які приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті. Передбачена відповідальність саме судді за безпідставне затягування або невжиття заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом, зволікання з виготовленням вмотивованого судового рішення, несвоєчасне надання суддею копії судового рішення для її внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень.

У Висновку Консультативної ради європейських суддів зазначено, що помічники суддів мусять підтримувати, а не замінювати суддів у виконанні ними своїх функцій.

ВРП звернула увагу, що у разі ухвалення законопроекту, окрім використання кваліфікованого електронного підпису судді, помічнику судді буде надано доступ до особистих пароля та логіна судді в автоматизованій системі документообігу суду, які він буде використовувати для входу в систему, зокрема, з метою підписання рішення та надсилання до Єдиного державного реєстру судових рішень. Існує ризик, що помічник судді може використовувати ці дані не лише з метою виконання доручення судді, що може зашкодити авторитету правосуддя. Крім того, відповідальність помічника судді за відповідність електронного примірника судового рішення рішенню, яке було ухвалене в нарадчій кімнаті та підписане суддею в паперовій формі, законопроектами не передбачена.

У консультативному висновку зазначено, що передбачена нормами альтернативного законопроекту № 6377-1 можливість підписання помічником судді судового рішення в електронній формі власним електронним підписом призведе до існування рішення суду в електронній та паперовій формах з підписами різних осіб: судді - в паперовій формі та помічника судді - в електронній формі, що суперечить засадам здійснення судочинства в Україні.

У ВРП зазначили, що законодавча ініціатива не узгоджується з нормами чинного законодавства.

Водночас члени Ради акцентували, що враховуючи надмірне навантаження суддів, кадровий голод та інші об'єктивні чинники, які можуть заважати вчасному внесенню до ЄДРСР виготовленого та підписаного повного тексту судового рішення, доцільним є закріплення на законодавчому рівні права судді уповноважувати свого помічника на здійснення окремих функцій, пов'язаних із виготовленням та технічним оформленням судового рішення. З необхідністю врегулювання цього питання на законодавчому рівні також погоджується Рада суддів України.

За результатами аналізу законопроектів ВРП звернула увагу парламентарів на необхідність врахування під час їх доопрацювання зауважень та застережень, наведених у консультативному висновку.

За матеріалами Вищої ради правосуддя

Готуєтеся до судового засідання? Аналізуйте судові рішення та прогнозуйте результат ваших справ на ІТ-платформі LIGA360. Знайдіть подібні справи у два кліки, щоб обрати найефективнішу стратегію захисту. Деталі за посиланням.

Читайте також:

Верховний Суд оприлюднив зведений огляд судової практики КЦС ВС за 2021 рік

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини