Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як убезпечити себе від шахрайства під час найму житла?

Реклама

Право людини на житло гарантоване Конституцією. Однією з гарантій реалізації такого права є забезпечення за допомогою норм законодавства належної процедури найму житла. Однак зазвичай для уникнення документальної тяганини та сплати додаткових податків на дохід сторони договору найму житла погоджують його умови усно. Хоча наймач, за згодою власника, фактично може проживати в помешканні, щодо якого сторони досягли домовленостей, але він втрачає гарантії свого захисту в такому статусі, визначені законодавством.

Відповідну консультацію надали в Луцькому місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 811 Цивільного кодексу договір найму житла укладається у письмовій формі. Тобто його чинність пов'язана з формою укладення. З цього випливає, що перша умова здійснення належної процедури найму житла - укласти договір. За бажанням будь-якої із сторін він може бути посвідчений письмово, унаслідок чого буде внесений до відповідного реєстру. Таким чином, копію договору сторони зможуть отримати, навіть якщо їхні примірники будуть втрачені чи знищені. У такій ситуації при укладенні простого письмового договору підтвердити наявність втраченого договору чи його умови практично неможливо.

У договорі обов'язково потрібно вказати:

- реквізити сторін (наймодавця і наймача);

- предмет найму (характеристика житла: адреса, розмір);

- чим підтверджується право наймодавця на дане житло (наприклад, витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно);

- строки найму;

- суму плати за житло, спосіб оплати та строки її внесення (наприклад, щомісячно до 5 числа на банківський рахунок чи готівкою тощо).

За бажанням будь-якої сторони до договору вносяться додаткові умови. Так, доцільно передбачити права та обов'язки сторін договору, відповідальність сторін за порушення умов договору (наприклад, умови нарахування пені чи неустойки за несвоєчасне внесення судового збору).

Відповідно до ч. 2 ст. 812 ЦК України помешкання має бути придатним для постійного проживання у ньому. Тому в разі виявлення непридатності такого житла до постійного проживання ви маєте право на розірвання договору найму без сплати пені чи неустойки, якщо такі передбачені в договорі. Водночас рекомендовано додатково таку можливість передбачити також умовами договору.

Таким чином, у договорі ви можете передбачити всі умови, які вважаєте за потрібне, аби захистити себе і свої майнові права.

У разі ж неналежного виконання умов договору ви матимете право в позасудовому або судовому порядку вимагати від наймодавця виконання умов договору, або ж відшкодувати завдану порушенням ним умов договору майнову та моральну шкоду.

Спрогнозуйте результат рішення суду з Verdictum PRO.

VERDICTUM PRO за допомогою штучного інтелекту проаналізує ваш позов та покаже шанси на успіх у судовому засіданні в першій інстанції, а також відобразить шанси на перемогу в апеляційній та касаційній інстанціях. Таким чином, тепер ви зможете розрахувати вірогідність перемоги вашого клієнта на будь-якому етапі розгляду справи в суді.

Детальніше за посиланням

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини