Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Енергетичний дайджест

11 вересня 2020, 15:21
601
0
Реклама

Законопроекти

На розгляд Верховної ради внесений Проект Закону (Номер, дата реєстрації: 3958 від 05.08.2020) “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо мінімізації корупційних ризиків і недопущення обмеження конкуренції на ринку природного газу». Даний законопроект направлено на опрацювання комітетами Верховної Ради, в тому числі профільним комітетом - Комітетом з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.

Проектом Закону передбачається внести зміни до Законів України "Про нафту і газ" і "Про ринок природного газу" яким передбачається:

- господарські товариства, 100 відсотків акцій (паїв, часток) яких належать державі або іншому господарському товариству, єдиним акціонером якого є держава, мають здійснювати продаж природного газу, що буде видобутий такими господарськими товариствами протягом наступного місяця виключно на біржових аукціонах. Зазначене положення спрямоване на недопущення зловживання монопольним становищем з боку НАК "Нафтогаз України" та підконтрольних їй підприємств на ринку природного газу, та усунення можливих корупційних ризиків з боку посадових осіб Компанії та зазначених підприємств. Законопроект визначає методику формування стартової ціни продажу природного газу, що буде реалізовуватися на таких аукціонах, а також обмеження щодо обсягу природного газу, який може бути проданий одному суб'єкту господарювання, або групі суб'єктів господарювання, які пов'язані відносинами контролю; щодо граничного обсягу природного газу, який може складати одну партію товару, що пропонується для продажу на біржовому аукціоні; щодо неможливості реалізації природного газу за ціною нижчою ніж стартова ціна біржового аукціону.

- щодо постачання газу побутовим споживачам, у яких відсутні лічильники газу, ст. 18 Закону України "Про ринок природного газу" пропонується доповнити частиною 5, згідно якої до завершення оснащення населення лічильниками природного газу за регіонами розподілу природного газу, не будуть: змінюватися діючі допустимі відхилення позитивного та негативного небалансів в частині обсягів природного газу, що транспортується та розподіляються з метою його постачання побутовим споживачам; при наданні послуг балансування не будуть збільшуватися або зменшуватися маржинальні ціни придбання або продажу природного газу на величину коригування в частині обсягів природного газу, що транспортується та розподіляються з метою його постачання побутовим споживачам.

- пропонується доповнити ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" визначенням понять "буферний газ" та "технологічний газ", встановивши при цьому, що вони є складовими ПСГ та газотранспортної системи відповідно. Запровадження таких понять в подальшому передбачатиме, що зазначені гази будуть обліковуватися суб'єктами господарювання у складі основних фондів.

Акти КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

З 1 серпня 2020 року припинені спеціальні обов'язки НАК «Нафтогаз України» щодо продажу природного газу населенню, а саме втратили чинність відповідні обов'язки у Положенні про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2018 р. № 867.

Акти НКРЕКП

Постановами від 06.08.2020 № 1526 та від 19.08.2020 № 1564 внесено зміни до постанови НКРЕКП від 08 квітня 2020 року № 766 «Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», в частині регулювання відносин торговій зоні "ОЕС України"

Постановою від 19.08.2020 № 1599 внесено зміни до Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Установлено, що на відкритому обговоренні можуть бути присутні представники місцевих органів виконавчої влади та/або органів місцевого самоврядування (якщо проект рішення стосується розвитку окремого регіону та/або територіальної громади) та інші заінтересовані особи. Ліцензіат має запросити на відкрите обговорення місцеві органи виконавчої влади та/або органи місцевого самоврядування (якщо проект рішення стосується розвитку окремого регіону та/або територіальної громади).

Постановою від 26.08.2020 № 1611 внесено зміни до деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Зокрема, у Кодексі газотранспортної системи, внесено зміни щодо

- положень про вимоги щодо створення незнижувального залишку фінансового забезпечення, та фінансового забезпечення у вигляді банківської гарантії, перед оператором ГТС;

- послуга балансування надається оператору газотранспортної системи на умовах відповідного договору про надання послуги балансування;

- змінено порядок розрахунків плати за добовий небаланс для кожного замовника послуг транспортування природного газу та величини коригування позитивного небалансу, а також внесено зміни до Кодексу газорозподільних систем.

СУДОВА ПРАКТИКА

Якщо про зміну вартості поставленої електроенергії, замовника не було завчасно попереджено у чіткий і прозорий спосіб, то при обліку вартості такої енергії застосовується тариф, який застосовувався за попередні періоди постачання електроенергії. З такою позицією суду апеляційної інстанції погодився ВС у постанові від 28.07.2020 року у справі у справі №902/701/19 за позовом Виконавчого комітету Вінницької міської ради до ТОВ "Енера Вінниця" про перерахунок коштів по сплаті за електроенергію.

Повідомлення споживачем енергопостачальника про виявлені ним пошкодження приладів (систем) обліку, пошкодження або зрив пломб не є перешкодою для застосування Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, якщо таке повідомлення не було своєчасним. Постановою ВС від 12.08.2020 року залишено без задоволення касаційну скаргу позивача у справі № 908/1103/19 за позовом ПП ВКФ "Аква Вита" до ПАТ "Запоріжжяобленерго" про визнання недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення правил роздрібного ринку електричної енергії.

Суд не вправі самостійно визначати рівень тарифу, який є економічно вигідним для сторін справи, оскільки установлення тарифу є виключною компетенцією органу державного регулювання (регулятора). Постановою від 06.08.2020 року ВС погодився з рішенням ПАГС у справі № 910/13541/17 за позовом АТ "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та НКРЕКП про відшкодування шкоди.

До того ж, суд вказав на те, що згідно з наданого експертами висновку по справі було зазначено, що документальне обґрунтування використання придбаного обсягу газу для потреб ВТВ потребує спеціальних технічних знань в галузі газозабезпечення, а отже відповідь на це питання виходить за межі компетенції експертів - економістів. Таким чином, розрахунки, надані у відповідному експертному висновку не підлягають застосуванню.

Застосування усталеної практики Верховного суду

Ненадання споживачам - номінації на плановий обсяг газу на вказаний період не звільняє АТ «НАК «Нафтогаз України» від обов`язку постачати природний газ споживачам за укладеними між ними договорами постачання природного газу, а відтак, у спірних правовідносинах не буде несанкціонованого відбору природного газу з ГТС.

Вкотре, господарські суди, розглядаючи дану категорію справ застосовують правову позицію Верховного Суду викладену у постановах ВС у справах №925/358/18, 904/2732/18.

В ході розгляду справи за позовом ПАТ "Крюківський вагонобудівний завод" до АТ "НАК "Нафтогаз України" про визнання недійсними пунктів договору суд дійшов висновку про те, що незалежно від того, що правовідносини між позивачем та відповідачем виникли на підставі господарського договору, грошові зобов`язання між сторонами Договору в частині, яку держава компенсує за рахунок коштів державного бюджету, регулюються відповідними нормами законодавства, зокрема адміністративного (бюджетного), застосування та чинність яких не залежить від того, чи передбачили сторони у договорі відповідні умови.

Формулюючи викладені вище висновки, суд враховує висновки Верховного Суду в постановах ВС у справах № 905/1100/18, № 903/61/17, 914/2669/17, а також висновки в постанові Об`єднаної палати ВС у складі суддів Касаційного господарського від 31.05.2019 у справі № 924/296/18.

У справі АТ "Укртрансгаз", АТ «НАК «Нафтогаз України» до Підприємства державної кримінально-виконавчої служби України (№ 132) про повернення в натурі безпідставно набутого майна - природний газ; стягнення на користь АТ "Укртрансгаз" вартості безпідставно набутого майна - природного газу, суд, враховуючи наявність між відповідачем (як споживачем) та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" (як постачальником), договірних правовідносини, якими погоджено обсяги постачання природного газу у спірний період та того, що АТ "НАК "Нафтогаз України" не наданого доказів надіслання відповідачу постачальником чи оператором газотранспортної системи повідомлення про необхідність припинити газоспоживання за спірний період, а також того, що АТ "Укртрансгаз" не доведено факту споживання відповідачем газу саме з ресурсу АТ "Укртрансгаз", встановив, що правовідносини сторін у цьому спорі регулюються нормами зобов`язального права, а договірний характер правовідносин виключає можливість застосування до них положень статті 1212 ЦК України та відповідно про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідна правова позиція викладена у постановах ВС у справі №904/5621/17, №911/656/17, №926/680/17, №917/325/18, №923/351/18, №905/2248/18.

Підготовлено АО «MARSHALLER GROUP»

Для побудови виграшної стратегії захисту клієнта в суді існують сучасні діджитал-сервіси, які допомагають полегшити роботу адвоката. Аналітична система аналізу судових рішень Verdictum надає доступ до 85 млн судових рішень та допомагає оперативно вивчити позицію конкретного судді та колег у схожих справах. Окрім цього система надає доступ до розкладу судових засідань і завантаженості суддів. Отримайте доступ до Verdictum.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини