Сьогодні, 1 липня набувають чинності норми Закону № 2019-VIII "Про ринок електричної енергії" щодо запровадження нової моделі ринку електроенергії. Нагадаємо, Закон (за винятком цих та деяких інших положень) набув чинності у 2017 році.
Також 1 липня набули чинності постанови про встановлення нових правил.
Продаж за двосторонніми договорами
Купівля-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюється відповідно до вищезгаданого Закону та Постанови НКРЕКУ № 499 «Про затвердження Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами та Порядку відбору організаторів електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами».
Такий правочин здійснюють виробники, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, трейдери, гарантований покупець та споживачі.
Розрахунки за двосторонніми договорами здійснюються виключно у грошовій формі.
Регулятор має право встановлювати максимальний строк дії двосторонніх договорів, який не може бути меншим за шість місяців.
Продаж "на добу вперед" та на внутрішньодобовому ринку
Функціонування ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку регулюється Законом № 2019-VIII та Постановою НКРЕКУ № 308 «Про затвердження Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку».
Для участі на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку учасники ринку укладають з оператором ринку відповідний договір згідно з типовою формою.
Законодавством передбачено проведення торгів для осіб, які надали гарантії виконання фінансових зобов'язань за договорами на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку.
Увесь обсяг електричної енергії, імпортованої з держав, що не є сторонами Енергетичного Співтовариства, продається виключно на ринку "на добу наперед" та балансуючому ринку.
Також Постановою затверджено Правила поведінки на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку.
Запровадження балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг
Постановою НКРЕКУ № 307 «Про затвердження Правил ринку» та вищезазначеним Законом регулюється функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг.
На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються:
- купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби;
- купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.
Постачальники послуг з балансування реєструються адміністратором розрахунків у порядку, визначеному правилами ринку.
Типовий договір про участь у балансуючому ринку затверджується Регулятором.
На ринку допоміжних послуг оператор системи передачі купує на ринкових та прозорих засадах допоміжні послуги для забезпечення надійної роботи ОЕС України та належної якості електричної енергії.
На ньому можуть придбаватися/надаватися відповідні послуги для забезпечення:
1) регулювання частоти та активної потужності в ОЕС України, а саме забезпечення резервів:
- підтримки частоти (первинне регулювання);
- відновлення частоти (вторинне регулювання);
- заміщення (третинне регулювання);
2) підтримання параметрів надійності та якості електричної енергії в ОЕС України, а саме послуги:
- з регулювання напруги та реактивної потужності;
- із забезпечення відновлення функціонування ОЕС України після системних аварій.
Крім того, правилами ринку можуть бути передбачені інші допоміжні послуги.
Виробники зобов'язані брати участь у ринку допоміжних послуг та надавати допоміжні послуги у випадках, визначених правилами ринку.
Залежно від виду допоміжної послуги та потреби оператора системи передачі придбання допоміжної послуги може здійснюватися на відповідний строк:
- доба;
- тиждень;
- місяць;
- квартал;
- рік.
Купівля допоміжних послуг здійснюється на підставі договорів про надання допоміжних послуг, що укладаються на підставі типових договорів про надання допоміжних послуг.
Витрати оператора системи передачі на оплату допоміжних послуг включаються до тарифу на диспетчерське (оперативно-технологічне) управління.
Також набули чинності положення щодо збереження інформації про укладення договорів.
Учасники ринку повинні зберігати усі відомості про укладені двосторонні договори та договори купівлі-продажу електричної енергії на організованих сегментах ринку, а також про надання/придбання допоміжних послуг протягом не менше п'яти років.
Зазначена інформація надається на запит Регулятора та Антимонопольного комітету.
Регулятор має право прийняти рішення про повне чи часткове розкриття цієї інформації, за умови що це не призведе до розголошення інформації, що містить комерційну таємницю про учасників ринку, та інформації про конкретні правочини.
Опублікування інформації про частку кожного джерела енергії
Постановою НКРЭКП від 26 квітня 2019 року № 642 визначено, що виробник оприлюднює інформацію про частку кожного джерела енергії, використаного для виробництва електричної енергії за визначеною формою шляхом розміщення на власному веб-сайті.
Учасники ринку не пізніше п'ятнадцятого дня після завершення звітного періоду (квартал та рік) надають оператору ринку з помісячною розбивкою інформацію щодо обсягів проданої електричної енергії на ринку "на добу наперед" та/або внутрішньодобовому ринку та про частку кожного джерела енергії, використаного для виробництва проданої електричної енергії.
Купівля електричної енергії за "зеленим" тарифом
Постановою НКРЕКП від 26 квітня 2019 року № 641 визначено, що купівля-продаж електроенергії за "зеленим" тарифом здійснюється між кандидатом у виробники та гарантованим покупцем за типовим договором.
Також документом встановлено права та обов'язки сторін договору.
Уточнено Методику обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж
Постановою НКРЕКП від 21 червня 2018 року № 546 затверджено Зміни до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж.
Визначено, що оператор системи - оператор системи розподілу або оператор системи передачі;
основний споживач - споживач та/або власник електричних технологічних мереж, який не є оператором системи розподілу, електричні мережі якого використовуються для розподілу електричної енергії іншим споживачам, а також для транспортування електричної енергії в мережі оператора системи.
Нагадуємо, що Кабмін постановою № 483 поклав обов'язки з постачання електроенергії для потреб населення з 1 липня 2019 року по 31 грудня 2020 року на державні енергогенеруючі компанії НАЕК "Енергоатом", АТ "Укргідроенерго" та оператора системи передачі НЕК "Укренерго".
Таким чином, передбачається, що якщо тариф на електроенергію для населення не буде підвищений до економічно обґрунтованого рівня, то різниця між цим тарифом і ринковою ціною електроенергії буде покриватися за рахунок додаткової виручки, яку отримають вищезазначені енергогенеруючі компанії в результаті підвищення роздрібних цін для непобутових споживачів.
Нагадаємо, що за допомогою інструменту «Порівняння редакцій» модуля «Законодавство України» інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН можна дізнатися про розбіжності між будь-якими двома редакціями документа. А за допомогою сервісу «Контроль документа» модуля ІПС ЛІГА:ЗАКОН дізнавайтеся про зміни в документі з моменту їх появи у системі.
Як вже писала ЮРЛІГА, опубліковано Закон щодо конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел.