Суддя, який не здійснює правосуддя через обставини, що не залежать від нього особисто або не обумовлені його поведінкою, має право на отримання доплат до посадового окладу.
Про це йдеться в рішенні Ради суддів від 19 квітня 2019 року № 21.
Рада суддів визнає, що застосований законодавцем підхід (за Законом № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" суддя, який не здійснює правосуддя, крім випадків тимчасової непрацездатності, перебування судді у щорічній оплачуваній відпустці, не має права на отримання доплат до посадового окладу) до об'єднання усіх випадків, коли суддя, який не здійснює правосуддя, позбавляється права на отримання доплат до посадового окладу, є несправедливим.
Законодавець не врахував того, що судді, які не пройшли кваліфікаційного оцінювання, з причин, що не залежать від них особисто, не втратили гарантій своєї незалежності, передбачених Конституцією, оскільки не позбавлені статусу судді.
Рада суддів України посилається на рішення КСУ від 04 грудня 2018 року №11-р/2018, де зазначено, що позбавлення судді права на отримання доплат до посадового окладу може бути визнане доцільним та виправданим лише у випадку притягнення його до кримінальної чи дисциплінарної відповідальності.
Конституційний Суд України вважає, скасування доплат звужує зміст та обсяг гарантій незалежності суддів, створює загрозу для незалежності як суддів, так і судової влади в цілому, а також створює передумови для впливу на суддів.
Отже, позбавлення судді цього права, коли він не здійснює правосуддя через обставини, що не залежать від нього особисто або не обумовлені його поведінкою, є несправедливим, невиправданим та необґрунтованим.
Будьте в курсі набуття чинності нормативними актами за допомогою модулю «Календар юриста» ІПС «ЛІГА:ЗАКОН».
Чим цікаве рішення Конституційного Суду України від 4 грудня 2018 року щодо суддівської винагороди, можна прочитати у блозі судді.