Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську
Реклама

1. Держбюджет-2019

Законом № 2629-VIII про Держбюджет-2019 збільшено розмір мінімальної зарплати: з 1 січня і до кінця року він становить 4173 грн (у погодинному розмірі 25,13 грн). Своєю чергою прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня становить 1921 грн, з 1 липня - 2007 грн, з 1 грудня - 2102 грн. Відповідно, підвищено ставки судового збору та інші похідні показники, до яких належать: розмір фінансових санкцій за порушення трудового законодавства, поріг індексації зарплати, мінімальний розмір ЄСВ, відшкодування втраченого заробітку, оплата вільних від роботи днів під час навчання, вихідна допомога, розмір аліментів (прожитковий мінімум на дітей становить від 1626 грн до 2218 грн) тощо. Зазначимо, що на 2019 рік зупинено дію норми щодо розміру посадових окладів судових експертів. Також установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, зарплати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року (1762 грн). 1 січня набудуть чинності і зміни до Бюджетного кодексу в частині надходжень від рентної плати, перерозподілу коштів Державного дорожнього фонду, сплати ПДФО, субвенцій на освіту особливих дітей. Крім того, Мінфін отримав доступ до реєстрів і банківської таємниці для верифікації субсидій, пільг та пенсій.

2. Зміни в справлянні податків

З 1 січня набувають чинності зміни до Податкового кодексу. Зокрема, cтавку земельного податку для лісових земель обмежено до 0,1 % від нормативної грошової оцінки. Акцизним складом вважатимуть приміщення, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник здійснює виробництво, обробку, розлив тощо спирту, горілки, лікеро-горілчаних виробів і пального. Не є акцизним складом приміщення, які використовуються виключно для упаковки, фасовки, оптової та роздрібної торгівлі, паливний бак як місткість для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі тощо. Платники єдиного податку, що реалізують лікарські засоби і медичні вироби, будуть зобов'язані використовувати РРО. Крім того, не можна відмовитися від податкової пільги з ПДВ чи припинити її. Пеня нараховуватиметься при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником або податковим агентом, у тому числі у разі зміни податкової звітності в результаті самостійного виявлення платником податків помилок згідно зі ст. 50 ПК - після закінчення 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування згідно з пп. 39.5.4 ПК). ФОП на єдиному податку 1 - 3 групи, окрім пива і столових вин, зможуть продавати сидр і пері (без додавання спирту).

3. Зміни в регулюванні оренди сільськогосподарський земель

1 січня набирає чинності Закон № 2498-VIII щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні. За Законом фермери зможуть використовувати землі сільгосппризначення в масиві без зміни їх цільового призначення. Також власники таких земельних ділянок зможуть ними обмінюватися. Землекористувач, який використовує значну частину земель масиву, зможе отримати в оренду землі під польовими дорогами. Крім того, орендарі отримали право надавати землю в суборенду орендареві іншої земельної ділянки в тому самому масиві без узгодження з орендодавцем, залишаючись відповідальним за виконання договору. Також урегульовано механізм проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення.

4. Правила трансплантації органів

З 1 січня вводиться в дію Закон «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людини», який встановлює презумпцію незгоди щодо посмертного донорства з боку особи (законного представника). Волевиявлення щодо прижиттєвого донорства повинно бути завірено. Комітети контролюватимуть діяльність закладу охорони здоров'я на предмет недопущення порушень основних принципів добровільності та безкорисливості при здійсненні трансплантації. Заборонено комерціалізацію у сфері трансплантації та рекламу органів або іншого анатомічного матеріалу. Трансплантацію зможуть здійснювати установи охорони здоров'я та наукові установи всіх форм власності. Діятиме Єдина державна інформаційна система трансплантації. Врегульовано "перехресне донорство" при взятті гомотрансплантантів у живих донорів. Заборонено вилучення анатомічних матеріалів у загиблих в АТО, дітей-сиріт і недієздатних. Інформацію щодо згоди або незгоди на посмертне донорство можна буде зазначити в паспорті.

5. Нові правила валютно-обмінних операцій

З 1 січня починають діяти нові правила валютно-обмінних операцій. Зміни до Інструкції про порядок організації і здійснення валютно-обмінних операцій на території України дозволяють банкам і фінустановам проводити валютно-обмінні операції через платіжні пристрої: фізичні особи зможуть не лише продавати, а й купувати готівку з використанням цих пристроїв. Банки оформлюватимуть валютно-обмінні операції тільки касовим чеком і не видаватимуть квитанцію. При цьому клієнт не має підписувати квитанцію або документ РРО, якщо обмінює менше 150 тис. грн.

6. Нові правила кредитування

З 1 січня банки зобов'язані використовувати інформацію з Кредитного реєстру НБУ для оцінки ризиків кредитування. Йдеться про інформацію стосовно боржників, умов кредитних операцій, виконання зобов'язань за такими операціями, класу боржників. Інформація з Кредитного реєстру надається у режимі реального часу на безоплатній основі. Реєстр містить інформацію про кредитні операції позичальників, заборгованість за якими становить понад 100 мінімальних зарплат перед одним банком.

7. Посилено відповідальність за контрабанду лісу

1 січня набув чинності Закон № 2531-VIII, яким посилена відповідальність за незаконне вирубування лісу з подальшим його експортом поза митним контролем. Адмінштраф за незаконне вирубування, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка для громадян становить від 255 до 510 грн, а для посадовців - від 1275 до 2550 грн. За повторне порушення штраф є вдвічі більшим. За контрабанду лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних і рідкісних порід дерев, а також лісоматеріалів необроблених передбачено позбавлення волі на строк від 3 до 5 років. За повторне порушення, попередню змову або великі збитки позбавлять волі на 5 - 10 років. За ті самі дії, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, загрожує від 10 до 12 років позбавлення волі. Крім того, внутрішнє споживання необроблених лісоматеріалів обмежується 25 млн кубічних метрів на рік.

8. Повернення до аптек неякісних ліків

Відповідно до Закону № 2628-VIII з 1 січня в аптеку можна повернути ліки і медвироби неналежної якості, що підтверджено висновком лабораторії або розпорядженням Держлікслужби про заборону обігу лікарського засобу. Споживачеві за умови пред'явлення чеку мають повернути кошти або замінити препарат на аналогічний.

9. Нові правила надання житлово-комунальних послуг

1 січня набула чинності норма Закону № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» щодо виплати у грошовій формі пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Монетизація субсидій відбуватиметься у три етапи. Також з 1 січня починає діяти норма щодо управителів багатоквартирних будинків: у штаті юрособи має бути атестований за професією "менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)" працівник; ФОП зобов'язаний самостійно пройти професійну атестацію або мати у штаті атестованого співробітника. Співвласники багатоквартирного будинку, які не створили ОСББ і не обрали форму управління, можуть звернутися до виконавчого органу місцевої ради з проханням призначити управителя. Зверніть увагу, що сам Закон вводиться в дію з 1 травня. Крім того, в новому році зростуть тарифи на тепло.

10. Повна фіксація судового засідання та процесуальних дій

З 1 січня набувають чинності норми Закону № 2213-VIII щодо застосування під час судового розгляду відеозаписувальних технічних засобів. Під час судового розгляду та у випадках, передбачених КПК, під час досудового розслідування забезпечується повне фіксування судового засідання та процесуальних дій за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом. Звуко- або відеозапис під час проведення слідчим, прокурором обшуку є невід'ємним додатком до протоколу. Дії та обставини проведення обшуку, не зафіксовані у записі, не можуть бути внесені до протоколу обшуку та використані як доказ у кримінальному провадженні. Виконання ухвали слідчого судді, суду про проведення обшуку обов'язково фіксується за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Право безперешкодного фіксування проведення обшуку за допомогою відеозапису надається стороні захисту.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини