1. Правоохоронці персонально відповідатимуть за незаконний тиск на бізнес
Президент підписав Закон «МаскиШоуСтоп-2» (проект № 8490), який набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Закон - логічне продовження Закону № 2213 «МаскиШоуСтоп-1»: зокрема, покликаний позбутися практики, що залишилася, щодо відкриття кримінального провадження непрямими методами. Держава у випадку відшкодування збитку, завданого слідчим, прокурором, за рахунок держбюджету зможе застосувати право зворотної вимоги до винних осіб у разі встановлення в їхніх діях не лише складу кримінального правопорушення, а й за наявності ознак дисциплінарної провини за результатами службового розслідування. Прописано такий порядок притягнення до кримінальної відповідальності: скарга на дії/бездіяльність слідчого чи прокурора - рішення суду про задоволення скарги (у ньому має бути вказано про обов'язковість службового розслідування) - службове розслідування - матеріальне чи дисциплінарне стягнення. За рішенням суду правоохоронця може бути притягнуто до кримінальної відповідальності.
2. Кабмін продовжує впроваджувати ризик-орієнтований підхід до перевірок бізнесу
Уряд затвердив нові критерії визначення ступеня ризику для освітньої діяльності, електронних довірчих послуг, криптографічного захисту й технічного запису інформації, ядерної та радіаційної небезпеки, містобудівної діяльності, будівництва об'єктів середнього й високого класу наслідків, промислового вилову водних біоресурсів, оцінки відповідності вимогам технічних регламентів, використання об'єктів інтелектуальної власності, дослідження й використання надр. Відповідні постанови ухвалено на засіданні Кабміну 31 жовтня. Зокрема, розширено переліки критеріїв ризику для ліцензованої освітньої діяльності, містобудівної діяльності та у сфері дослідження й використання надр. Водночас зменшено вагу окремих критеріїв для промислового вилову водних біоресурсів, будівництва об'єктів середнього й високого класу наслідків та інших сфер бізнесу. Для підприємств із низьким ступенем ризику перевірки проводитимуть раз на п'ять років, а з високим - не частіше ніж один раз на два роки. Ступінь ризику визначатимуть за сумою балів, нарахованих за всіма критеріями.
3. Державних і приватних виконавців перевірятиму по-новому
Мін'юст затвердив новий Порядок проведення перевірок діяльності органів державної виконавчої служби, приватних виконавців. Тепер Управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції за дорученням Департаменту ДВС зможуть перевіряти приватних виконавців. Контролюватимуть діяльність працівників органів ДВС через проведення комплексних, цільових і контрольних перевірок. Перевірки діяльності приватного виконавця здійснюватимуть шляхом проведення планових і позапланових перевірок. Планову перевірку приватного виконавця проводитимуть згідно з графіком, який складатимуть на рік і розміщуватимуть на офіційному сайті Мін'юсту. Першу планову перевірку буде проведено не раніше ніж через рік від дня внесення інформації про приватного виконавця до реєстру (за винятком строку зупинення діяльності приватного виконавця). Наступні планові перевірки проводитимуть не частіше ніж один раз на два роки. Відповідний наказ від 22.10.2018 р. № 3284/5 набуде чинності з дня офіційного опублікування.
4. Затверджено порядок добору до Служби судової охорони
Вища рада правосуддя рішенням від 30.10.2018 р. № 3308/0/15-18 затвердила Порядок проведення конкурсу для призначення на посади співробітників Служби судової охорони. На конкурсі добиратимуть Голову Служби, його заступників, співробітників центрального органу управління, керівників і заступників керівників, співробітників територіальних підрозділів. Під час конкурсу перевірятимуть рівень фізичної підготовки майбутніх охоронців (крім Голови ССО та його заступників). Кандидати на посади Голови ССО, його заступників, керівників територіальних підрозділів, їхніх заступників, керівників структурних підрозділів і територіальних підрозділів ССО повинні будуть розв'язати ситуаційні завдання, які складають задля визначення рівня знань законодавства. Кандидати також проходитимуть співбесіду - вільне спілкування з можливістю обговорення змодельованих ситуацій, пов'язаних із майбутнім виконанням посадових (службових) обов'язків. Під час співбесіди оцінюватимуть, зокрема, рівень мотивації претендента, його комунікабельність, ерудованість, емоційну врівноваженість і професіоналізм.
5. Змінено правила зберігання готівки НБУ в банках
Розширено можливості вповноважених банків щодо операцій із запасами готівки регулятора. Зокрема, банки зможуть зараховувати до запасів готівки, що перебуває в них на зберіганні, пачки банкнот, прийняті від інших банків, що підлягають перерахуванню, а також вести окремий їх облік і опрацювання. Крім того, змінено регламент подання заявок і дозволів, а також продовжено строки перерахування коштів. НБУ штрафуватиме банки за повторне порушення умов зберігання запасів готівки. Відповідні зміни передбачено постановою НБУ від 23.10.2018 р. № 112, яка набуває чинності з 01.11.2018. При цьому з 1 січня 2019 р. набувають чинності пункти щодо: укладання договору про зберігання запасів готівки Нацбанку за новим зразком; можливості зарахування до запасів готівки на зберіганні готівки, що підлягає перерахуванню; застосування штрафних санкцій до вповноваженого банку.
6. В Україні можуть з'явитися банківські сертифікати
Депутати мають намір запровадити банківські сертифікати - новий вид емісійних цінних паперів, які випускають банки. Такий сертифікат поєднуватиме в собі властивості банківського вкладу й цінного папера. У Законі «Про цінні папери та фондовий ринок» запропоновано встановити, що банківський сертифікат є цінним папером, який підтверджує суму вимоги до банку, яка дорівнює номінальній вартості відповідного цінного папера, і право власника банківського сертифіката на одержання після закінчення встановленого строку номінальної вартості банківського сертифіката й відсотків (якщо виплату відсотків передбачено) у банку, який його випустив. Банківський сертифікат є іменним емісійним цінним папером, який випускають на певний строк лише в бездокументній формі. Він може бути процентним (з виплатою відсотків його власникові) або дисконтним (придбаватиме перший власник за ціною, нижчою від номінальної вартості). Відповідні зміни передбачено законопроектом № 9034, який Комітет із питань фінансової політики та банківської діяльності рекомендував ВР взяти за основу.
7. Приватні лікарі зможуть виписувати ліки за програмою реімбурсації
Лікарі-ФОП, які одержали ліцензію на медичну практику, зможуть виписувати рецепти за програмою «Доступні ліки». Відповідні зміни до постанови Кабміну «Про забезпечення доступності лікарських засобів» від 17.03.2017 р. № 152 ініціював МОЗ та ухвалив Кабмін на засіданні 31 жовтня. Також Уряд збільшив вікно для перегляду цін препаратів фармвиробниками з 5 % до 10 %, що дасть змогу збільшити перелік безкоштовних ліків у програмі. На цей час за програмою «Доступні ліки» пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою й діабетом 2-го типу можуть отримати 261 препарат, 59 із яких - безкоштовно. Крім того, МОЗ заборонив рекламувати популярні препарати.
8. Умови перевезення тварин контролюватимуть суворіше
Ветеринарні документи видаватимуть лише після перевірки транспортних засобів та умов транспортування тварин. Якщо транспорт або умови перевезення не відповідають Правилам транспортування тварин, зокрема стосовно дотримання вимог мінімальної площі на одну тварину, то ветеринарні документи не видадуть. Крім того, наказ зобов'язує забезпечувати відеофіксацію під час завантаження тварин для документування процесів, зокрема й на предмет відповідності вимогам законодавства з ідентифікації тварин. Держпродспоживслужба прийняла відповідний наказ «Про випадки недотримання правил транспортування тварин» від 31.10.2018 р. № 887.
9. Мінекономрозвитку ініціює легалізацію криптовалют в Україні
Мінекономрозвитку ініціює прийняття Концепції державної політики у сфері віртуальних активів. Відповідний проект урядового розпорядження Міністерство винесло на громадське обговорення. Реалізацію Концепції передбачено на період до 2021 року у два етапи. Під час першого етапу (2018 - 2019) передбачено визначення правового статусу криптовалют; визнання суб'єктів господарювання, що надають послуги з обміну криптовалют на фіатні валюти (традиційні валюти) і навпаки; моніторинг й аналіз проблем і тенденцій розвитку ринку віртуальних активів і віртуальних валют задля напрацювання пропозицій стосовно вдосконалення регуляторної політики. Під час другого етапу (2020 - 2021) передбачено визнання провайдерів гаманців - зберігачів віртуальних валют (особи, що надають послуги для захисту приватних криптографічних ключів від імені своїх клієнтів, для зберігання й передавання віртуальних валют) суб'єктами первинного фінансового моніторингу; розроблення спеціальних законодавчих актів із врегулювання використання віртуальних активів, смарт-контрактів і токенів (цифрова одиниця обліку в межах розподіленого реєстру записів у формі даних, що має криптографічний захист, який можна використовувати для посвідчення наявності прав на об'єкти цивільного права й зобов'язальні відносини), проведення ICO/ITO.
10. За затримання зарплат із роботодавців можуть почати стягувати пеню
Мінсоцполітики розробило проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників на своєчасну та в повному обсязі виплату заробітної плати в разі неплатоспроможності роботодавця». Зазначеним законопроектом передбачено посилити захист прав працівників у разі порушення строків виплати зарплати. Запропоновано: зобов'язати роботодавця виплатити працівникові пеню в розмірі облікової ставки Нацбанку за кожний день затримки понад 15 днів; надати право працівникові тимчасово припинити виконання роботи в разі затримки виплати зарплати, яка належить працівникові, на строк понад 15 днів; виплатити працівникові компенсацію в розмірі трьох середньомісячних зарплат (за останні 12 місяців) у випадку порушення справи про банкрутство роботодавця або припинення трудового договору в разі звільнення працівника до порушення зазначеної справи. На цей час проект закону спрямовано на погодження до зацікавлених органів виконавчої влади й сторін соціального діалогу.