1. Операторам зв'язку спростили доступ до телекомунікаційних мереж
Уряд спростив доступ до телекомунікаційних мереж, щоб оператори зв'язку могли швидше розповсюджувати широкосмуговий доступ до Інтернету в усій Україні. Зокрема, спрощено процедуру розміщення технічних засобів телекомунікацій на об'єктах електроенергетики, доступ до інфраструктури об'єкта транспорту, а також затверджено правила надання доступу до інфраструктури об'єкта будівництва. Крім того, телекомунікаційні мережі в будинках розміщуватимуть за євростандартами. Затверджено єдині правила розміщення будинкових телекомунікаційних мереж і доступу провайдерів до інфраструктури будинків.
2. Уряд взявся за поліпшення якості мобільного зв'язку
Затверджено план заходів з поліпшення якості послуг мобільного зв'язку. Зокрема, у III кварталі поточного року заплановано розширення показників якості для послуг голосової телефонії, текстових повідомлень (SMS) і доступу до Інтернету в мережах мобільного зв'язку. Контролюватиметься якість середньої швидкості передачі/прийому даних, часу затримки між пакетами відправлення та прийому, час відповіді спеціаліста служби інформаційно-довідкового обслуговування оператора тощо. Також планується оновлення стандартів (усунення дублювання стандартів якості (ДСТУ, ETSI), введення показників якості для оцінки сучасних сервісів мобільних мереж, у т. ч. 3G і 4G) і впровадження постійного моніторингу якості телекомунікаційних послуг тощо. Крім того, заплановано включення НКРЗІ до переліку органів державного нагляду, які проводитимуть перевірки у 2018 році.
3. Усі сектори економіки переходитимуть на екологічно безпечне виробництво
Кабмін схвалив Стратегію низьковуглецевого розвитку України до 2050 року. Документ передбачає зменшення обсягу викидів парникових газів, відмову від викопного палива і старт інвестування у відновлювальні джерела енергії. Стратегію низьковуглецевого розвитку України до 2050 року розроблено на виконання міжнародних зобов'язань України згідно з Паризькою угодою. Паризька угода - це угода у межах Рамкової конвенції ООН про зміну клімату щодо регулювання заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю з 2020 року. Вона має змінити Кіотський протокол. Положення та показники Стратегії переглядатимуться кожні 5 років з урахуванням національних обставин і можливостей.
4. Контролювати діяльність енергетиків і комунальників будуть по-новому
Установлено чітку процедуру організації проведення планових і позапланових перевірок, порядок оформлення результатів перевірок, повноважень голови і членів комісії з перевірки, прав та обов'язків уповноваженої особи ліцензіата, а також інших вимог щодо здійснення НКРЕКП державного контролю та вжиття заходів впливу. Дія нового Порядку поширюється на діяльність у сфері енергетики (виробництво, передача, розподіл, постачання електроенергії споживачеві; здійснення функцій гарантованого покупця; трейдерська діяльність; функції оператора ринку; транспортування, розподіл, зберігання, надання послуг установки LNG, постачання природного газу; транспортування нафти, нафтопродуктів). А також у сфері комунальних послуг (виробництво теплоенергії та її транспортування; централізоване водопостачання та водовідведення в обсягах більше рівня, установленого ліцензійними умовами; діяльність з переробки та захоронення побутових відходів). Порядок контролю за додержанням ліцензіатами, які здійснюють діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах і ліцензійних умов затверджений постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 № 428.
5. Перед підвищенням тарифів на ж/к послуги виконавці мають дізнатися думку споживача
Для підвищення тарифів виконавці комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) ж/к послуг і подають їх органам місцевого самоврядування, уповноваженим установлювати тарифи. Протягом 5 робочих днів з дня подання розрахунків виконавці зобов'язані інформувати споживачів про намір змінити або встановити тарифи. Зауваження та пропозиції від фіз-, юросіб, їх об'єднань приймаються в строк, установлений виконавцем комунальних послуг (від 7 до 14 календарних днів з дня повідомлення). Відповідний Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності затверджено наказом Мінрегіону від 5 червня 2018 року № 130, набрав чинності 17 липня. Порядок застосовується під час зміни цін/тарифів на комунальні послуги як за результатами перегляду тарифів і їх структури (чи встановлення нових), так і за результатами коригування тарифів.
6. Лісгоспи перевірять на предмет контрабанди
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман ініціював проведення масштабних перевірок підприємств лісової промисловості на предмет контрабанди лісу. Володимир Гройсман звернувся до Генпрокуратури з вимогою перевірки фактів такої контрабанди, а також до партнерів з Євросоюзу з проханням надати інформацію про продукцію ліспрому, яка перетинає державний кордон.
7. Підвищується нормативна грошова оцінка земель, не внесених до кадастру
З 17 липня підвищено коефіцієнт функціонального використання земель, інформацію про які не внесено до Державного земельного кадастру: з 2,0 до 3,0. Також до 3,0 (замість 2,0) підвищений коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки, якщо в кадастрі відсутній код класифікації видів цільового призначення земель. Зміни передбачено наказом Мінагрополітики від 27 березня 2018 року № 162.
8. Аеропорти дозволять авіакомпаніям не сплачувати збір за наднормативну стоянку літаків
Мінінфраструктури розширило перелік випадків, коли аеропортовий збір за наднормативну стоянку не справляється. Передбачено, що збір за наднормативну стоянку не справляється, якщо затримка авіарейсу сталася з вини експлуатанта аеропорту або аеродрому, а також якщо розміщення повітряного судна на території аеропорту здійснюється на підставі договору про надання послуг з користування місцями стоянок на пероні на певний строк, укладеного між авіаперевізником та експлуатантом аеропорту або аеродрому. Відповідні зміни передбачено наказом від 12 червня 2018 року № 267, який набере чинності з дня офіційного опублікування.
9. Онлайн-подання повідомлення про початок будівельних робіт повністю автоматизоване
Державна архітектурно-будівельна інспекція спільно з Держагентством з питань електронного урядування представили оновлену електронну адмінпослугу з повідомлення про початок будівельних робіт. Е-послугу тепер повністю автоматизовано. Подати повідомлення для внесення даних до Реєстру дозвільних документів можна без участі чиновників. Раніше такі повідомлення підлягали попередньому розгляду співробітниками відповідних органів, а тепер усі дані з повідомлення відразу потраплятимуть до реєстру. Оновлена е-послуга стосується будівництва, що здійснюється на підставі будівельного паспорта. До нього належить зведення індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових і дачних будинків заввишки не більше двох поверхів (площею - не більше 300 м2), господарських будівель і споруд, зокрема, гаражів, розташованих на присадибних, дачних і садових земельних ділянках.
10. Порядок проведення дозвільних процедур буде спрощено
Уряд продовжує усувати зайві адміністративні бар'єри та процедури для окремих видів госпдіяльності (природоохоронна сфера, містобудівне законодавство, посередництво у працевлаштуванні, туристичні послуги, космічна діяльність і низка інших сфер). Кабмін опрацював черговий перелік таких актів і на засіданні 18 липня 2018 року розпорядженням № 505-р частину скасував, а частину рекомендував до перегляду відомствами. Міністерствам і відомствам протягом шести місяців з дня опублікувння розпорядження № 505-р наказано подати на затвердження Уряду порядки проведення дозвільних (погоджувальних) процедур, переоформлення та анулювання дозвільних документів. Розпорядження набирає чинності з дня його опубликования. Пункт 1, яким Кабмін скасовує НПА, набирає чинності через шість місяців після опублікування.