Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як вихідцеві з СНД підкорити столицю світового юрбизнеса?

14 жовтня 2013, 11:15
717
0
Автор:
Реклама

Олег, Ви є одним з вихідців пострадянського простору, що знайшли успішне продовження своїй юридичній кар'єрі за кордоном. Розкажіть, де Ви починали освоювати професію юриста і як приймалося рішення про від'їзд у Великобританію?

- Розуміння покликання юриста прийшло до мене не відразу. Десь в середині другого курсу Московської академії (я вчився на факультеті іноземних мов) з'явилося почуття незадоволення і усвідомлення, що це не зовсім моє. Мене все більше і більше тягнуло право. Адже кожна людина намагається вибрати свій шлях виходячи зі свого характеру, менталітету, схильностей і принципів. Комусь подобається журналістика, хтось любить лаконічні стовпчики цифр, а мені подобається мистецтво права. Саме мистецтво! Це схоже Haute Couture. Адже кожен виступ в суді (а це змагальний процес у будь-якій правовій системі), можливе рішення або пропозиція клієнтові є виключно індивідуальними. У кутюрье від права немає і не може бути штампів і однакових підходів. На сімейній раді я все ж вирішив закінчити академію і поступати після відробітку на юрфак. У 1990 році, з урахуванням додатково складених іспитів, я відразу поступив на 2 курс юридичного факультету Білоруського державного університету і отримав диплом юриста в 1995 р.

Незалежну юридичну практику я почав одним з перших у Білорусі з відкриття своєї власної юридичної компанії в 1993 р. Після падіння залізної завіси і відкриття кордонів можливості для ведення юридичного бізнесу розширилися колосально. Новим клієнтам були потрібні енергійні, гнучкі і компетентні юристи для супроводу їх нових проектів і ефективного рішення виникаючих питань. Мені дуже згодилися мої мовні знання і навички першого Внз. З часом мені все більше і більше доводилося працювати в Західній Європі - і з 2000 р. я осів в Парижі. Працюючи у Франції, мені кілька разів доводилося виїжджати в Лондон для вирішення питань моїх клієнтів. У одну з таких поїздок мої колеги-юристи порекомендували мені подати на робочу візу у Великобританії. Враховуючи переваги ділового клімату в Англії, а також прекрасну систему освіти, я прийняв рішення подати на HSMP visa (робоча віза для висококваліфікованих фахівців) і отримав її в серпні 2003 р. Відтоді я постійно працюю в Лондоні і в 2011 р. зміг отримати міру магістра права в UCL. З 2013 р. я проходжу дворічне спеціалізоване LPC- навчання в Лондонському університеті права (The University of Law).

Лондон можна сміливо назвати однією зі світових столиць юридичного бізнесу. У чому це проявляється на практиці?

- Статус Лондона проявляється в усіх аспектах життя людини : приватна сторона, робота, кар'єрний ріст, освіта, сім'я і т. д. На мій погляд, Лондон - лідер по частині юридичної креативності, пошуку нових підходів (досить згадати зліт операцій з дериватами, лінійку нових фінансових продуктів і ісламське фінансування), концетрации юристів і юридичних компаній, а також колосальної конкуренції. Лондон щодня тестує кожного юриста, примушуючи його мислити і діяти швидко і найефективніше відносно клієнтів. Щонайменша помилка може привести до відходу з ринку. Живучи і працюючи в Лондоні, юрист не може розслабитися ні на день. Необхідно щодня доводити свою спроможність і відповідати жорстким вимогам ринку.

Наскільки складно тут знайти місце під сонцем і впоратися з конкуренцією іноземному фахівцеві?

- Безумовно, дуже складно. Недостатньо просто мати відмінну англійську мову, хорошу освіту і солідний досвід роботи. Необхідно також враховувати чуже мовне середовище, різний менталітет, бізнес-етикет і неписані правила гри. Більше того, англійці специфічно відносяться до іноземців (їх знаменита зневага до вивчення іноземних мов) і до вихідців з СНД особливо. Враховуючи нашу загальну дуже непросту історію, особливо в 90-і роки, численні локальні озброєні конфлікти і скандальні корупційні справи, я кілька разів потрапляв за ситуації, коли, виходячи із стереотипів, до мене відносилися з недовірою і звисока. Єдиний метод захисту - працювати виключно професійно, щодня доводячи, що ти цивілізований, освічений і розумний професіонал.

Чи підтримують зв'язок в Лондоні юристи - вихідці з країн СНД?

- Так, така можливість існує. У Лондоні діють декілька неформальних асоціацій за національним принципом, а також після професійного критерію. Наприклад, існує така асоціація у росіян як Russians in the City. Хоча, незважаючи на назву, в цю асоціацію можуть вступити вихідці з усіх країн СНД, а не тільки росіяни. Подібні структури існують у українців і білорусів. Я знаю, що неформальна асоціація існує і у вихідців з Азербайджану.

Хоча в цілому це носить дуже умовний характер. Специфіка менталітету наших співвітчизником в тому, що, використовуючи хорошу освіту, досвід і мовні навички, ми дуже швидко адаптуємося в чужому середовищі і успішно інтегруємося в суспільство. Ситуація примушує нас виходити за національні рамки і якнайскоріше влитися в нове середовище.

Усі юристи ще з університету знають про розподіл англійських адвокатів на солиситоров і барристеров. Проте якщо Ви не працюєте з судовими справами, чи потрібна спеціальна підготовка, кваліфікація або міра для ведення консультаційної роботи?

- Безумовно, навіть для праці консультантом необхідно отримати як мінімум одну з мір права. Я не лише маю на увазі вимогу закону. Передусім ця вимога ринку. Яким чином юрист може консультувати клієнтів в Англії, не отримавши наукову міру або спеціальну підготовку?

А яку нішу місцевого юридичного ринку вибрали Ви? Як історично склався цей вибір і чим він був обумовлений?

- Ми позиціонуємо себе як компанія, що допомагає нашим клієнтам вийти на ринки країн СНД, а нашим співгромадянам - успішно виконувати їх бізнес-проекти по всьому світу.

Як 15-й камінь саду Ryoan - Ji в Кіото, який неможливо побачити, наш сучасний світ повний погроз і ризиків. Одне з головних завдань, що стоять перед нами, - передбачати і уникнути всіляких ризиків відносно наших клієнтів.

З якими клієнтами Ви працюєте і які практичні послуги їм пропонуєте? Яких клієнтів Ви шукаєте за межами Великобританії?

- Компанія KK & Partners (UK) Ltd є невеликою високоспеціалізованою міжнародною юридичною фірмою, створеною і передусім призначеною для надання юридичних і бізнес-послуг в наступних галузях права :

- корпоративні фінанси;

- міжнародні угоди по злиттю і поглинанням;

- корпоративне управління;

- управління активами і багатством;

- міжнародні інвестиції;

- трансконтинентальні трасти, фонди і їх гібриди;

- міжнародне податкове планування;

- міжнародний арбітраж.

Ми працюємо з множиною як невеликих, так і великих компаній у багатьох сегментах економіки. Нашими клієнтами є як великі банки в Казахстані і Росії, так і невеликі IT- компанії, венчурні компанії, що спеціалізуються на ризикованих інвестиціях, а також дрібні, середні і великі компанії у будівельній, нафтовій і гірничодобувній індустрій. Крім того, серед клієнтів нашої компанії є фізичні особи, зацікавлені отримати послуги в сферах управління багатством і трастових стосунках.

Розкажіть на конкретних прикладах (кейси), які правові питання і проблеми Ви вирішуєте для своїх клієнтів, у тому числі з країн СНД.

- Питання виникають абсолютно різні і відносно багатьох аспектів права в різних юрисдикціях. Сучасні угоди носять глобальний, комплексний і складний характер. При їх юридичному супроводі ми зобов'язані враховувати цілий комплекс вимог і ризиків. Перевагою нашої компанії є те, що у нас працюють фахівці з подвійною кваліфікацією, що говорять на 2 - 3 мовах одночасно і що розуміють менталітет різних бізнес-сфер.

Наприклад, нещодавно до нас звернувся один з провідних банків в Казахстані з проханням проаналізувати укладені угоди з однією з англійських компаній, підготувати юридичний звіт для ради директорів і тактику судового захисту. Застосовним правом усіх укладених угод було визначено англійське право. Після проведеного аналізу ми встановили, що англійська компанія фактично змусила банк укласти угоди на свідомо невигідних умовах і прописала арбітражну обмовку таким чином, що унеможливила звернення банку до суду або арбітражу за захистом свого права. Складність ситуації була ще і в тому, що банк зробив 50 % передоплату за послуги, які не отримав, а англійська компанія існувала тільки на папері, не маючи навіть свого офісу і "забувши" надати фінансову і юридичну звітність в регулятор.

Чи інший приклад: звернувся до нас весною цього року директор однієї московської компанії з проханням допомогти підготувати відповідні угоди і укласти угоду з придбання контрольного пакету акцій в одній з провідних швейцарських компаній з управління активами. Він дуже квапився і просив підготувати договір обміну акціями "учора". Проте після обговорення попередніх умов угоди стало зрозуміло, що необхідно ретельно її структурувати щоб уникнути усіх політичних, фінансових і юридичних ризиків і проводити повний DD другої сторони. Складність полягала в тому, що спеціально під цю угоду було необхідно створити SPV в одній з країн Європи, що не входить в Європейський Союз, законодательcтво якій дозволяло використовувати такі правові інструменти, як трасти і фонди, одночасно.

Чи часто до Вас звертаються за допомогою юридичні компанії Росії, України? Які інтереси вони переслідують?

- Безумовно, ми підтримуємо тісні контакти з багатьма компаніями з країн СНД, що зіткнулися з певними труднощами і побажали вирішити питання, що стоять, юридичним шляхом найбільш ефективним способом. Головними причинами їх звернень є питання кваліфікації тих або інших норм Common Law, case law, підготовки правових укладень і представлення інтересів їх клієнтів в судових органах, арбітражних трибуналах або mediation.

Оскільки сучасні угоди набули глобального характеру, юрист або юридична компанія в одній юрисдикції не може надати кваліфіковану консультацію по нормах права іншої юрисдикції. Більше того, вона навіть не має права це зробити. Таким чином, дуже важливо мати хороші бізнес-стосунки з колегами в ключових юрисдикціях або навіть встановити партнерські стосунки.

При виході національної юридичної компанії на міжнародний рівень відкриття Лондонського офісу є обов'язковим елементом. Що потрібне українській юридичній компанії, щоб відкрити повноцінну філію в Лондоні і не прогоріти надалі? З чого почати і чи можна обмежитися лише співпрацею з місцевими юристами?

- Я не думаю, що національна компанія повинна в обов'язковому порядку відкривати свій представницький офіс в Лондоні. Усе визначається необхідністю, завданнями, що стоять, і можливостями компанії. У більшості випадків немає необхідності мати свій офіс в Лондоні. Не забувайте про високу вартість цього офісу, його рентабельності, а також податкових і фінансових зобов'язаннях головної компанії. На мій погляд, першим етапом може бути встановлення ефективних партнерських стосунків з однією з англійських компаній. За результатами виконаних спільних проектів можна буде робити висновки і визначати подальшу стратегію.

У кінці поточного року Ви плануєте відвідати Київ з практичним семінаром. Які секрети і навички в області корпоративного права і фінансів Ви зможете передати українським колегам? Яким досвідом ведення юридичного бізнесу на міжнародному рівні Ви зможете поділитися?

- Передусім я хотів би поділитися своїм практичним досвідом відносно аналізу проблемної ситуації і норм права в різних юрисдикціях, оцінки політичних, фінансових і юридичних ризиків, визначення найбільш ефективних підходів до рішення специфічних завдань, можливості ухвалення альтернативного рішення, а також обговорити різницю в менталітетах юристів різних країн.

Особливо важливе останнє питання, оскільки до вихідців з країн СНД відносяться декілька суб'єктивно і з недовірою, необхідно докладати додаткові зусилля для діалогу на рівних, а також зважати на специфіку менталітету і правових підходів в кожній правовій системі або юрисдикції окремо. В якості прикладу приведу тільки два випадки: мої колеги з Москви були дуже здивовані, коли в ході підготовки по їх замовленню комерційної угоди вони дізналися, що будь-які штрафні санкції відповідно до Common Law є нікчемними. Ще більше шокуючою новиною для них стало те, що в Common Law застосовуються одночасно як норми загального законодавства (Common Law), так і норми права справедливості (Equity Law). А у разі їх колізії діють норми і принципи права справедливості. Звідси і різниця в менталітеті юристів з різних правових систем. Юрист з країн СНД або країн, що застосовують континентальне право, просто посміхнеться і проігнорує аргумент про несправедливий договір або одній з його норм. А юрист з Common Law вас зрозуміє і, якщо ваші аргументи будуть логічні і переконливі, піде вам на зустріч.

В процесі дискусії буде надано велику кількість виключно конфіденційної практичної інформації з мого особистого досвіду, а також досвіду моїх колег відносно тих, що наслідують ті для обговорення:

1. Ключові питання холдингової побудови і податкового планування.

2. Основні аспекти міжнародних угод по злиттю і поглинанням, а також створення SPV.

3. Принципи практичного використання і основні поняття міжнародних трастів, фондів і їх гібридів як механізмів комплексного захисту інвестицій.

4. Юридичне партнерство: практичні питання і тенденції.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини