Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ю. Чорних: про АРС/ADR, спеціалізованому виданні і квалифкурсе по медиации

13 вересня 2013, 09:22
848
2
Автор:
Реклама

- Серед альтернативного дозволу суперечок в Україні найбільшого поширення придбав міжнародний комерційний арбітраж. Яке Ваше бачення перспектив розвитку інших форм альтернативного дозволу суперечок в Україні?

-
На мою думку, міжнародний комерційний арбітраж в порівнянні з іншими видами альтернативного дозволу суперечок продовжуватиме розвиватися з найбільшим темпом. Для цього існують усі необхідні економічні передумови, а також можливості по примусовому виконанню рішення і отриманню у багатьох юрисдикціях забезпечувальних заходів. Будучи фахівцем з міжнародного арбітражу, я спостерігаю його розвиток і в якості арбітра, і в якості представника сторін. 10 років тому, коли я поверталася після закінчення спеціалізованої магістерської програми по міжнародному арбітражу, не могла уявити собі можливості 100 % професійній зайнятості в цій сфері, мені здавалося, що в Україні немає такої кількості арбітражних справ, проте останніми роками займаюся і планую займатися виключно міжнародним арбітражем.

Разом з цим, медиация займе своє місце для тих випадків, де її застосування буде виправдано: там, де сторони будуть зацікавлені у збереженні ділових стосунків і в добровільному виконанні рішення медіаторів. Попит матимуть комерційно орієнтовані рішення, застосування мультимодальних обмовок, що допускають як медиацию, так і арбітраж. Не слід чекати поголовного звернення до медиации, її необхідно розглядати як один з ефективних інструментів, на який буде свій досить обмежений попит. Також можемо бачити як певний тренд створення і функціонування центрів по медиации при Торгово-промислових палатах в Європі. Так, при Торговій палаті Стокгольма вже багато років, з 1999 р. функціонує Інститут по медиации і питання не у кількості справ, розглянутих і врегульованих, а в наявності такої можливості в принципі. До речі з січня 2014 р. планується набуття чинності нового регламенту по медиации в Стокгольмі, в цей же час в Парижі також набуде чинності новий регламент по медиации Міжнародної торгової палати (ICC).

Думаю, що виклики сучасного бізнесу вимагають від компаній, що пропонують послуги в сегменті вирішення суперечок, фахівців з найрізнобічнішими навичками, в т.ч. і з навичками медіаторів.

-
ЮК ARBITRADE спільно з Європейським відділенням Королівського інституту арбітрів провели перший кваліфікаційний курс по міжнародному арбітражу 25 травня 2013 року. Чим викликана ініціатива по проведенню подібного заходи 5 жовтня цього року, але вже по медиации? У чому особливості запланованого заходу? Хто запрошений в доповідачі-тренери?

-
Захід по арбітражу в травні цього року був успішним, ми зібрали дуже підготовлену аудиторію (партнери юридичних компаній, начальники юридичних відділів великих компаній, декани юридичних внз, викладачі) і отримали багато позитивних відгуків. Оскільки розроблені курси по медиации Королівського інституту арбітрів є загальновизнаними, ми вирішили дати можливість українським юристам познайомиться з міжнародними стандартами в медиации. Нам украй повезло з доповідачами-тренерами - Corrado Mora і Deniz Ogretir, сертифікованими викладачами Королівського інституту арбітрів, що являються, і визнаними фахівцями з медиации в Голландії і Італії, країнах, де медиация набула широкомасштабного прикладного характеру. Буде цікаво почути їх досвід і погляди.

На курс по медиации вже зареєструвалися провідні українські фахівці в області вирішення суперечок, а також іноземні колеги з Великобританії і Пакистану.

- В назві Королівського інституту фігурує акцент на арбітраж "інститут арбітрів", яке місце займає медиация в Королівському інституті арбітрів? Чи входить Україна під егіду Європейського відділення Королівського інституту арбітрів?


- Цього року Україна була включена до складу країн, що входять в Європейське відділення Королівського інституту арбітрів. У інституті, окрім членства і кваліфікаційних рівнів по арбітражу, існує розроблені кваліфікаційні рівні і для медіаторів. Повчальні програми відповідають кращим традиціям викладання медиации. Слід пам'ятати, що в європейських країнах медиация успішно працює спільно з судовою системою і досвід цих країн відбитий в розроблених програмах.

- Ви є головним редактором журналу "Альтернативний дозвіл суперечок", додатком, що виходить, до "Права України", який характер видання, яким статтям віддається перевага, які види альтернативного дозволу суперечок охоплюються, який зміст першого номера?

-
Журнал "Альтернативний дозвіл суперечок" є додатком до відомого журналу "Право України". Журнал носить науково-практичний характер. У першому випуску, доступному вже до підписки, нам вдалося зібрати дуже гідний матеріал - стаття фахівців ЮНСИТРАЛ, присвячена існуючим ініціативам ЮНСИТРАЛ у сфері уніфікації права міжнародної торгівлі, матеріали провідних іноземних фахівців з Польщі, Австрії, Голландії, Росії і Білорусі, статті відомих вітчизняних авторів.

Другий номер практично готовий до випуску і присвячений освітнім ініціативам у сфері альтернативного дозволу суперечок. Ми маємо честь публікувати матеріали представників сучасної російської юридичної школи професора Б. Р. Карабельникова, професора В. А. Мусина, професора С. А. Комарова, що ведуть вітчизняних фахівців в області міжнародного арбітражу, рецензії самих останніх актуальних видань (Гар Борна, Ю. Щокина та ін.). Дуже серйозно відносимося до якості публікованих статтею і не мають наміру знижувати заданий градус видання.

- Ви активно практикуєте в міжнародному комерційному арбітражі і як представник і як арбітр, чи вважаєте Ви, що медиация займе істотну вагу у Вашій практиці і практиці Вашої компанії найближчим часом?

-
Я професійно і цілком займаюся міжнародним комерційним арбітражем (МКАС при ТВП України, Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма, Віденський міжнародний арбітраж, специфічні арбітражі ГАФТА і ФОСФА та ін.). В той же час в практиці нашої компанії, особливо при досудовому дозволі серйозних трудових суперечок із залученням великих транснаціональних корпорацій вже традиційно має місце медиация. Оскільки наша компанія спеціалізується у вирішенні комерційних суперечок, навички медіаторів - це необхідний додатковий інструмент в нашій роботі. Медиацию я зараз з урахуванням існуючої практики розглядаю, передусім, в якості додаткового ефективного інструментарію в навичках юристів.

- чи Може успішно розвиватися практика медиации у рамках юридичного бізнесу? Що для цього потрібне?

-
Частково вже відповіла на це питання, думаю, що медиация може мати місце у рамках юридичного бізнесу, я її розглядаю зараз не як окрему спеціалізацію, а в якості необхідних додаткових навичок і кваліфікацій для юристів, що спеціалізуються у вирішенні суперечок. Для розвитку медиации в якості окремого самостійно напрями альтернативного дозволу суперечок недостатньо лише її нормативного регулювання, потрібне формування певних традицій і правої культури. Думаю, необхідно тверезо дивитися на речі і об'єктивно визнати існуючі реалії. Медиация - не антибіотик, але гомеопатія, в певних випадках дає прекрасні результати.


Нагадаємо, що 5 жовтня 2013 року відбудеться кваліфікаційний курс по медиацииорганізований Європейським відділенням Королівського інституту арбітрів (Великобританія) за підтримки ЮК ARBITRADE.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини