Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юрист розповіла про практику стягнення проблемної заборгованості

17 червня 2013, 10:59
3897
0
Автор:
Реклама

Стягнення заборгованості є актуальною проблемою. Які тенденції останніх років в Україні?

За останні роки найцікавіший вид заборгованості для юридичних компаній - борги в корпоративному сегменті B 2 B. Простежується тенденція збільшення об'єму сегменту проблемних боргів юридичних осіб. В першу чергу це пов'язано з підвищенням рівня інфляції і інших економічних показників, важливим чинником є реалії ведення українського бізнесу. На жаль, якість і легітимність юридичних документів деяких компаній викликають сумнів, що згодом може бути перешкодою для успішного стягнення проблемної заборгованості. Багато компаній не мають внутрішнього регламенту по роботі з проблемною заборгованістю, в їх штаті немає кваліфікованих фахівців, які могли б забезпечити роботу з проблемними контрагентами. Робота з боргами на етапі судового, послесудебного стягнення своїми силами для клієнтів закінчується у більшості випадків отриманням процесуальних документів без бажаного результату. Не знаючи усіх тонкощів законодавства, вони, як правило, тільки посилюють цю проблему. Стягнення боргів є трудомістким і складним процесом, яким повинні займатися професіонали, що мають значний досвід по поверненню заборгованості, а також ефективні механізми і напрацювання, що дозволяють стягнути. Потрібний надійний механізм захисту засобів з моменту оформлення угоди і до моменту отримання грошей. ULC - одна з небагатьох компаній на українському ринку, здатних забезпечити повний цикл по управлінню рисками, пов'язаними з проблемною заборгованістю. Негативною тенденцією є запізніле звернення клієнтів в профільну компанію з проханням стягнути борг. Як правило, до цього часу боржники знаходяться в неліквідному стані (виведені активи, банкрутство, ліквідація, збігли терміни позовної давності). Ми сподіваємося, що незабаром компанії прийдуть до того, що необхідно використовувати аутсорсинг послуг з повернення боргів на більше ранніх етапах, що дозволить заощадити час і гроші.

У яких сферах найчастіше Вашій компанії доводиться допомагати клієнтам стягати борги?

Компанія ULC, LLC реалізує проекти в усіх основних галузях бізнесу, таких як агропромисловий комплекс, нафта, металургія, FMCG, будівництво, ритейл, телеком, фармацевтика і інші. За станом на сьогодні успішно реалізовані проекти для лідерів своїх галузей, найбільших транснаціональних корпорацій і українських холдингів.



Ефективніша схема стягнення боргів в досудовому або судовому порядку?

Кожна з цих схем ефективна, але у кожному конкретному випадку, залежно від стану боржника/відповідача, це визначається на етапі оцінки матеріалів, що підтверджують заборгованість і оцінку стану боржника.
У багатьох випадках досудовий дозвіл суперечок - найшвидший і недорожчий спосіб врегулювання розбіжностей. Ми пропонуємо нашим клієнтам вирішити питання в досудовому порядку, якщо це можливо і доцільно. Інакше клієнтам пропонуються інструменти комплексного стягнення, в які входитимуть сервіси по веденню судового процесу і наступного контролю примусового стягнення на етапі виконання рішення суду, при необхідності банкрутство опонента. Наша компанія не використовує єдиний шаблон роботи з дебіторами. Стратегія за проектом стягнення формується за результатами розгляду кожної конкретної справи. Більшість проектів і стратегій стягнення передбачають роботу по двох таким, що ключовим направляє: 1) пряма робота з боржником (медиация, досудовий дозвіл суперечки); 2) ведення процесуальних дій. Нерідко при такій конфігурації забезпечення стягнення судові спори закінчуються підписанням світових угод до моменту винесення ухвали суду. Що є вагомим плюсом для обох сторін (кредитора і дебітора).

Що прийнятніше при стягненні заборгованості, минувши суди, - колектори або медіатори? Зокрема, враховуючи практику Вашої компанії, чи являється бизнес-медиация дієвою альтернативою судам?

Атакувати і захищатися в суді шалено обтяжливо, і виграна справа часто просто не коштує тих ресурсів, що були витрачені на нього, включаючи час і репутацію. Те, що судитися - дороге задоволення, причому не лише з фінансової точки зору, сьогодні очевидно багатьом. В умовах, коли усі рахують витрати і цінують час, популярними стають альтернативні засоби вирішення суперечок. Колектори або медіатори? Насправді це абсолютно різні поняття. Колектори сфокусовані на роботі з об'ємними портфелями - борговими портфелями банків, телекомунікаційних компаній і сектора ЖКГ; в ролі боржників, як правило, виступають фізичні особи з невеликими і середніми сумами боргів. Медиация - альтернативний спосіб вирішення суперечок за допомогою незалежної сторони, т. н. медіатора. У рамках цього процесу сторони зазвичай притягають третю сторону (досвідченого медіатора), на плечі якої і лягає обов'язок допомогти тим, що сперечаються прийти до оптимального дозволу суперечки, причому цей дозвіл обов'язково повинен влаштовувати обидві сторони. Ні для кого не секрет, що не кожна суперечка, в принципі, можна дозволити мирно. Вирішення суперечки за допомогою участі третьої незалежної сторони нівелює традиційний для українських судів ризик отримати непередбачуване рішення. Крім того, часто для клієнтів принципово важливо зберегти конфіденційність усього процесу, а медиация дозволяє добитися цього повною мірою. У Україні комерційна медиация ще мало поширена і є швидше елітним сервісом, ефективно використовуваним обмеженим числом бізнесів. Комерційні спори більше інших підходять для вирішення за допомогою медиации. Звичайно, медиация не панацея, але вже точно приваблива альтернатива судам в сучасних реаліях України.



Якщо Ваш клієнт все ж вибирає судовий спосіб стягнення боргів, чи часто доводиться допомагати йому також і на стадії старанного виробництва?

Робота нашої команди сфокусована на захист інтересів клієнта і надання найефективніших рішень. Ми ніколи не пропонуємо клієнтові процес, ми пропонуємо рішення. Тому клієнт отримує кваліфіковану підтримку як на судовому етапі, так і на етапі наступного виконання рішення суду, фактично до моменту отримання грошей або інших матеріальних цінностей, активів від боржника.

Скільки часу може тривати процес стягнення боргу? Який найважчий подібний досвід був у Ваших юристів?

Проект проекту розбрат. Є проекти, що успішно закриваються після закінчення двох тижнів, інші знаходяться у виробництві 3 місяці і більше. Це залежить від стану боржника, віку боргу, попередніх дій кредитора, документального забезпечення боргу.

Думаю, що не лише для наших юристів найскладнішими проектами є ті, по яких в ролі боржника виступає державне підприємство і необхідно стягнути бюджетні гроші.

Які потрібні зміни в законодавстві, щоб юристам було простіше працювати з проблемною заборгованістю?

Нічого нового, необхідно, щоб працював закон і гілка влади, виступаюча в ролі регулятора в цих спорах (суди, старанна служба та ін.).

Що Ви можете сказати про наявність на українському ринку юридичних послуг фахівців із стягнення проблемної заборгованості, як правильно вибрати такого юриста?

На ринку є величезна кількість юристів і юридичних компаній. Своєчасна і якісна правова допомога не менш актуальна, чим медична. Помилка при виборі юриста або юридичній компанії теж може коштувати дорого. Більшість юристів спеціалізуються в конкретній області (сфері) права. Крім того, слід врахувати особливості юридичної професії, що вимагають постійного вдосконалення. Навряд чи у рамках однієї компанії за відсутності повноцінного юридичного відділу і практики в різних сферах бізнесу можна виростити фахівця високого рівня. Виконання інших, складніших, завдань доцільно буде покласти на юридичну компанію, що спеціалізується в конкретній сфері. Юрист - це, як правило, компанія, тому слід зібрати інформацію про юридичні компанії, що спеціалізуються у галузі права, в якій у клієнта виникла проблема, відвідати сайт, інші профільні ресурси. Важливими є рекомендації партнерів. Обов'язково з'ясуєте, чи є позитивний досвід у вирішенні питань, аналогічних вашому. Після вибору юридичного радника не забудьте підписати договір, по якому компанія візьме на себе чіткі зобов'язання і відповідальність за послуги, що надаються.



Віолета Ле Зыонггенеральний директор юридичної компанії UKRAINE LEGAL COMPANY.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини