Стюарт, Ви представляєте Королівський інститут арбітрів. Що це за організація і чому її назва включає слово "Королівський"?
Стюарт:
- Я є повноправним членом Королівського інституту арбітрів (далі - CIArb), його скарбником і директором програм навчання Європейського відділення CIArb, а також членом Виконавчого органу Європейського відділення.
CIArb - зареєстрована у Великобританії і створена в 1915 році неприбуткова добродійна організація, працююча в інтересах суспільства через мережу міжнародних відділень. По всьому світу вона налічує близько 13,500 членів - осіб, що мають професійну підготовку або досвід в альтернативному дозволі суперечок (далі - ADR).
CIArb призначений для сприяння, заохочення і розвитку усіх форм альтернативного дозволу суперечок по всьому світу і максимізації вкладу юристів, що практикують у сфері вирішення суперечок.
Окрім освіти і підготовки для арбітрів, медіаторів і суддів, ми також працюємо міжнародним центром для практикуючих юристів, політичних діячів, академіків і представників бізнесу, суперечок, що цікавляться ефективним, економічним і раннім врегулюванням. Це дає користувачам упевненість в тому, що кращі професіонали допомагають у вирішенні їх суперечок.
CIArb отримав королівський статус в 1979 році. Це означає, що діяльність CIArb регулюється Хартією і офіційними роз'ясненнями Королівського інституту арбітрів. Хартія дає повноваження інституту приймати в члени кандидатів, що є "в усіх відношеннях відповідною і відповідною особою" і демонструють необхідні знання у сфері альтернативного дозволу суперечок. Королівська хартія - це формальний документ, виданий монархом і що надає право або повноваження особі або організації. Хартії використовувалися раніше і використовуються сьогодні для установи значущих структур, організацій, наприклад, таких як міста або університети.
Як багато членів в Королівському інституті арбітрів, з яких вони країн і чи є відділення в інших державах?
Стюарт:
- CIArb на даний момент налічує приблизно 13,500 членів по всьому світу і діє через мережу 30 відділень, шість з яких покривають Великобританію і Ірландію. Більше половини членів CIArb не з Великобританії. Інші відділення знаходяться в Північній Америці, Канаді, Австралії і Новій Зеландії, на Далекому Сході, в Гонконзі, Кенії, Нігерії, Лівані, ОАЭ, Єгипті і Кіпрі. Члени CIArb перебувають у більше 100 країнах світу.
Зараз президент інституту з Куала-Лумпур, Малайзія.
Чим може членство в Королівському інституті арбітрів притягати неанглійських юристів?
Стюарт:
- По-перше, хотів би відмітити, що членство в CIArb відкрито не лише для юристів. Наприклад, я не юрист, я - королівський інженер-кошторисник (Chartered Quantity Surveyor). Майже половина членів CIArb - інженери, бухгалтери, архітектори і багато інших професіоналів, що не являються, як і я, юристами.
Членство в CIArb притягає професіоналів з інших країн тим, що воно дає професійне визнання умінь особи в одному або декількох аспектах вирішення суперечок на міжнародному рівні. Це визнання тепер має світовий рівень, так що повноправний або дійсний член (Fellow) Королівського інституту арбітрів в одній частині світу може прирівнюватися до обличчя подібного рівня в іншому куточку світу. Саме це міжнародне визнання притягає зі всього світу тих, хто зацікавлений у вирішенні суперечок.
- Хочу додати, що кваліфікаційні рівні, розроблені Королівським інститутом, є загальновизнаними. На собі відчуваю усі переваги отриманих кваліфікацій, коли приймаю призначення і беру участь в міжнародних арбітражних розглядах в якості арбітра.
Стюарт Несс |
Які кваліфікаційні рівні існують в інституті, які особливості статусу королівського арбітра?
Стюарт:
- Існує три рівні членства в CIArb: асоційований член CIArb (Associate Member), член CIArb (Member) і дійсний член (Fellow members).
У нас також є афільоване членство для студентів (Student Affiliate membership), що надається безкоштовно студентам очної форми навчання де-небудь у світі. Це забезпечує доступ студентам до широкої бібліотеки CIArb і архівам матеріалів у сфері вирішення суперечок.
Статус королівського арбітра надається особам, що мають великий досвід в арбітражі і що продемонстрували свої навички у сфері арбітражу шляхом винесення виконуваних в примусовому порядку арбітражних ухвал. Кандидати також повинні пройти співбесіду у трьох досвідчених арбітрів.
Юлія:
- Не приховаю, що для того, щоб отримати статус королівського арбітра, мені довелося докласти немало зусиль. Цей статус можна отримати виключно дійсному членові (FCIArb), що має на увазі здачу безлічі іспитів, в т. ч. і на написання арбітражного рішення по заданій фабулі. Крім того, необхідно мати значний досвід участі в справах в якості арбітра (у разі участі в якості соарбитра слід надавати підтвердження від інших членів складу, що саме кандидат на статус королівського арбітра приймав вирішальну роль в написанні самого рішення і процесуальних документів).
Як можна отримати статус кваліфікованого члена Королівського інституту арбітрів (Associate, Member, Fellow)? Які вимоги відносно досвіду і віку перспективних членів інституту?
Стюарт:
- Членство в CIArb в основному досягається шляхом відвідування наших підготовчих курсів, що наслідують встановлену програму, відому як "Шлях до повноправного членства". Це програма, що веде учасників через усі рівні членства. Кожен може просуватися від одного рівня до іншого шляхом проходження іспиту на кожному з них. Ми проводимо курси по міжнародному арбітражу, третейському виробництву, медиации і судочинству.
Вік не є проблемою для членства в CIArb; у нас є дійсні члени 30-річного віку, а також асоційовані члени CIArb у віці 60 - 70 років.
Якщо ви - досвідчений арбітр, ви можете подати свою заяву безпосередньо для вступу онлайн. Тут треба заповнити форму, і інститут надасть вам членство, виходячи з вашого досвіду в арбітражі або судовій практиці.
Ми також організовуємо прискорені курси (Accelerated Route Courses), що проходять у вихідні дні, як на рівні членства (Membership), так і на рівні дійсного членства (Fellowship), тоді як ваші курси у рамках програми "Шлях до повноправного членства" можуть зайняти до шести місяців самостійного навчання або очних курсів упродовж цього періоду.
Яка вартість отримання статусу члена Королівського інституту арбітрів?
Стюарт:
- Складно привести загальні цифри, але наш прискорений курс до членства (Accelerated Route to Membership Course) коштує 1,500 євро, як і курс 2 модулі (Module 2 Course), що проходить впродовж шести місяців. Щорічний внесок залежатиме від регіону і рівня членства, але складе приблизно 150 - 300 євро в рік.
Юлія Чорних |
Юлія:
- Моя думка така: вартість статусу визначається далеко не грошовим еквівалентом, а кількістю зусиль і часу, витраченого на навчання і іспити, а також досвідом, придбаним в арбітражах і оціненим визнаними міжнародними експертами.
Чому Україна представляє інтерес для Королівського інститут арбітрів?
Стюарт:
- Оскільки ми живемо у глобализированном світі, в якому не рідкість трансграничні комерційні спори, CIArb чітко бачить необхідність готувати і навчати тих осіб, які відіграватимуть важливу або допоміжну роль у вирішенні суперечок.
Ми - тверді прибічники медиации, або самостійною, або у поєднанні з арбітражем, і ми повністю розуміємо перевагу вирішення комерційних суперечок професіоналами, що мають глибокі знання у відповідній сфері. Це особливо важливо в індустрії будівництва, де інженери і подібні до них, як я, повністю знайомі з проблемами, пов'язаними з успішним ходом значного проекту будівництва, а також з усіма проблемами, з якими можна зіткнутися у зв'язку з ним.
Ми також віримо, що, надаючи можливість особам отримати нові навички в арбітражі або медиации, тим самим допомагаємо їм поліпшити свій професійний добробут.
Юлія:
- Вже декілька років регулярно беручи участь в якості тренера в програмах Королівського інституту в Польщі, Литві і Бельгії, мене не покидало відчуття позитивного впливу, яке може зробити Королівський інститут в Україні. Дуже важливо, щоб про міжнародні кваліфікації знали в Україні і до них прагнули. Відрадно, що нарешті перший захід Європейського відділення Королівського інституту арбітрів матиме місце в Києві 25 травня. У нас утворилася досить сильна і різнопланова група учасників, що включає партнерів юридичних фірм, начальників юридичних відділів великих компаній, деканів юридичних факультетів, викладачів внз і багатьох інших цікавих учасників. Такий яскравий склад припускає активну продуктивну дискусію під час курсу, що важливо. Нас інформаційно підтримали і Українська арбітражна асоціація, і Асоціація юристів України, і Австрійська арбітражна асоціація, а також портали Юрлига і arbitrations.ru, журнал Forbes і багато інших, за що ми їм вдячні.
Як виникла ідея провести кваліфікаційний курс по міжнародному арбітражу в Україні?
Стюарт:
- Європейське відділення провело декілька подібних курсів раніше цього року у Варшаві і Стамбулі, а також ми проводили такі курси у Брюсселі і Женеві. Пізніше цього року ми проведемо подібний курс в Лісабоні і Мадриді. Завдяки люб'язній допомозі Юлії Чорних і її фірми ARBITRADE, що знаходиться в Києві, ми познайомилися з розквітаючим арбітражним співтовариством в Україні. При таких обставинах ми вважаємо, що зараз хороший час для того, щоб показати цьому співтовариству, що міжнародне визнання умінь його учасників досяжне, і тому ми пропонуємо одноденний вступний курс по міжнародному комерційному арбітражу.
Оголошення курсу свідчить, що він дає можливість отримати міжнародно визнану кваліфікацію у сфері вирішення суперечок і відкриває шлях до членства в Королівському інституті арбітрів. Можете розповісти детальніше про ці перспективи?
Стюарт:
- Передбачається, що учасники нашого вступного курсу виконають письмове завдання, яке їм буде дано після закінчення курсу, і у разі успішної здачі зможуть подати заявку в CIArb на отримання статусу асоційованого члена. Учасник, що успішно пройшов іспит, потім може пройти наші курси 1 і 2 модулів і після успішного проходження іспитів у кінці кожного модуля подати заяву на отримання членства в інституті (Full membership).
Потім в результаті успішного проходження 3 і 4 модулів учасник може стати дійсним членом CIArb (Fellow). Європейське відділення має намір провести додаткові курси 1 і 2 модулів в 2014 році.
Юлія:
- Додам, що шлях до повноправного членства у рамках Королівського інституту арбітрів цікавий не лише кінцевим результатом - отримання кваліфікації, але і безпосередньо самим процесом навчання.
Не дивлячись на те, що у мене вже був достатній досвід участі в міжнародних арбітражах в різних юрисдикціях і спеціалізована магістерська освіта у сфері міжнародного арбітражу, під час навчання я значно розширила кругозір і придбала багато нових знань.
Чи правда, що в результаті участі в одноденному курсі учасник отримає міжнародно визнану кваліфікацію без проходження яких-небудь іспитів?
Стюарт:
- Не зовсім так. Учасникам курсу необхідно буде виконати письмове завдання, яке буде дано після закінчення курсу, впродовж 28 днів. В результаті успішного проходження письмового завдання вони зможуть подати заяви на отримання статусу асоційованого члена.
Юлія:
- Завдання, як правило, полягає в написанні есе на одну із заданих тим.
Як представник Королівського інституту арбітрів, будь ласка, розкажіть нам про Ваше бачення перспектив розвитку міжнародного арбітражу в Україні.
Стюарт:
- Я б не обмежував розвиток лише арбітражем; є величезний потенціал для розвитку сфери вирішення суперечок, який, якщо і не помітний зараз, напевно проявиться вже в найближчі 5 - 10 років. Європейське відділення було свідком аналогічного розвитку, наприклад, в країнах Балтики і Польщі, і ми не бачимо причин, чому цього не може статися в Україні. У України є істотний міжнародний ринок торгівлі, який так чи інакше викликатиме комерційні спори за участю українських компаній, що розвивається, і в інтересах місцевих компаній повністю розуміти доступні ним засоби міжнародного вирішення суперечок, включаючи комерційні спори, які можуть розглядатися фахівцями галузі замість суддів, мало або що зовсім не розуміють специфіки того або іншого бізнесу.
Розмовляла Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"
Читайте також: "Партнер ARBITRADE Юлія Чорних удостоєна статусу королівського арбітра"
"25 травня відбудеться кваліфікаційний курс по міжнародному арбітражу".