Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

"У Ілінойсі я виявився єдиним ліцензованим консультантом по українському праву"

31 серпня 2012, 09:59
4491
6
Реклама

Юрій, яким чином складалася Ваша кар'єра і як Ви потрапили в Чикаго?

- До того як я перебрався в США, у мене був 9-річний досвід роботи - і в якості практикуючого юриста, і як викладача на юридичному факультеті Львівського національного університету, а також судді. Кар'єра в Україні начебто склалася, але працювати в США було давньою мрією. Переїзд став, напевно, найважчим рішенням в моєму житті, проте це був шанс підкорити нові вершини в моїй професії. З вересня 2006 р. я почав працювати в адвокатській фірмі Burke & Freydin в Чикаго. Опісля ще рік отримав право займатися юридичною практикою в якості іноземного юридичного радника Верховного Суду штату Ілінойс.

Як прийшла ідея відкрити представництво української юрфірми в Чикаго?

- Упродовж останніх років більшість штатів США дозволили іноземним адвокатам займатися юридичною практикою в США за умови отримання ліцензії на юридичну практику на загальних з америкамскими адвокатами підставах. Зараз на американському юридичному ринку представлені британські, канадські, мексиканські і інші компанії. У свою чергу, вид цієї юридичної практики у галузі міжнародного і іноземного права в США вимагає співпраці з високопрофесійною юридичною фірмою в метрополії, здатній працювати за американськими стандартами. У Ілінойсі я виявився єдиним ліцензованим консультантом по українському праву. До мене зверталися клієнти і американські адвокати з питань українського законодавства, і мені була потрібна партнерська команда високопрофесійних юристів міжнародного рівня в Україні. У цей момент "Лавринович і Партнери" початку підготовку до відкриття своєї філії в США. Наш союз став успішним і вигідним для обох сторін.

З цією ідеєю Ви ще до когось зверталися?

- "Лавринович і Партнери" була першою юридичною фірмою, якою я запропонував співпрацю. Важливу роль зіграло те, що фахівці "Лавринович і Партнери" мають досвід роботи у великих міжнародних юридичних фірмах і можуть розмовляти з американськими клієнтами на їх мові, оперуючи їх термінами.

Скільки чоловік працює у Вашій команді?

- Наша команда складається з 5 чоловік. Також з 2006 року я співпрацюю з адвокатською фірмою Давида Фрейдина - він є нашим радником за законодавством штату Ілінойс і Федеральним правом США (комерційне право, імміграційне право США, інвестиції, фінансові операції, представництво в судах штату і федеральних судах і т. д.). При необхідності ми також працюємо з адвокатами інших юрисдикцій, що цікавлять клієнта. Я є членом Американської асоціації адвокатів і Асоціації адвокатів Чикаго і часто використовую ділові можливості цих організацій.

Розподіл юристів проводиться по практиках або ж вони фахівці широкого профілю?

- В США прийнято працювати у конкретній галузі права. Наш офіс спеціалізується на міжнародному торговому праві, комерційному праві, інвестиціях, міжнародному приватному праві, юридичному супроводі українсько-американських бізнес-операцій, операціях з нерухомістю. Часто доводиться давати і загальні консультації по праву України. Також ми виконуємо представницькі функції фірми "Лавринович і Партнери" в США.

Які особливості ринку юридичних послуг в США?

- В порівнянні з останніми роками, коли спостерігався спад юридичної активності, а безліч адвокатів переживали непрості часи, на сьогодні американський юридичний ринок починає виходити з кризового стану. Сама юридична практика в США, через різні правові системи, носить абсолютно інший характер, ніж в Україні. Прекрасно відлагоджена робота усіх державних інститутів і бізнес-організацій. Юридичні фірми США більше за розміром і масштабами, має місце тенденція до глобалізації ринку юридичних послуг. Услід за своїми великими клієнтами юрфірми відкривають нові офіси як в інших штатах, так і в інших країнах.

Юрій Ткаченко

Ключова особливість юридичної діяльності в США - надання юридичних послуг можливе тільки адвокатом, ліцензованим Верховним Судом штату. При цьому ліцензія надає право практики тільки в одному штаті, для іншого штату треба складати новий іспит. У створенні будь-якої юридичної фірми можуть брати участь також виключно адвокати, і неможливе залучення інвестора, що не є адвокатом. Це обмежує варіанти організації юрфірм.

Які юридичні фірми в США переважають - бутиковые або, навпаки, великі, з расделением на практики?

- Якщо звернутися до статистичексим даним (наприклад, по Силіконовій долині), в приватній практиці задіяно близько 25 % юристів, у бутиковых фірмах працює приблизно 23 % юристів, у фірмах середнього рівня - приблизно 28 % і у великих фірмах - 24 % адвокатів. Тобто досить великий відсоток ринку складають маленькі адвокатські фірми з штатом 2 - 3 юристи, що спеціалізуються в певній галузі. Відповідно, професійний рівень таких адвокатів надзвичайно високий. Але є і мінуси: якщо виникає питання з іншої області права, то треба звертатися до фахівця ззовні.

Яка процедура отримання ліцензії на право займатися практикою в США?

- В США диплом юриста не надає права займатися юридичною практикою, надавати юридичні консультації. Заборонено також практикувати іноземне право - для цього необхідно мати ліцензію Верховного Суду штату. Я, приміром, ліцензований на підставі правил 712 - 713 Верховного Суду штату Ілінойс. Для отримання такої ліцензії необхідно мати юридичну практику у своїй країні упродовж 5 з останніх 7 років безпосередньо перед отриманням ліцензії в США, не мати дисциплінарних і інших порушень, мати право працевлаштування в США.

Крім того, в США надзвичайно багато уваги приділяють этико-моральному рівню адвоката. Коли я отримував ліцензію, комісія Верховного Суду зв'язалася з усіма моїми працедавцями, починаючи з Миколаївського районного суду і юридичного факультету і закінчуючи управлінням юстиції Львівської області, щоб з'ясувати, як я працював, чи виникали у мене професійні проблеми. Також необхідно лист-рекомендація від одного з суддів Верховного або апеляційного суду, результати складання адвокатського іспиту в Україні, лист-рекомендація Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (у моєму випадку - Львівською), переклад усіх дипломів і підтвердження рівня освіти (наші дипломи перекладаються на порівнянність з освітою в США). Всяе процедура зайняла близько року, після чого я прийняв присягу іноземного юридичного радника. Урочисту процедуру прийняття присяги приймав Голова Верховного Суду штату Ілінойс шанований суддя Томас Фитцджералд.

Як конролируется освітній рівень адвокатів?

- Адвокати в Ілінойсі зобов'язані постійно підвищувати юридичну освіту і брати участь в програмах підвищення професійної кваліфікації. В обов'язковому порядку усі адвокати, що займаються практикою в Ілінойсі, кожні 2 року надають інформацію Верховному Суду про те, яку додаткову освіту вони отримали, з вказівкою кількості кредитних годин.

В процесі обов'язкового навчання в спеціалізованих освітніх інститутах або при асоціаціях адвокатів багато часу приділяється різним аспектам професійної етики адвоката, роботи з клієнтом. Американська правова система показова в цьому плані. Оскільки адвокат роз'яснює право, він повинен відповідати високому моральному рівню. На це звертається величезна увага: навіть дрібне адміністративне правопорушення може спричинити дуже серйозні наслідки. Соціальна відповідальність адвоката в США дуже висока.

Ви згадали про відповідальність адвоката. А яке дисциплінарне покарання може понести адвокат, що не відповідає моральному рівню?

- найстрогіше - це позбавлення ліцензії. Таке покарання можуть спричинити дії, що ставлять під сумнів моральне обличчя адвоката, у тому числі в роботі з клієнтами. При Верховному Суді штату існує спеціальна організація - аналог нашої Дисциплінарно-кваліфікаційної комісії адвокатури. Вона має дуже широкі повноваження і здійснює нагляд за діяльністю усіх адвокатів в штаті. Якщо клієнт невдоволений роботою адвоката, він може запросто зайти на сайт цієї організації, знайти ім'я адвоката в певній графі і написати скаргу на його дії. На підставі такої скарги обов'язково проводиться розслідування, і якщо факт порушення підтверджується, слідує жорстке покарання.

Чи часто такі санкції застосовуються до адвокатів?

- Згідно офіційної інформації Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Верховного Суду штату Ілінойс, досить часто.

Чи можливе впровадження в Україні подібної системи контролю за адвокатською діяльністю?

- В Україні мені довелося працювати з великою кількістю високопрофесійних юристів. Але сам інститут адвокатури в Україні абсолютно іншій. У Україні треба починати з підвищення кваліфікаційного рівня юриста - не лише за рахунок його практики, але і за рахунок освіти. Працюючи в суді, я неодноразово спостерігав, як в цивільному процесі брали участь не цілком компетентні представники з неналежним рівнем професійної освіти або зовсім без такого. У США таке неможливе. Там, звичайно, можна представляти свої інтереси самостійно, проте юридичні консультації ніхто, окрім адвокатів, надати не може. Я вважаю, що юридичною практикою повинні займатися тільки ліцензовані адвокати, оскільки вони відповідальні за свої професійні дії.

Розмовляла Наталія Шныржурналіст сайту ЮРЛИГА

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини