Минулого понеділка офіційно стартувала передвиборна кампанія. На вашу думку, чи будуть вибори цього року демократичними?
- Це питання дуже широко охоплює увесь спектр можливих подій в період до 28 жовтня 2012 р. Демократичність вимірюється багатьма параметрами. Це і стан законодавчої бази, і те, як будуть організовані вибори, наскільки буде доступне усе, що необхідно виборцям для остаточного вибору, і як йтиме агітація, а також багато інших аспектів. Не кажучи вже про останній етап - самі вибори, тобто голосуванні 28 жовтня. Тому я не думаю, що можна говорити однозначно про те, будуть вони демократичними або ні. Виходячи з усього, що відбувалося і відбувається зараз, можу говорити тільки про одне - є проблеми в усіх аспектах.
У свою чергу закон має такі положення, які не сприяють тому, щоб вибори були максимально демократичними. Крім того ми знаємо, що влада ніколи не відмовлялася від адмінресурсу. Я не думаю, що і опозиція відмовлятиметься від можливостей і засобів, які виходять за рамки закону. Давайте трішки почекаємо і подивимося. А для того, щоб вибори проходили максимально демократично, ми спробуємо внести певний вклад в правове освітлення все тих, хто буде суб'єктом виборчого процесу і захоче з нами поспілкується.
Як ви оцінюєте чинний Закон "Про вибори народних депутатів"? Чи багато лазівок в цьому документі, що дають можливість зловживати його нормами?
- В Законі є багато норм, які не роблять максимально демократичним і правовим цей процес. Наприклад, навіть рішення КСУ, яке було винесено відносно голосування наших громадян, які знаходитимуться за кордоном 28 жовтня. Цим рішенням фактично обмежено право голосу громадян, активне право громадян в мажоритарних округах. Їм залишається голосувати тільки по загальнонаціональному округу. Куди це годиться? І Верховна Рада не прийняла ніяких заходів, щоб створити якийсь механізм, який дозволив би все-таки це право реалізувати.
Існують положення Закону, на які звернув увагу ЦВК. Останній звертався у Верховну Раду з проханням внести відповідні технічні зміни в конкретні норми Закону. Але так усе і залишилося. Закон фактично був ухвалений по такій гласній/негласній згоді опозиції і влади, що вони до нього не торкатимуться. І вони ці домовленості витримують. А фактично в Законі є положення, на які слід звернути увагу.
Наприклад, коли йдеться про підготовку бюлетеня. У Законі говориться про те, що у бюлетені мають бути ім'я, по батькові, а про прізвище нічого не говориться. Це відносно списку партії. Напевно, при підготовці тексту Закону припустилася технічної помилки.
Важливе питання відносно реєстрації представників кандидатів в депутати по мажоритарних округах (довірених осіб). Пропонували, щоб це здійснювалося в окружних комісіях, а це усе зараз передбачено в ЦВК. Тисяч п'ять буде самих кандидатів в депутати і плюс у кожного велика кількість довірених осіб.
Дуже важливо забезпечити громадян нормальним сприйняттям відносно тих, хто претендуватиме на мандат. Щоб люди мали можливість максимально достовірно сприймати кандидатів. Тут теж є великі складнощі. З точки зору і захисту прав виборців передусім. Ми зараз в основному звертаємо увагу на те, щоб кандидати могли захистити свої права. Але не треба забувати, що кінцевий споживач і кінцевий суб'єкт - це виборець.
У вас запланований цілий цикл семінарів на тематику виборів. Яка мета цих заходів?
- Передбачати усі можливі повороти виборчої кампанії в конкретному окрузі або кампанії, яка проводиться конкретною партією дуже складно. Проте треба визначити ту магістральну лінію поведінки, яка кінець кінцем гарантуватиме або принаймні вестиме їх до позовного результату. І треба дуже чітко собі представляти усі технологічні процеси, які передбачені законом, як їх необхідно супроводжувати з правової точки зору. У цьому сенсі ми пропонуємо ознайомлення і освоєння технології правового супроводу.
У серпні пройде семінар "Правові аспекти особливостей виборчої кампанії- 2012", організований вашій ЮФ Constructive Lawyers. Які питання будуть підняті в ході цього заходу?
- Це буде перший семінар, на якому плануємо обговорювати такі теми, як належне правове забезпечення проведення передвиборної агітації, про те, як у рамках закону здійснювати фінансування виборчої кампанії, розглянути підводні камені в цих процесах. Якраз це ми розповідатимемо тим, хто побажає взяти участь в нашому семінарі.
Яка цільова аудиторія семінару?
- Це передусім члени тих виборчих штабів, які здійснюватимуть правовий супровід або ж супровід окремого кандидата на окрузі, або кампанії яку проводитиме партія. Ми доки не знаємо яку кількість партій буде учасниками виборчого процесу. Але я думаю, що вони будуть зацікавлені, щоб члени їх виборчого штабу глибоко вивчили правові механізми, які потрібні для належного супроводу виборчого процесу. У цьому сенсі команди будуть зацікавлені в тому, щоб отримати ту продукцію, яку ми пропонуємо.
Які правові аспекти ви можете відмітити для кандидатів в депутати. Що вони повинні знати і на що звернути особливу увагу?
- Ризиків буде дуже багато. Ми окремо присвятимо увагу питанню про риски, які супроводжуватимуть виборчу компанію. Особливо вони важливі для тих, хто уперше братиме участь у виборах. Їх дуже багато. Детальніше це питання освітлюватимемо на семінарі.
Наприклад, штаб окремого кандидата в депутати прийняв рішення провести агітацію в якихось округах або в цілому по Україні в певний час, наприклад, протягом тижня. А на цей же час можуть приймати такі методи і суперники - йти услід за представниками конкретного кандидата і здирати, замазувати агітаційні листівки, які ті розмістили.
До речі, можуть бути задіяні і представники Жеків і різні громадські групи і пенсіонери. Це усе неодноразово бувало і буде. Тому необхідно до таких речей готується.
На вашу думку, чи можна зняти кандидата або партію з передвиборної гонки із-за порушень, пов'язаних з агітацією?
- Це непростий процес відстежування і реакції на такі дії. Є в законі соотвествующее положення, яке говорить про те, що ЦВК може попереджати про такі дії. ЦВК також може прийняти рішення про виключення з виборчого процесу із списку, якщо на те існують підстави, передбачені в ст. 61 Закону. У цьому сенсі законодавець дуже оригінально підійшов до вирішення питання про те, що за порушення правил проведення агітації передбачене лише попередження. Це було однією з досягнутих домовленостей між опозицією і владою, коли ухвалювався Закон. Це гарантія того, що по якихось надуманих або спеціально створеним підставам не можуть або ті або інші кандидати, або цілі партії виключатися з передвиборної гонки.
Наскільки реально на сьогодні в Україні захистити свої виборчі права правовими методами?
- Я думаю, що це стане відомо у виборчому процесі, коли ми побачимо конкретні судові процеси, коли до суду звертатимуться конкретні учасники процесу, або партії, або кандидати в депутати, їх довірені особи. Тоді ми побачимо, як суд діятиме, наскільки він буде у своїх рішеннях виходити з вимог закону.
Виходячи з власного досвіду, можете назвати найпоширеніші схеми махінацій і фальсифікацій під час парламентських виборів? Як їх запобігти?
- Їх маса, про це ми окремо вестимемо розмову на семінарі і наводитимемо приклади, а також намагатися визначити ефективність застосування подібних засобів відносно тих, хто братиме участь в такому семінарі. Це і застосування адмінресурсу, варіанти застосування замовлених контрагітаційних заходів, поширення в системі Інтернет відомостей, що порочать того або іншого кандидата або партії. Потрібно готується і бути готовим до того, щоб максимально ефективно реагувати на них.
На вашу думку, чи потрібний юрист кандидатові в народні депутати для захисту можливого порушення своїх прав у виборчому процесі або ж це можна зробити і власними силами?
- Вести і ефективно забезпечувати виборчу компанію без хорошого юриста, хорошої юридичної групи - неможливо. При захисті реакція має бути миттєвою. Це звернення до судів, підтримка позовів в судах. Необхідно, щоб цим займалися професіонали. Юрист повинен заздалегідь освічувати і попереджати клієнта про можливі порушення. Тобто юридична служба має бути на вищому рівні.
Розмовляла Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"