Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Медиация по-португальськи: система працює!

13 липня 2012, 11:27
1258
1
Реклама

Основні напрями роботи пані Кайзер зосереджені на досягненні консенсусу і врегулюванні конфліктів в складних процесах планування і ухвалення рішень в державних організаціях, сфері академічних досліджень, бізнес-компаніях, школах і т. д.

Урсула проводить близько 250 годин навчання в рік (інтерактивні методи планування, методи спрощення процедур, управління конфліктами, багатостороння медиация) на національному (Португалія) і міжнародному рівні (наприклад, в Іспанії, Швейцарії, Німеччині, Болгарії, Румунії, Росії). На запрошення Українського центру медиации пані Кайзер відвідала Київ, де незабаром проведе майстер-клас. ЮРЛИГА вирішила скористатися відповідним випадком, щоб поставити декілька питань міжнародному експертові.

Урсула, передусім хотілося б запитати про історію медиации в Португалії. Скільки років існує медиация у вашій країні?

- Медиация в Португалії почала розвиватися приблизно з 1998 року, коли уперше було введено сімейний курс медиации. Люди виявили бажання стати медіаторами, і спеціально для цього почав свою роботу офіс сімейної медиации, а також була створена Асоціація сімейної медиации. Незабаром після цього виникла система державної медиации.

Тобто у Вашій країні медиация існує вже близько 15 років. Скільки приблизно налічується медіаторів?
- Налічується близько 500 медіаторів, медиацией, що займаються, на професійній основі, і приблизно 20 асоціацій, компаній, медиацией, що займаються, або що принаймні намагаються це робити.

Чи має Португалія законодавство, регулююче питання медиации?

- Згідно із законодавством Португалії система медиации розділяється на державну і приватну. Приватна медиация ще доки не регулюється законодавством, оскільки знаходиться у стадії розробки. Багато людей працюють медіаторами на волонтерських началах, т. е. безкоштовно. Щоб отримати доступ до ведення справи першої інстанції може знадобитися від 3 до 5 років. Варто відмітити, що завжди має місце тісна співпраця між муніципалітетами і міністерством юстиції. Максимальна заробітна плата медіатора в подібних справах - 5000 євро.

Це працює таким чином: якщо у вас є справа, ви звертаєтеся в муніципалітет, наймаєте там адвоката, можете вибрати медіатора, але не зобов'язані цього робити. Премедиация базується на волонтерських началах. Це не зовсім добре. Якщо ви не хочете використовувати медиацию для вирішення своєї справи, тоді воно потрапляє безпосередньо до суду. Згідно з регламентом розгляд справи і виголошення вироку в суді не може тривати довше 6 тижнів. Якщо все ж сторони вибирають медиацию, тоді запрошується інша сторона, і якщо сторонам не вдається досягти згоди, то суддя виносить остаточну ухвалу (вирок).

Якщо ви вибрали медиацию, а інша сторона не прийшла на зустріч, то вона має 5 днів на пояснення причин нез'явлення (якщо ця сторона надасть свідчення, то буде призначена наступна зустріч по медиации, якщо немає - справа вирішуватиметься суддею). Випадки, коли інша сторона не приходить до суду і справи вирішується суддею, дуже поширені.

Чи практикують медіатори одночасно в двох сферах: державній і приватній?

- Я подібним не займалася, хоча знаю, що багато хто поєднує спеціальності: психолог-медіатор, юрист-медіатор. Вони підтверджують свої сертифікати на 2 спеціальності і потім працюють. Хочу підкреслити проблему відсутності національних стандартів, норм. Є неформальні норми діяльності, але офіційних немає.

- Якщо я правильно розумію, то основного Закон доки немає...

- Затвердженого Закону "Про державну медиации" доки немає, але він знаходиться на стадії розробки і нині обговорюється з асоціаціями.

- Які вимоги держава пред'являє до медіатора?

- Єдине правило полягає в необхідності проведення 120 годин попереднього навчання медиации, що включає теоретичну, практичну частини, фільми, ролеві ігри, біографічний аналіз і т. д.

Чи відомо Вам що-небудь про "війни" між юристами і медіаторами в Португалії?

- Якщо людина сприймає медиацию лише через призму ринку, в цьому випадку він має негативну думку про примирення в цілому. Ті, хто лояльніші, не проти медиации.

Можливо, є представники інших спеціальностей, які, навпаки, бачать в медіаторах колег і співробітників?

- Психологи, соціологи, соціальні працівники. Це три основні групи. Можна ще згадати священиків, лікарів. І взагалі, треба працювати над превентивними заходами для запобігання конфліктам, саме тому існують: навчання, консультування, психологічний аналіз, медиация.

Іноді можна почути від людини такі слова: "Гм ... медиация. Що таке медиация? Це щось схоже на те, що я роблю зі своїм клієнтом! Чи не додати мені це до списку послуг на моїй візитці"? Чи чули Ви про подібний у своїй країні?

- Хочу помітити про необхідність відповідного навчання. Звичайно, психологи або юристи можуть помилково подумати, що вони займаються медиацией увесь час, проте люди, які до них звертатимуться, думаю, візьмуть до уваги, що спеціального навчання ці фахівці не проходили, тому швидше звернуться до медіаторів, які його пройшли.

Урсула, скажіть, будь ласка, що Ви найбільше любите у своїй роботі?

- Я люблю декілька речей. Мені подобається, коли люди, з якими ми працюємо в справі, поступають так, як домовилися. Також мені подобається бачити, як люди починають спілкуватися один з одним, вести діалог. Це важливий і дуже приємний момент.

Портал ЮРЛИГА дякує за сприяння в проведенні цього інтерв'ю Українському Центру Медиации при Києво-могилянській Бізнес Школі і Коаліцію по розвитку медиации в Україні.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини