Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Олександр Кифак : "В Одесі клієнти в основному постійні"

2 липня 2012, 11:58
2584
2
Реклама

Які сучасні тенденції одеського ринку юридичних послуг Ви можете відмітити?

- Серед українських міст Одеса займає третє, максимум четверте, місце по рівню ділової активності. Специфіка цього міста, звичайно ж, пов'язана з його географічним положенням: передусім це море і витікаючі звідси транспорт, експедитори, порти, торгівля…

Потрібно враховувати той чинник, що Одеса за радянських часів була і досі залишається одним з найбільших центрів підготовки морських кадрів. Також це місто з розвиненою туристичною галуззю. Відмічені вище чинники безпосередньо впливають на особливості ведення юридичного бізнесу в Одесі, оскільки він орієнтований в першу чергу на обслуговування реальної економіки. Відповідно напрями, в яких працює юридичний бізнес, абсолютно чітко повторюють спеціалізації бізнесу.

Відмічу, що практично в усіх секторах економіки нашого регіону дуже велика участь іноземного капіталу. Часто це реальний іноземний капітал, але також і одесити, які в різні роки виїхали з країни і сьогодні розкидані по всьому світу. Одеса їх притягає, тому вони сюди повертаються не лише подивитися рідні місця, але і робити якийсь бізнес.

Що стосується безпосередньо юридичної галузі, то у нас велика кількість вищих учбових закладів, з яких не менше п'ять випускають юристів. Думаю, число випускників з такою спеціальністю досягає декількох тисяч в рік. Але тільки деякі з них через три роки продовжують працювати в цій галузі. А юридична спеціальність така, що дозволяє себе застосувати і в інших сферах.

Відмічу, що в Одесі досить багато частнопрактикующих адвокатів. Також великий вибір юрфірм з різною спеціалізацією. Ви можете зайти в Інтернет і абсолютно спокійно знайти там 50 - 80 одеських юридичних компаній. Інша справа стабільні юрфірми або ті, які орієнтуються на обслуговування саме бізнесу, що мають якусь репутацію. Таких компаній на одеському ринку близько п'яти. Серед них: "АНК", "Юрлайн", "Міжнародна юридична служба" і інші, можливо, менш відомі компанії, але надаючі якісні послуги.

За моїми спостереженнями, останні п'ять років одеський ринок викликає інтерес у юридичних компаній з інших регіонів, зокрема з Києва, які відкривають бізнес в Одесі. На сьогодні в нашому місті працюють три київські компанії, що декларують наявність тут своїх філій - це "Грищенко і Партнери", "Лавринович і Партнери", Arzinger. Мені складно говорити про те, як йдуть справи у колег на одеському ринку. Я так розумію, що вони головним чином йдуть за своїми клієнтами і супроводжують проекти, які ці клієнти ведуть в Одеському регіоні. Ми не випробовуємо від цього якоїсь жорсткої конкуренції або особливих незручностей.

У Одесі значно менше рухомого складу клієнтури, який переходить від однієї юрфірми до іншої, вибирає кращі умови, кращих фахівців

Існує також зворотна тенденція, коли місцеві компанії відкривають філії або укладають партнерські угоди в інших регіонах. Тобто цей процес досить рухливий. Я думаю, що його в цілому можна і треба вітати, оскільки така ситуація створює здорову конкуренцію і, безумовно, зрештою від цього клієнт тільки виграє. За моїми спостереженнями, інтерес до виходу на одеський ринок активно проявляється в травні і затухає десь до жовтня. Він фактично співпадає з туристичним сезоном.

Звичайно, одеському ринку юридичних послуг властива своя специфіка, пов'язана конкретно з Одесою. Незважаючи на те що в різних регіонах країни юридичні практики співпадають, в Одесі найбільш затребувано морське право, а точніше - міжнародне морське право. Тут людина, яка практикує в морському праві, однозначно повинна володіти термінологією, іноземною мовою. Ця практика також змушує мати дуже розгалужені зв'язки з колегами з інших юрисдикцій. Передусім це стосується Лондона, оскільки там розглядаються більшість суперечок. А пов'язано це з офісами страхових компаній і з англійським правом, яке застосовується в договорах.

За останній час кількість юридичних кейсів також різко зросла в Гонконзі, Сінгапурі, Стамбулі. Я б сказав, що Стамбул за останні п'ять років значно збільшив свою присутність на бізнес-ринку, у тому числі і як замовник юридичних послуг. Тому практично в усіх цих регіонах у нас є компанії-кореспонденти і ми можемо надати клієнтові комплексний сервіс, перекривши його потреби в усіх цих юрисдикціях. До речі, у більшості випадків клієнти ставлять завдання, що припускають необхідність обліку вимог законодательств декількох країн, тому треба мати систему кореспондентів. Як бачимо, практика морського права вимагає залученості юриста в ці контакти, які будуються роками і передаються з вуст у вуста. Репутація на цьому ринку має дуже велике значення. Як правило, в цьому випадку рідко вірять журнальним статтям. Люди покладаються на свій особистий досвід і ефективність роботи того або іншого юриста в конкретній ситуації.

Морським правом займаються тільки одеські компанії?

- Я не хочу сказати, що морським правом займаються тільки одеські компанії. Мені відомо, що деякі київські компанії також практикують в цій галузі, але морська практика в їх портфелі одеських компаній займає більше місця, чим, скажімо, в портфелі юриста будь-якої великої фірми Києва. Проте я б не хотів, щоб ви концентрувалися тільки на морському праві. Одеські юрфірми успішно займаються і багатьма іншими практиками. Зокрема можна відмітити такі: зовнішньоекономічна діяльність, торгівля, митне законодавство, фінансове право, яке потрібно розглядати разом з інвестиційним правом, супровід операцій з нерухомістю. Необхідно взяти до відома, що в Одеській області сконцентровано три найбільші порти України, до речі, і найбільших порту СНД : "Одеса", "Іллічівськ" і "Південний". Усі вони знаходяться в Одеській області на відстані 18 км один від одного. Мені складно говорити про статистику, але я думаю, що не менше 70 % вантажообігу, імпорту, експорту, які йдуть морським шляхом, здійснюються тут. А це усе вимагає юридичного обслуговування.

Існує думка, що основний юрбизнес - в Києві, а в регіонах - тільки невелика частина прибутку. Ви згодні з цим?

- Безумовно, так воно і є, Одесу і Київ не порівняти. Подивіться по кількості людей. У Одесі близько 1 млн. жителів, а в Києві ця цифра на сьогодні в 3 рази вище. Це перший чинник. Звичайно, також спрацьовує чинник столиці, тому що дуже багато юридичних питань так чи інакше зав'язані на їх супроводі в центральних органах влади. Київським компаніям це робити ближче і зручніше.

У свою чергу потрібно враховувати той факт, що бізнес останнім часом укрупнюється і якщо якась велика компанія створює точки присутності в усіх регіонах, то, як будь-яка торгова мережа або будь-яка велика експедиторська компанія, центром розміщення головного офісу вибирає Київ. На користь київських компаній спрацьовує також ще і столичний чинник, столичне роялті, оскільки у багатьох випадках при тій же якості послуг ставки регіональних компаній, у тому числі і одеських, і ставки київських компаній відрізняються. У регіонах, безумовно, тарифи нижчі.

Олександр Кифак

А Ви не думали відкрити офіс або представництво в Києві?

- Я не можу назвати це офісом, але у нас є співробітники, що здійснюють юридичний супровід наших справ у Києві. Хочу відмітити різницю, що це представництво орієнтоване на рішення в Києві наших одеських питань, але воно ні в якому разі не працює на збір клієнтури в Києві. Це наше представництво і центр нашої присутності. До речі, багато київських компаній, які відкрили офіси в Одесі, працюють точно також. Вони є присутніми в Одесі тому, що їм необхідно супроводжувати тут інтереси своїх київських клієнтів. Безумовно, усі вони декларують, що готові працювати зовні, але через нетривалий час в цьому розчаровуються, оскільки в Одесі не так багато компаній, готових платити серйозні почасові ставки.

Крім того, присутні на одеському ринку компанії прекрасно знають інших гравців ринку і розуміють тарифи на юруслуги. Тому зрештою складно конкурувати. Це спочатку створює ситуацію, при якій київські компанії, як правило, супроводжують в Одесі столичний бізнес, який йде в регіони. І в цьому сенсі у них є серйозна перевага. Дуже часто ми в таких випадках виступаємо на субпідряді, виконуємо якусь частину цих робіт, будучи агентами наших колег, які в комплексі ведуть цей процес для клієнтів. До речі, це займає значну частину нашої практики, і багато київських компаній в цьому сенсі є нашими клієнтами.

У Києві існує тенденція створення маленьких юрфірм колишніми партнерами або юристами великих юрфірм, а також злиття таких маленьких юрфірм. У Одесі спостерігається аналогічна ситуація?

- Напевно в Одесі ці процеси теж є, але я б не сказав, що вони відбуваються настільки голосно, як в Києві. Безумовно, це абсолютно нормальний і природний процес, коли хтось намагається або створює свою компанію, хтось з кимось об'єднується… Ці процеси відбуваються постійно. Але ринок більш-менш сталий, і, на відміну від Києва, враховуючи те, що Одеса, порівняно із столицею, маленька, тут дуже велике значення мають налагоджені контакти і репутація, що склалася.

Якщо у вас є домашній доктор і ви задоволені послугами цього фахівця вже багато років, ними користується ваша сім'я і ця людина знає болячки усіх членів вашої сім'ї, до моменту доки ваш сімейний доктор не зробить якусь помилку, у вас просто немає необхідності думати про те, щоб перейти до когось іншого. Так само і в юридичній діяльності. Ця причина того, чому в Одесі значно більше, чим в Києві, поширені так звані абонентські договори, коли ми застосовуємо не почасові ставки, а встановлюємо фіксовану суму за обслуговування клієнта.

У Одесі значно менше рухомого складу клієнтури, який переходить від однієї юрфірми до іншої, вибирає кращі умови, кращих фахівців. У Києві або Москві у більшості випадків юридичні фірми не розглядають клієнтів в якості постійних. Є проект, є замовлення, укладений договір, виконали його і на цьому розмова може бути закінчена. У Одесі цього дозволити собі не можна. Тут, по-перше, немає такої великої кількості клієнтури, що "рухається", волатильности ринку. У Одесі клієнти в основному постійні, тому дуже важлива репутація, оскільки саме вона і відгуки клієнтів, які між собою спілкуються, визначають вибір клієнта.

Як в таких умовах шукати клієнта: чекати доки він сам вас знайде?

- Ми практично не рекламуємося і в цьому сенсі сповідуємо принципи адвокатської етики, оскільки виходимо з того, що сама краща реклама - це відгуки наших клієнтів. У нас був період, років 8 тому, коли ми на якийсь час збільшили рекламний бюджет і пробували щось зробити, але це практично не вплинуло на залучення клієнтури. Тому в умовах одеського регіону реклама не доцільна. А в Києві, напевно, це потреба, необхідність.

Для дуже багатьох київських компаній питання наявності офісу в Одесі або інших регіонах - це питання престижу

Як Ви шукайте співробітників і чи є конкуренція на ринку праці в Одесі?

- Я думаю, що ситуація з кадрами однакова по усій Україні. Незважаючи на те що в Одесі не менше п'яти внз, що випускають юристів, підібрати хороших фахівців дуже складно. Адже це людина, яка повинна :

1 - мати відмінні знання;

2 - бути працездатним, я б навіть сказав трудоголіком, особливо на перших етапах свого трудового шляху;

3 - уміти працювати в команді;

4 - володіти хорошим робітникам іноземною мовою.

У зв'язку з цим ми вже років 10 тому впровадили систему так званих стипендіальних конкурсів, в яких запрошуємо брати участь студентів внз. При цьому останні роки в цьому конкурсі беруть участь не лише студенти одеських внз, але і київських, а також львівських, що нам дуже приємне. Студентам, які зайняли 1, 2, 3 місця, ми платимо стипендії і надаємо право стажування. У наступному, як правило, в 90 % випадків з тих, хто стажувався і з психологічної точки зору показав здатність працювати в компанії, ми підбираємо персонал.

ЮФ "АНК" - одна із стабільних компаній на юридичному ринку, що відзначається юридичною пресою, цього року нам 16 років. Зараз більшість наших співробітників - це якраз хлопці, що перемогли в таких стипендіальних конкурсах. До речі, членами стипендіальної комісії є співробітники АНК і викладачі усіх внз, які таких студентів готують. Буває дуже цікаво спостерігати, як викладачі із здивуванням виявляють рівень підготовки студентів інших внз і вимушені об'єктивно погоджуватися з тим, що, можливо, в чомусь недопрацювали.

Що стосується текучки кадрів, то її немає, але, безумовно, зміна відбувається. Дійсно люди ростуть, у них виникають якісь професійні плани, хтось від'їжджає, хтось продовжує роботу, у тому числі, в київських компаніях. У нас, приміром, є співробітник Микола Сорочинськийякий виграв свого часу американську програму Фулбрайта, працював, в числі іншого, в американській юрфірмі, потім повернувся і продовжує у нас працювати. Таких варіантів багато. Також не одиничні випадки, один з яких у нас був нещодавно, коли співробітник йде в іншу юрфірму, зокрема київську, яка відкриває офіс в Одесі. Я вважаю, що це абсолютно нормальне явище. Існує також зворотний бік медалі, коли співробітники київських компаній переходять на роботу до нас. Я думаю, що це процес, який збагачує.

А одеські представництва київських юрфірм є вашими конкурентами?

- Досі ми цього не помічали. Можливо, ми не будемо цього помічати і далі. В цілому, я вважаю, це тільки на користь ринку. Слід дивитися на це з тієї точки зору, що за допомогою київських компаній в регіон притягуються київські фірми, їх клієнти. А це не означає, що ці клієнти залишаться з цими юридичними фірмами назавжди. Тому я вважаю, що це абсолютно нормальний процес і його потрібно тільки вітати.

Для дуже багатьох київських компаній питання наявності офісу в Одесі або інших регіонах - це питання престижу. Це безумовний чинник, який допомагає виграти якийсь тендер при супроводі якогось серйозного проекту. Тому зміст такого офісу - елемент іміджу або певної інфраструктури. Я не знаю економіку таких представництв, але я не здивуюся, якщо виявиться, що дуже багато хто з них дотується центральним офісом.

У Одесі існує проблема демпінгу на ринку юруслуг?

- У нас завжди була ситуація, коли будь-який клієнт на свій гаманець міг знайти собі юриста. Безумовно, що при цьому він повинен усвідомлювати про якість отриманої послуги. У київському розумінні цього слова в Одесі демпінгу немає.

Яка середня кількість співробітників юридичних фірм в Одесі?

- Найімовірніше, що ми найбільша юридична фірма в регіоні. У нас близько 30 співробітників. У великих компаніях персонал в середньому налічує від 25 до 30 чоловік. Вважаю, що кількість співробітників усіх інших юрфірм значно менша.

Які Ваші плани на найближче майбутнє стосовно розвитку Вашої юрфірми?

- Ми йдемо за нашими клієнтами, і якщо в країні усе буде добре, і після закінчення виборів політичні і фінансові рейтинги України піднімуться, то ми вважаємо, що це поверне в Україну інвестиції і, відповідно, інвесторів. На жаль, я не можу не відмітити той факт, що останні три роки об'єм практики по супроводу нових інвестиційних клієнтів у нас, як і у усіх наших колег, різко зменшився. До 2007 року ми в тиждень реєстрували від 3 до 7 нових компаній щотижня. З цих компаній не менше половини - компанії з іноземними інвестиціями. Зараз кількість таких замовлень впала катастрофічно. Це просто говорить про те, що на рівні реального бізнесу, реального європейського, турецького, китайського бізнесмена, Україна, з якихось причин, не є привабливим ринком для вкладення засобів. Тому ми дуже сподіваємося, що в нашій країні буде усе добре і, відповідно, усе добре буде і у юридичного бізнесу. Якщо усе буде добре у клієнтів - усе буде добре і у нас. Як говорять в Одесі: "Ми усі в одному човні".

Розмовляла Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини