Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

12 принципів Ірини Калинской

28 травня 2012, 12:00
3463
16
Автор:
Реклама

1. Юрист в Україні (і взагалі) - це інструмент, ця потужна зброя. І дуже важливо, в чиїх руках цей інструмент знаходиться: від цього залежить і результат роботи юриста. В даному випадку я не говорю про юристах-"почтальонах", я говорю про юристів-професіоналів з великої букви, які здатні не лише вирішити будь-яке питання з точки зору закону, а ще і передбачити можливий результат "битви" і максимально понизити рівень взаємних домагань/принижень сторонами один одного в ім'я "піррової перемоги",- щоб дотримати норму честі "не згуби ближнього свого".

За своєю суттю, юристи - це головна каста людства, яка навчається в університетах, у тому числі для того, щоб творити для соціуму закони, які зроблять життя цього соціуму цікавіше і багатіше. Отже я вважаю, що дуже до багато чого, що відбувається у світі, і у тому числі в нашій державі, причетні юристи. Саме з юристів починається любов або нелюбов до законуповага або нігілізм правових норм держави. Адже хто б не був на чолі держави, якого б кольору не була правляча партія в державі - усі вони творять закони при безпосередній участі юристів. І способи стимулювання до дотримання законів і покарання за недотримання законів теж пишуть юристи. І доки громадяни (в першу чергу - юристи) не захочуть усе дружно в соціумі шанувати і дотримувати закони - доти у наших клієнтів буде величезне бажання зробити якось так, щоб і закон не порушити, і в той же час мінімізувати обов'язкові витрати (податки, штрафи...) перед державою.

2. Дуже важливо у своїй роботі не "йти з головою" в проблему клієнта і не займатися самообманом, кажучи собі: "Це не я особисто займаюся рейдерством і корупцією, це ж мій клієнт цим займається. Це він - поганий, а я - хороший". Це формула самообману для професії юриста. Кожен наш клієнт - це віддзеркалення нас самихнаших рис в кожному нашому клієнтові. І кожного разу у нас, юристів, є спокуса: спокуситися швидкими грошима, віддавши "в оренду" свою душу дияволові, або відмовитися або переформатувати послугу клієнтові, не переступивши при цьому ні закон, ні норми моралі і етики. Ця справа вибору кожного юриста. Чим подібні варіанти вибору багаті - прекрасно продемонстрували Аль Пачино і Киану Ривз у фільмі "Адвокат диявола".

3. Нескладно зрозуміти просту істину: "неминучі дві речі - смерть і податки". Чому громадяни одних країн це розуміють і шанують, а громадяни інших - не лише не хочуть розуміти, але і не бажають виконувати? Адже саме ці дві речі - це і є прояв свободи людини. Кожна людина вільна у своєму житті з моменту народження: саме сама людина вибирає: дотримувати закони або порушувати, морочитися на свої комплекси дитинства або займатися щоденною роботою над собою, і помалу від цих комплексів позбавлятися, або ж з ними "подружитися".

Найголовніше - це вільно дихати і відчувати радість від кожної миті свого життя. Я цю фразу говорю своїм клієнтам, говорю її собі часто, і розумію, що це не завжди просто: знайти позитивний сенс у будь-якій події твого життя - і в найрадіснішому, і в найсумнішому… Але це потрібно шукати, щоб бути вільним не лише від думки оточення, але і від власних "тарганів", які приходять періодично в голову і заважають вільно мислити і прислухатися до серця, а не тільки до мозку (який калькулює постійно, де б і на чому заощадити).

4. Мені дуже подобається допомагати людям усвідомити, що кожна людина - автор полотна "Моє життя". І ніхто інший не зобов'язаний відповідати перед людиною за усе, що людина сама "намалювала" у своєму житті: ні мама з папою, ні чоловік/дружина/коханка, ні держава, ні суддя, ні адвокат... Ніхто.
І я в якийсь момент відчула, що люди перестали взагалі готуватися до судових спор. Тобто, окрім фрази "Я хочу її/його "порвати" в суді", люди перестали робити що-небудь, звалюючи усю роботу на адвоката і суддю. На думку багатьох клієнтів, адвокат зобов'язаний зібрати саме такі докази (документи, свідчення свідків, експертів,...), які суддя обов'язково повинна задовольнити, - тому що "клієнт завжди прав". Цю фразу я чула багато разів на початку роботи з клієнтом. І на моє питання "А що робитимете Ви в цій справі"? клієнт відповідав односкладово: "Нічого. Я Вам плачу - Ви і робіть усе, що потрібно, щоб я "переміг/перемогла" в суді".

І я в якийсь момент усвідомила, що потрібно тепер інакше допомагати клієнтам: не лише юридично, але і психологічно. Тому що навіть у разі "перемоги" в суді юрист не допомагає клієнтові розрубати гордіїв "вузол", а іноді його або затягує тугіше, або проливає надто багато крові для того, щоб його розрубати... Клієнт у результаті не вчиться спілкуватися зі своїм опонентом, клієнт не вчиться самостійно виробляти рішення по якійсь життєвій ситуації, і головне - клієнт не бере на себе відповідальність за виконання домовленостей для вирішення ситуації. За усе повинні відповідати інші в його житті: адвокат, опонент, суддя, старанна служба і тому подібне. Це непросто - допомагати людям цьому вчитися, але це дуже цікаво, і я це роблю з відкритим серцем. Тому і результат клієнтів радує. Бо це їх результат - це їх рішення в їх життєвій ситуації. Я просто їм допомагаю в досягненні цього результату : допомагаю і юридично і психологічно.

5. Останнім часом люди сталі надто багато значення надавати букві закону. Не у сенсі, щоб його виконувати, а в сенсі - хто швидше і хитріше зможе закон обійти (знайти законні "лазівки" двоякого трактования). При такій ситуації, на мій погляд, закон не зможе почати працювати в повну силу в нашій країні до тих пір, поки громадяни України не зрозуміють, що закон сьогодні - один, а завтра - інший. І треба керуватися нормами здорового глузду і моралі соціуму при виборі тлумачення норми законуякщо законодавець "випадково" заклав туди механізм двоякого тлумачення або механізм, коли одна норма закону виключає дію іншій. Я б не порекомендувала ні юристам, ні клієнтам на цьому "отигрываться", тому що залежно від "забарвлення" більшості в парламенті міняється і "колірна гамма" законотворчості. І якщо увесь час юристові хочеться намагатися встигнути "схитрувати"/"вымутить"/...., щоб швидше заробити грошей в епоху змін, то так можна втратити самого себе в законотворчих лабіринтах Мінотавра... Потрібно все ж визначити для себе засадничі життєві і професійні принципи і їх наслідувати, не зраджуючи самому собі, і не боячись при цьому не встигнути "заробити усі гроші світу".

6. Окрім роботи у людини є дуже багато цікавого і пізнавального. І якщо юрист сидить по 48 годин в офісі і у відрядженнях, не бачачи своєї сім'ї, своїх коханих, не займаючись розвитком в собі творчості, не пов'язаної з професією, - те навіщо таке життя? Деякі молоді юристи говорять: "Ось я попрацюю на знос років 5 -10, зароблю купу грошей, потім одружуся (вийду заміж), обзаведуся дітьми, і не працюватиму взагалі. Що ж - це їх вибір. Вони мають право так жити. Тільки потім по витікання цих 5 - 10 років при цілодобовій роботі "на клієнта" без вихідних і без повноцінної відпустки від такого юриста нічого "живого" не залишається. Бо він відпрацював свій ресурс, амортизація його організму, душі і тіла склала дуже високий відсоток, і йому вже нічого не хочеться: ні дружини/чоловіка, ні дітей, ні друзів, іноді - навіть грошей (разом з начальником і клієнтами). Йому хочеться тільки одного: щоб ніхто не давив на його мозок. Від того відсоток синдрому професійного вигорання у юристів дуже високий. Від того з'являються охочі з числа топ-менеджменту побалуватися антидепресантами або дечим ще...

Є прекрасний рецепт як превентивна міра : це сім'я, любов і повноцінний гармонійний відпочинок. Такий відпочинок, від якого дух захоплює, від якого емоції залишаються до наступного відпочинку і тому подібне: це можуть бути не лише перельоти і їзда на машині в заморські країни, це і піші довгі прогулянки по місту, це і походи в гори, це і виїзди на пленер з мольбертом, це і прогулянки під дощем, це і насолода звуками джазу, блюзу, це і читання старих книг у потріскуючих вуглинок каміна... Абсолютне усе, що доставляє насолоду.

7. Людині просто необхідно так відпочивати, бо, знаходячись постійно у контакті з клієнтом, колегами і тому подібне, людина (в т.ч. юрист) перестає чути самого себе. Адже кращий порадник в нашій роботі - це інтуїція. Коли ти на публіці - ти "граєш", і у тебе особливо немає часу для роздумів, бо потрібно діяти, а коли ти сам з собою- ти можеш почути свою інтуїцію, і вона підкаже завжди правильне рішення з найскладнішої ситуації.

Взагалі, публічність і допомагає, і іноді заважає в роботі. Тому що іноді опонент мого клієнта не хоче апріорі зустрічатися зі мною за столом переговорів, оскільки бачив мене в ролі судді на телеекраніі тому розуміє, що я - прибічник відкритої розмови, коли карти потрібно усе викладати на стіл, а вже потім спільно шукати вихід. Не хочуть мати зустрічі, як правило, ті опоненти, хто спочатку налаштований на якийсь обман або шахрайство по відношенню до моїх клієнтів. А в цілому, публічність допомагає в житті: навіть незнайомі люди спочатку налагоджені до тебе позитивно, оскільки розуміють, що суддя з телевізора- це людина позитивна ісерйозний :)

8. Як би не була складна робота юриста (а іноді - і небезпечна), все одно ми нею займаємося не просто так. Хтось робить це тільки заради грошей, а хтось - тому що любить цю роботу. Я люблю свою роботуі навіть якщо дуже втомлююся, то на нові "подвиги в професії" мене надихають вдячні слова і очі моїх клієнтів, які з икренностью говорять мені теплі слова за виконану мною роботу. І яким би складним не був кожен мій клієнт з якою неоднозначною життєвою ситуацією він до мене не прийшов, я вважаю, що я зобов'язана до нього відноситися так, як відноситься лікар - виходячи з канонів клятви Гіппократа : допомагати усім і кожному. Упевнена однозначно, що для нас, юристів, не повинно бути клієнтів блакитних, помаранчевих, рожевих або в цятку. Вони для нас все ті, кому потрібна наша допомога (юридична і психологічна). І робити її потрібно на совість і етично.

9. Я не люблюколи юрист говорить, що він не може відмовитися від виконання доручення для того або іншого клієнта, тому що завтра до нього перестануть взагалі звертатися клієнти. Це не правда. Якщо у юриста є свої життєві принципи, яким від глибоко відданий, то у нього завжди буде клієнтура - незалежно від кольору парламенту і від напряму вітру на вулиці.

10. Якщо клієнт відчуває наявність "стержня" юриста, вірність своєму життєвому кредо, то клієнти тягнуться до такого юриста. Бо в ході кожної справи для клієнта ми не лише допомагаємо здобувати маленьку "перемогу" клієнтові, але ми і самі "ростемо" і професійно і як особи. Кожен наш клієнт - наш крок вперед. А без руху вперед не цікаво жити. Застій на місці - це як у болоті… І пахне погано, і "засмоктати" болото може... Я постійно намагаюся рухатися вперед, і в першу чергу, рухатися духовно: більше слухати музику природи і класичну музику, поменше дивитися телебачення, поменше цікавитися політикою (тільки у рамках необхідності по роботі), стараюся хоч би на 1 - 2 години у вихідний день взагалі відкласти мобільний телефон і не читати электронку.

11. Я мрію… Мати можливість відпочивати по 3 тижні підряд (без мобільного телефону і Інтернету), а не шматками по 7 - 10 днів. Мрію не відходити від мольберта цілодобово - щоб насолодитися усмак творчістю і виплеснути на полотно усі емоції, які накопичилися, а не кидати написання картини "на найцікавішому місці" тільки тому, що завтра потрібно рано вставати і йти на роботу. Мрію дописати нарешті дисертацію… Взагалі, я про багато що мрію. Адже мрія - це крила. А з крилами легше досягти висоти. Висоти духовної, висоти життєвої мудрості.

12. Люблю мудрих людей і мудрі висловлювання. Одно з висловлювань східної мудрості : "Навіть вітер не може допомогти тому, хто не знає куди йти". Якщо вдуматися, то це дуже важлива фраза, яка може бути маяком, вітрилом або флюгером впродовж життя людини. Ця фраза мені багато разів допомагала: адже за законами природи вітер дме змінно у різних напрямах, і це нормально. І ось, коли мені іноді хочеться зупинитися, і знайти то місце на планеті, де вітер або ніколи взагалі не дме або дме завжди в одному і тому ж напрямі, то я розумію, що такого місця не може бути за визначенням, бо вітер - він "могутній, він ганяє зграї хмар"... І завдання кожного з нас - кожного разу, залежно від напряму вітру, - прийняти для себе важливе миттєве рішення: підставити особу вітру, загартувати себе, або укутатися в теплий плед і перечекати - доки вітер змінить напрям (за цей час посидіти у каміна з сім'єю і набратися сил для наступного кроку в житті).

І не варто засуджувати або підбадьорювати людину ні в першому, ні в другому випадку: цей вибір повинен робити людина щодня самостійно. Бо тільки сама людина може самому собі чесно признатися, чого ж він хоче насправді для того, щоб відчувати від життя насолоду і радість. Не потрібно робити те, що не любиш, і потрібно любити те, що робиш. (Це ще одна з моїх улюблених фраз). І ця "робота" торкається і особистого життя, і роботи. Це і є щастя. Саме у пошуках його ми і ходимо на роботу, і живемо на Землі.

Бесіду вела Юлія Шешуряк, журналіст сайту ЮРЛИГА.

Читайте також матеріали рубрики : 12 принципів Ігоря Голованя, Тетяни Монтян, Євгенія Солодко, Армена Хачатуряна.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини