Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Максим Ищук : "Юридичний відділ завжди буде першою і останньою інстанцією"

26 березня 2012, 11:21
540
0
Автор:
Реклама

- Максим, як влаштована юридична служба Київського вітамінного заводу, скільки юристів потрібно для забезпечення юридичної захищеності такого підприємства?

- Почнемо з назви. Це відділ юридичного і зовнішньоекономічного супроводу. У відділі числиться і працює начальник, старший юрист, старший юрисконсульт, два фахівці з питань інтелектуальної власності, Головний фахівець і фахівець із зовнішньоекономічної діяльності. Відносно кількісних і якісних критеріїв, витримка яких забезпечує юридичну захищеність підприємства, то я можу сказати лаконічно: до сьогоднішнього дня ми виконували усі завдання на 100 %.

- Як Ви вибираєте нових співробітників при появі вакансії у відділі?

- У мене немає якихось стандартних вимог до тих, що інтерв'юють, крім того, що це має бути юрист із стажем роботи. При мінімальній відповідності вимог я віддаю переваги тим особам, які мають тверде бажання працювати на юридичному фронті і постійно самоудосконалюватися. Це люди з "вогником в очах". По цьому, моя перевага завжди буде за активними і цілеспрямованими особами.

- З якими підрозділами КВЗ найтісніше взаємодіє юридичний відділ?

- Юридичний відділ є і буде завжди першою і останньою інстанцією. Принаймні, на Київському вітамінному заводі так. Я це дуже легко можу підтвердити. Візьмемо за приклад тривіальне укладення договору. 1. Проект договору потрапляє на узгодження в юридичний відділ. 2. Проект договору проходить узгодження в інших відділах по напрямах. 3. Проект договору узгоджується з контрагентом. 4. Перед підписанням договір проходить остаточний аналіз в юридичному відділі. Відповідно, юридичний відділ взаємодіє з тими відділами, з якими необхідно взаємодіяти. А взагалі, усе залежить від завдань. І процеси, реалізація яких дозволяє досягати поставлених цілей, визначають з якими відділами на цьому етапі необхідно співпрацювати. Таким чином,  думаю, правильним буде питання не "з якими підрозділами КВЗ найтісніше взаємодіє юридичний відділ"?, а наприклад "наскільки на КВЗ ефективно побудовані процеси по взаємодії між відділами при рішенні тих або інших завдань"?.

- чи Часто доводиться спілкуватися з робочих питань з вищим начальством, або Ви досить автономні і вільні?

- І те, і інше. Усі стратегічно важливі завдання доносяться керівництвом, обговорюються і затверджуються керівництвом по напрямах реалізації. Відносно автономії і свободи, то ці елементи є присутніми на стадії реалізації погоджених з керівництвом завданнях. Усе залежить від їх характеру. Якщо поставлене завдання є досить важливим для підприємства, відповідно спілкування з керівництвом частішає.

- Фармацевтичні підприємства, навіть маючи штатних юрисконсультів або юрвідділи, часто звертаються за допомогою до зовнішніх юридичних радників. Чи прибігаєте ви до таких послуг, і в яких випадках?

- Це відбувається швидше рідко, чим часто. Знову ж таки, усе залежить від важливості і специфіки завдань. Можу тільки додати, що моїм пріоритетом завжди було вирішувати завдання своїми силами, знаннями і наявним практичним потенціалом. Це дозволяє самостверджуватися в очах того ж керівництва і, врешті-решт, економить грошові кошти підприємства :)

- Яке місце в роботі вашого юрвідділу займає судова практика? Який вид суперечок найчастіше зустрічається?

- Оскільки Київський вітамінний завод є виробником і реалізатором досить великої кількості (по найменуваннях і в натуральному вираженні) лікарських засобів і так званих БАДов, то левову частку усіх судових суперечок складають спори по стягненню дебіторської заборгованості. Хоча, можу сказати, що такі спори не часте явище. А якщо узагальнити, що до судової практики можна віднести спори з податковими органами; митним органами; спори по захисту об'єктів інтелектуальної власності; трудові спори.

- Наскільки складна робота з договорами? Адже вони полягають і з дистриб'юторами, і з аптеками. Які проблеми виникають найчастіше?

- Робота з договорами не стільки складна, скільки копітка і відбирає багато часу. Складність укладення договору є присутньою в тих випадках, якщо підприємство планує реалізувати складний проект. У такому разі може бути створений робочий гурт як з боку підприємства, так і, наприклад контрагента-виконавця, ведуться довгі переговори, результатом яких має бути письмовий документ, який і іменується договором. Ось в таких випадках фахівцеві з боку юридичного відділу необхідно вивчити не властиві його юридичній професії питання і одягнути їх в текст договору. Що стосується договорів, по яких реалізовується продукція, то тут усе просто. Юридичним відділом розроблені стандартні договори, які пропонуються до укладення усім, за винятком деяких випадків, покупцям. У цьому напрямі усе виглядає досить стандартно.

- чи Можна сказати, що робота з інтелектуальною власністю є одним з пріоритетних напрямів вашої юридичної служби?

- Так. І ще раз, так. Як можна побачити з відповіді по структурі юридичної служби Київського вітамінного заводу, у відділі працюють два фахівці з напряму інтелектуальної власності. Це досить професійні люди з колосальним досвідом роботи у цій галузі права.

- чи Були у вас судові розгляди, пов'язані із захистом інтелектуальної власності КВЗ?


- Так. Були. І можу припустити, що ще будуть. Якщо узяти фармацевтичну галузь, то за останні рік-два було немало "шумних" судових процесів, пов'язаних із захистом інтелектуальної власності. Думаю, ця тенденція збережеться. Для цього є усі передумови.



- Що стосується регулювання конкуренції на фармацевтичному ринку - які останні зміни і тенденції в цій області?

- До змін можу віднести те, що як ніколи у кінці минулого, початки цього року до фармацевтичного бізнесу виявив зацікавленість Антимонопольний комітет України. На жаль, не можу відповісти, це позитивна або негативна тенденція. Час покаже.

- Що Ви можете сказати про стан фармацевтичного законодавства України? Що особисто Ви хотіли б змінити?

- Особисто я нічого істотного не міняв би, оскільки, в принципі, питання фармацевтичної галузі врегульовані. І особисто для мене на сьогодні усе зрозуміло. Звичайно ж, існують колізійні моменти і у фармацевтичній галузі, але це критично не впливає на ведення господарської діяльності підприємства.

- чи Траплялося Вам регулювати конфлікти, пов'язані з рекламою і промоцией продукції заводу?

- Так, траплялося. Це найчастіше бувають конфлікти, пов'язані з недобросовісною рекламою. Або ж антирекламою. Порівняльною рекламою. Усі такі конфлікти вирішувалися шляхом переговорів. До суду справа не доводилася.

- Фармацевтичний бізнес в Україні постійно знаходиться в зоні пильної уваги наглядових і контролюючих органів. Чи вироблена у вас своя стратегія поведінки при перевірках податкової, АМКУ і тому подібне? Наскільки заважає роботі держрегулювання фармацевтичного ринку?

- Така стратегія вироблена і успішно застосовується. Наша компанія завжди готова до різного роду несподіванкам. Але, з причин безпеки, я звичайно ж не можу детально освітити усю модель роботи з контролюючими органами. Єдине, що я хочу відмітити, це те, що позитивний результат при будь-яких перевірках залежить від принциповості позицій компанії відносно перевіряючих (готовність на радикальні заходи, якщо дії перевіряючих яким-небудь чином порушують права компанії або знаходиться не в площині закону), які транслюються через того співробітника, який і відповідає за роботу з перевіряючими. Як  правило, це юрист або співробітник служби безпеки. При такому підході велика частина перевірок просто не відбудеться, - як показує практика, у більшості випадку контролюючі органи не витримують елементарних вимог законодавства для проведення перевірки.

Відносно того, наскільки заважає роботі держрегулювання фармацевтичного ринку, я відповім так: держрегулювання фармацевтичного ринку заважає роботі підприємства набагато менше, ніж заважає роботі підприємства держрегулювання в цілому!

- Які перспективи реимбурсации в Україні, і чи готів КВЗ брати участь в цьому?

- Перспективи реимбурсации в Україні безпосередньо залежать від готовності влади направляти частину бюджетних коштів на часткове або повне відшкодування соціально-незахищеним і тим верствам населення, де переважає найбільш висока смертність, витрат на лікарські засоби або лікування в цілому. Говорити про перспективи реимбурсации в Україні більше предметно можливо тільки після здійснення органами державної влади перших кроків в цьому напрямі. Таким чином, на стадії громадських обговорень відповідних законопроектів або інших нормативно-правових актів будуть зрозумілі істинні наміри  держави. У свою чергу, Київський вітамінний завод, звичайно ж, братиме активну участь в усіх процесах пов'язаних з регулюванням фармацевтичної галузі, у тому числі і при впровадженні/реалізації програм реимбурсации в Україні.

- чи Часто Вам доводиться відвідувати різні заходи, які організовуються для представників фармринку України, конференціях для галузевого бізнесу? Чи корисні вони?

- Взагалі-то, не дуже часто, але ті заходи, які відвідував я, були корисними.

- За що Ви любите свою роботу?

- За багатогранність. Працюючи на цій посаді, я завжди знаходжуся в життєвому тонусі. Ті ситуації, з якими я стикаюся практично повсякденно, розвивають, розбурхують і зміцнюють мене духовно.  Завдяки цим якостям роботи я отримую необхідний мені життєвий досвід і повне задоволення від досягнутого.

- Максим, чи видають Вам на роботі витаминки "за шкідливість"? :)

- Швидше, за ефективність і результативність.


Бесіду вела Юлія Шешуряк, журналіст сайту ЮРЛИГА.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини