Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ганна Хицко : "Компанія украй рідко притягає фахівців ззовні"

20 березня 2012, 12:59
361
1
Реклама

Ганна, як відбувався Ваш кар'єрний ріст до поста начальника юридичного відділу ТОВ "Мобилочка"?

- Кар'єрний ріст не був стрімким. Починався він в 2002 році на посаді юрисконсульта заводу залізобетонних виробів. Потім були помічник адвоката, старший інспектор нормативно-правового відділу, юридична фірма, і нарешті "Мобилочка", в ті часи ще ТОВ "Фирма "Астел". Якщо хочеш бути хорошим фахівцем-господарником, то кращого досвіду, чим в компанії "Мобилочка" не знайти. А коли готів і можеш працювати над завданнями будь-якої складності, то кар'єрний ріст йде в ногу з тобою.

Які завдання стоять перед юридичним відділом компанії ТОВ "Мобилочка"?

- Основне завдання юридичного відділу - правове забезпечення господарської діяльності компанії. Зрозуміло, що це визначення дуже велике, але воно включає як повсякденну роботу з поточними питаннями мережі (договори, споживачі, перевірки контролюючими органами, судові процеси і так далі), так і нові завдання. Оскільки компанія усе також в стані розвитку, щодня перед відділом ставляться нові завдання залежно від проектів, які планується впроваджувати.

"Керівник відділу в нашій мережі - це такий же професіонал, що займається питаннями компанії, як і інші юристи"

Останнім часом компанії намагаються формувати свої юрдепартаменты з юристів широкого профілю або ж, навпаки, з вузько профільних фахівців, щоб у будь-якому випадку охопити власними зусиллями як можна ширше поле діяльності і не притягати зовнішніх радників. Яку філософію в цьому питанні "сповідуєте" Ви?

- В нашому департаменті працюють 15 чоловік, на чолі з начальником юридичного департаменту. Ще буквально шість років тому це був відділ у кількості трьох чоловік, але паралельно росту компанії, потреба у фахівцях юридичного відділу постійно зростала, і так поступово був укомплектований відділ, працюючий в справжньому складі. Хочу сказати, що в основному складі відділ вже працює біля 4-х років, що дуже сприятливо позначається на результатах роботи усього відділу. З огляду на те, що мережа "Мобилочка" працює по усій Україні, поступово формувався відділ за територіальною ознакою. Чому? Тому що кожен регіон обов'язково має свою специфіку роботи. Це і покупці, і контролюючі органи, при роботі з якими важлива особиста присутність юриста по місцю виникнення питань. Так, по роботі в контролюючими органами дуже колоритний Харківський регіон: там і органи такі, що більше в Україні ніде немає, і діють вони за своєю неписаною процедурою :)

Вузький профіль або широкий - по регіонах працюють юристи, які самостійно можуть вести роботу по своєму регіону без залучення центрального офісу. Зрозуміло, що в їх роботі немає глобальних питань по компанії або супроводи нових проектів, але повірте, роботи на місцях завжди вистачає.

Умовно по напрямах працює тільки центральний офіс: окремо виділений співробітник, що веде роздріб, споживачів і поточні перевірки магазинів, виділений юрист, що займається питаннями, пов'язаними з оподаткуванням, плановими перевірками підприємства і так далі "Умовно", оскільки юрист в кожну хвилину може узяти на себе додаткову ділянку роботи, надану керівником.

Кого з представників юридичного бізнесу Ви притягаєте в якості консультантів і з яких питань прибігаєте до співпраці з юридичними фірмами?

- Украй рідко компанія притягає фахівців ззовні. Це більше профільні фахівці - такі, як патентні повірені, судові експерти…

Діяльність компанії поширюється практично на усю територію України. Які конфлікти, що виникають на місцях, вирішує центральний юр. відділ?

- Можу з упевненістю сказати, що центральний офіс практично ніколи не вирішує конфлікти, що виникають в регіонах. Ми обговорюємо виникаючі питання, спільно приймаємо рішення, але не знімаємо завдання з регіонального юриста. Кожен юрист відчуває відповідальність за прийняте їм рішення, разом з цим розуміючи свою значущість в компанії.

Сегмент ринку, в якому "живе" компанія, дуже динамічно розвивається, з'являються у зв'язку з цим нові завдання для юристів?

- Звичайно, як я вже говорила нові проекти, а значить і завдання для відділу, впроваджуються в компанії постійно. Зупинятися на конкретних завданнях, на жаль, не маю можливості. Хочу відмітити, що в даний хоч і нестабільний час змін, керівництво компанії не будує щит від вітру, а будує млини.

Розкажіть про особливості роботи з іноземними постачальниками. Які казуси виникали в процесі роботи?

- Особливості роботи з нерезидентами виникають на стадії обговорення зовнішньоекономічних контрактів, частенько каменем спотикання залишається застосовне законодавство і порядок вирішення суперечок. Також складним буває питання маркіровки товарів (у розрізі українського законодавства), порядок гарантійного обслуговування (заміни) товарів.

Які пропуски в законодавстві заподіюють "головний біль" юристам, працюючим у сфері роздрібного продажу мобільних телефонів і суміжної техніки?

- З позиції юридичної при роздрібному продажі мобільних телефонів "головний біль" заподіює навпаки деталювання і розподіл підстав для повернення (обміну) товарів залежно від наявності понять "недолік" і "істотний недолік" товарів, відмінності між якими опісля вже сім років покупці так і не хочуть розуміти. Кожен юрист, працюючий по поверненнях із споживачами вже свого роду психолог, що розуміє, якій категорії людей, як правильно і доступно пояснювати вказані норми законодавства.

Маркіровка товарів - теж важливий момент, який начебто як на нормативному рівні врегульований, але при перевірках органів захисту прав споживачів завжди знаходяться недоліки. Це як в анекдоті: …чому в шапці, чому без шапки :)

Це питання роботи роздробу, якщо торкатися питань продажу товарів, то завжди є питання, не до кінця врегульовані законодавцем. Наприклад, питання поширення або продажу електронних грошей і так далі

"Умовно по напрямах працює тільки центральний офіс: окремо виділений співробітник, що веде роздріб, споживачів і поточні перевірки магазинів, виділений юрист, що займається питаннями, пов'язаними з оподаткуванням, плановими перевірками підприємства і т. д".

Яку ділянку роботи юрвідділу Ви залишаєте для себе: суди, договірна робота? Або ж вважаєте за краще здійснювати тільки контроль за діяльністю підлеглих?

- Якщо людина займається тільки контролем, то поступово він стає більше управлінцем, при цьому його професіоналізм слабшає. Керівник відділу в нашій мережі - це такий же професіонал, що займається питаннями компанії, як і інші юристи. Його завдання більше пов'язані з розробкою нових проектів, супроводом планових перевірок органами податкової служби та ін. контролюючих органів, дуже тісно працюємо з бухгалтерською службою компанії.

- Які Ваші професійні плани? Не з'явилося бажання зайнятися власною практикою, створити свою фірму?

Тут Ви потрапили якраз в точку. Це інтерв'ю - це як підведення підсумків майже семирічної моєї роботи в компанії. Прокручувавши в голові відповіді на поставлені питання, перед очима усі рідні особи, на душі тепло і затишно. Але усі ми розуміємо, що коли хочеш отримати щось нове, треба зробити те, чого раніше не робив. Ось для мене на сьогодні такий момент якраз настав.

Бесіду вела Наталія Шныр, журналіст сайту ЮРЛИГА

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини