- Максим, як відбувався Ваш кар'єрний ріст до директора юрдепартамента великого підприємства? Наскільки складно і відповідально обіймати таку посаду?
- Я не можу сказати, що мій кар'єрний ріст розвивався нестримно, і з юних років я став керівником. До усього я йшов поступово. Але у мене була хороша школа. Як теоретична, так і практична. Я закінчив стаціонар юридичного факультету Національного університету им.Т. Г. Шевченка. Маю за плечима 17-річний досвід роботи в таких підприємствах як ЮФ "Салком", "Лукойл", САН ИнБев Україна. У моєму послужному списку як великі і складно структуровані угоди M&A, так і резонансні судові процеси. Більше 10 років я є трудовим арбітром.
На позиції директора юридичного департаменту "Ельдорадо" я знаходжуся більше чотирьох років. Але за ці чотири роки у мене відповідальності не додалося. Вважаю, що незалежно від компанії, посади, завдання і так далі юрист має бути максимально відповідальний. Щодо складнощів… А кому зараз легко ?
- Як організована робота співробітників, що знаходяться у Вас в підпорядкуванні, чи розрізняється вона функціонально, або у Вас працюють "універсальні солдати"?
- Час багатоверстатників пішов в минуле. Зараз фахівець повинен знати не лише теорію і матеріальне право по своєму напряму, йому також необхідно розуміти особливості застосування тих або інших норм в конкретній сфері бізнесу, в деталях володіти судовою практикою, розширювати свій кругозір в суміжних галузях права. Масив інформації величезний, а час на його освоєння - обмежено. При іншому підході фахівець і його робота не будуть успішний. Тому і дотримуюся функціонального принципу розподілу обов'язків.
В той же час, робота в кожній сфері бізнесу вносить свої нюанси. Ритейл, наприклад, схильний до частих перевірок контролюючих органів і вимушений постійно спілкуватися із споживачами. Враховуючи це мої колеги, окрім свого основного напряму, повинні добре розбиратися в споживчому і регуляторному законодавстві. Іноді, для різноманітності досвіду і незашоривания, я "підкидаю" їм питання з інших напрямів.
- чи Звертаєтеся Ви до допомоги зовнішніх юристів, і в яких випадках?
- До теперішнього часу ми самостійно справлялися з викликами, які перед нами стояли. Єдиний процес, який постійно аутсорсится, - це робота з Private Label.
Максим Байдык |
- Як завжди проходить Ваш робочий день?
- Важко просто описати звичайний робочий день. Швидше за все, кожен робочий день - нестандартний. Це і притягає мене в роздробі. Вона жива. У так званий "стандартний" робочий день найчастіше вносять зміни або працівники контролюючих органів або основні замовники послуг мого відділу - комерсанти. Як люди творчої натури, вони можуть порахувати питання, яким займалися декілька місяців, дуже терміновим.
- Які особливості роботи з договорами між "Ельдорадо" і клієнтами? Наскільки вони типові або до кожного потрібний індивідуальний підхід?
- Напевно, Ви мали на увазі не клієнтів - покупців, а партнерів - постачальників, орендодавців і так далі. Хоча, по правді кажучи, покупець і є основний і головний наш партнер. Увесь бізнес спрямований на задоволення потреби покупця. Усе інше - похідне.
Що стосується роботи з партнерами - постачальниками, орендодавцями, то неможливо налагодити процес, розглядаючи кожен договір як окремий міні-проект. Індивідуальними можуть бути тільки спілкування і переконання, договір - єдиний. Звичайно, з ключовими вендорами і орендодавцями ми вимушені працювати на їх договірній базі. Але, як правило, початкова редакція такого договору і підписана - це два різні документи.
- Як часто юристи компанії беруть участь в судових засіданнях? Чи буваєте Ви особисто в судах, або все ж більше займаєтеся адміністративною і організаційною роботою?
- Ми працюємо в конкурентному бізнесі з широким кругом контрагентів, бізнесі, який щодня піддається увазі контролюючих органів, споживачів і так далі і тому подібне У зв'язку з цим, як би ми не хотіли, ми не можемо піти від необхідності захищати свої інтереси в судовому порядку. Юристи компанії періодично беруть участь в судових засіданнях. Якщо чотири роки тому я зі своїми колегами вів одночасно близько 200 судових процесів, то зараз таких процесів близько 50. Буду задоволений по цьому напряму, коли кількість судових процесів скоротиться до двадцяти і ці двадцять не нестимуть майнового навантаження для моєї компанії.
Мій робочий час розділений приблизно 40/60 на користь практичної правової роботи. Максимально намагаюся не втручатися у функціонал, який я делегував. Але це не означає, що я не володію деталями великих судових процесів або договорів з ключовими партнерами, що знаходяться в роботі у моїх колег. Природно по важливих судових процесах, на певних етапах, я беру участь в судових засіданнях.
- Розкажіть про цікаві випадки з судової (чи договірною) юридичної практики Вашої компанії.
- Одного разу ми вели переговори про укладення прямого контракту з українським представництвом відомого європейського виробника. Я довго намагався переконати наших партнерів про необхідність включення в контракт пункту виробника, що зобов'язує, нанести на товар певну інформацію, необхідну для наших покупців. Усі правові аргументи натрапляли на глуху стіну нерозуміння - "ні, завод цього робити не буде, тому, що він цього робити не буде". Логічні аргументи також не приносили очікуваного результату. У певний момент я навів нашим партнерам приклад відношення виробника до ринку ЄС, Росії. Я запитав, не соромно чи, їм працювати на виробника, якого декларуючи високі європейські стандарти, не рахується із законодавством країни, громадянами якої ви є, і інтересами людей, які придбавають його продукцію. Переговори по цьому пункту тут же були закінчені. У нас попросили 3 - 6 місяців для того, щоб налагодити на виробництві відповідну маркіровку.
- Максим, Ви були членом робочої групи по одному із законопроектів, що стосуються внутрішньої торгівлі. Наскільки вдалося "пролобіювати" потрібні сфері торгівлі законодавчі зміни?
- Я і на сьогодні є членом робочої групи по доопрацюванню проекту Закону України "Про внутрішню торгівлю" (рег. № 9443 від 10.11.2011 р.). По крайній міні, мені не спрямовувалася інформація про розформування цієї робочої групи. Інша справа, що з восьмого лютого, потім практично одноголосного рішення членів робочої групи про напрям суб'єктові законодавчої ініціативи рекомендації про відгук законопроекту, робоча група фактично не збиралася.
Що стосується "лобіювання", то віддаю належне моїм колегам по робочій групі з Мінекономіки. У більшості випадків, з моїх питань, я знаходив розуміння, і ми досягали компромісу. Інша справа, що усі ми були обмежені певними юридичними формальностями, пов'язаними з фактичним винесенням законопроекту на перше читання.
- чи Реально взагалі в нинішній ситуації впливати на розробку і прийняття необхідних норм?
- Навпаки, зараз якраз такий час. Ми бачимо, що влада задекларувала одним зі своїх основних напрямів діяльності - дерегуляцию. Окрім декларацій ми також бачимо реальні дії в цю сторону. Та не усе виходить. Та не усе відразу. Але хоч щось робиться. Не бачу сенсу сидіти і критикувати. Якщо є можливість допомагати в цьому напрямі, я використовуватиму таку можливість. До речі, зараз реанімували Держкомпідприємництва. Я обов'язково через АППТЕ (Асоціація підприємств побутової техніки і електроніки) актуалізую свої пропозиції, які раніше направляв.
- Які законодавчі зміни, на вашу думку, все ще потрібні галузі торгівлі?
- Нам реально потрібна дерегуляция, реально потрібні зміни податкового і споживчого законодавства. Потрібне нормативне регулювання деяких нових форм торгівлі. Наприклад, інтернет-торгівлі.
Якщо більше предметно, то вважаю необхідним продовжувати скорочення кількості контролюючих органів шляхом їх розформування. Простого розформування. Без передачі кому-небудь їх функцій. Наприклад, можна прибрати споживчий контроль. Залишити тільки контроль за безпекою продукції. Усі стосунки производитель-продавец-потребитель, після деяких незначних законодавчих змін, перевести виключно в судову площину. Повірте, якщо існуватиме реальна відповідальність виробника/продавця перед споживачем і виробник/продавець буде в конкретній ситуації не правий, справа до суду не дійде.
Бесіду вела Юлія Шешуряк, журналіст сайту ЮРЛИГА.