Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Андрій Цветков : "Клієнт чекає професійної підтримки і якісної допомоги з будь-якого питання"

16 лютого 2012, 10:15
707
2
Реклама

Андрій, чим Ви керувалися, коли вирішили створити свій власний юридичний бізнес? З якими труднощами зіткнулися при створенні юрфірми в 2005-му році?

- Таким вибором власного професійного майбутнього я зобов'язаний і вдячний своєму наставникові Віктору Цветкову і керівникові моєї кандидатської дисертації по фінансовому праву Лідії Воронячій. Вони відкрили для мене юриспруденцію з університетської лави і далечіні мені основні знання по цій професії. Під час навчання на останніх курсах юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка, президент ЮФ "Салком" Євгеній Кубко дав мені можливість стажуватися у своїй компанії, а згодом прийняв на роботу, де я і отримав неоцінимий досвід на наступні роки моєї професійної практики.

Юридична фірма "АС Консалтинг" була заснована в грудні 2005 року з метою надання юридичних послуг приватним і державним бізнес структурам, зарубіжним компаніям, спільним підприємствам, банкам і міжнародним організаціям. Передусім, хотілося спробувати свої сили на вже досить розвиненому ринку юридичних послуг, створити універсальну компанію із згуртованим колективом.

Як і усі новоспечені юридичні компанії, ми зіткнулися з проблемою створення клієнтської бази, формування штату професійних юристів.

Що змінилося у сфері юридичного бізнесу, якщо порівнювати з часом підстави Вами юрфірми?

- Звичайно ж, клієнти. Вони стали вимогливішими і чекають від юриста не просто надання послуг, а професійного супроводу європейського рівня комплексного характеру. Серед наших клієнтів багато, як іноземних, так і вітчизняних компаній, які знають толк в "юридичній кухні". Необхідно відмітити, що в нинішніх умовах ускладнилися угоди по злиттю і поглинанню, а також кількість учасників в них, а відповідно і вирішення судових суперечок, і залучення іноземних юристів і вживаного ними права інших держав. Проте, через вищевикладені обставини, розгляд тих або інших питань також став значно доступніший через те, що можна вивчити вже наявну практику.

"По сьогоднішній день велика частина клієнтів звертається до нас за послугами після того, як дізнаються про нас в Інтернеті"

Які практики минулого року були найбільш актуальні для клієнтів?

- Відносно нашої фірми я можу сказати, що найбільш затребувані минулого року були такі напрями як корпоративне, трудове, конкурентне право і арбітраж.

Як показали результати нашої участі в тендерах на надання юридичних послуг, основними критеріями для вибору фірми були: встановлення фіксованого розміру гонорару або його ліміт (cap fee) і винагороди (success fee) фірми у разі позитивного результату для клієнта. Також, при виборі компанії, важливу роль грає її спеціалізація в тому або іншому напрямі, репутація на ринку і, звичайно, міжнародний рейтинг фірми в цій сфері права.

Які тенденції ринку юридичних послуг Ви припускаєте в 2012 році? Які

практики, на вашу думку, найактивніше розвиватимуться?

- Наприклад, зросте кількість справ, пов'язаних з представленням інтересів клієнта, як в карному судочинстві, так і в трудовому праві, хоча Карно-процесуальний кодекс України 1961 року і Кодекс законів про працю України 1972 року давно відстали як від реалій життя, так і від норм права, які застосовуються в розвинених країнах світу.

Також в нашій країні очікується збільшення кількості судових процесів, пов'язаних з поверненням заборгованості і банкрутством. Я це зв'язую, в першу чергу, з тим, що компанії, що пережили кризу, потребують повернення або реструктуризації боргів, кредитів і т. п., хочуть уникнути процедур банкрутства, вирішити питання з претензіями фіскальних органів.

На мій погляд, найактивніше розвиватимуться, наприклад, для іноземних клієнтів, це, передусім, ті сфери юридичної практики, про які вони найменш обізнані, а саме питання конкурентного, банківського і трудового права. Це пов'язано із специфікою національного законодавства, обійти яке неможливо для здійснення тих або інших дій. У будь-якому випадку, клієнт чекає від вас професійної підтримки і якісної допомоги з будь-якого питання, яке у нього виникає.

Так само активний розвиток простежуватиметься з боку українських компаній у галузі міжнародного комерційного арбітражу (як показала участь нашої фірми в представленні клієнтів в Лондонському міжнародному арбітражному суді в минулі роки), особливо у сфері суперечок по кредитних договорах, договорах купівлі-продажу акцій, договорах постачання товару.

Як Ваша фірма знаходить клієнтів? Де їх шукати?

- Етап пошуку клієнтів був найскладніший на початковій стадії розвитку власного юридичного бізнесу. Спочатку, ми орієнтувалися на тих клієнтів, з якими працювали до створення нашої фірми і заслужили у них повагу і репутацію. Надалі клієнтська база початку рости на очах, після того, як були реалізовані перші проекти.

Якість і високі стандарти надання послуг клієнтам дозволили нам стати активними членами International Bar Association, European Business Association і Асоціації юристів України. Хотілося б відмітити, що ЮФ "АС Консалтинг" також є ексклюзивним представником Employment Law Alliance у Україні, найбільшого співтовариства юристів у сфері трудового права. Це співтовариство об'єднує більше 3 000 адвокатів, що забезпечують експертизу у сфері трудового права у більше, ніж 90 країнах і 50 штатах США. Підтримуючи співпрацю з такою кількістю юристів в цих різних по своїх напрямах організаціях, ми знаходимо нових клієнтів для розвитку нашого бізнесу.

Також, наші юристи активно співпрацюють з міжнародними організаціями (The World Bank і International Finance Corporation), беруть участь в міжнародних конференціях, бізнес-форумах і міжнародних проектах. Це дає можливість не лише знайти нових клієнтів, а також бути в курсі того, що усього відбувається в професійному середовищі. Для залучення нових клієнтів ми використовуємо рекомендації діючих клієнтів.

А ось для самих клієнтів, важливу роль в пошуку юридичної фірми, грає участь такої компанії в міжнародних і національних рейтингах, що відбивають статус юридичної компанії і її партнерів на українському і міжнародному ринках юридичних послуг. У свою чергу, хотів би відмітити, що партнери Фірми за роки своєї роботи на юридичному ринку удостоїлися нагород у визнаних на міжнародному рівні рейтингах як: The Legal 500 Europe, Middle East & Africa - 2008 -2011 року у сфері корпоративного права, Who's Who Legal: CIS 2010 рік у сфері антимонопольного права, Legal Experts : Europe, Middle East & Africa 2011- 2012 року у сфері корпоративного права. А також в українських рейтингах "Юридична практика. 50 провідних юридичних фірм України" (2009 - 2011 року), "ТОП - 100. Кращі топ-менеджери України" (2011 рік).

Якими основними принципами Ви керуєтеся при обслуговуванні клієнтів? Чого ні в якому разі допускати не можна?

- Річ у тому, що юридичний бізнес цілком і повністю побудований на інтелектуальній праці. Головними принципами були і є професіоналізм і оперативність роботи. Ми розуміємо специфічні вимоги клієнтів, і вважаємо, що наш успіх взаємозв'язаний з успіхом наших клієнтів, а для цього жертвуємо вільним часом для отримання позитивного результату.

Неприпустимо розділяти клієнтів на іноземних і вітчизняних - це професійно некоректно. У будь-якому випадку, клієнт прагне отримати якісні послуги. Як мовиться, юрист як сапер, не може помилитися навіть один раз, інакше він не професіонал своєї справи. У такому разі клієнтові доводиться звертатися до інших фахівців для виправлення попередніх помилок. А це тягне цілий шлейф негативу для репутації компанії, яку згодом дуже важко відновити.

У Вас коли-небудь виникали конфлікти з клієнтами з приводу виставленого рахунку?

- Ні, і в майбутньому, сподіваюся, не буде. Це пов'язано з порядністю і повагою до наших клієнтів.

"Годинні ставки роботи юристів і партнерів цього року будуть понижені, таким чином багато компаній змінять форму оплати на фіксовану ставку роботи юристів для своїх клієнтів"

Як вирішуються спори по оплаті рахунків?

- Зазвичай, ми обумовлюємо в договорі за конкретним проектом практично усю роботу, яку, ми надаватимемо клієнтові, тому як таких суперечок немає.

В якості керівного партнера ЮФ скільки часу (можна в % співвідношенні) Ви можете собі дозволити виділити на практику?

- Керівним партнером стаєш на тому етапі професійного розвитку, коли тобі вдається поєднувати в собі як практика, так і теоретика, і, природно, адміністратора. Я щодня стежу, що відбувається у юридичному світі, чим займаються інші юристи, які проблеми виникають і як вони з ними справляються. Юрист повинен розвиватися щодня, інакше він не встигне за системними змінами в тій або іншій сфері!

На вашу думку, що перемагає на ринку юридичних послуг України : співпраця або конкуренція?

- Смію припустити, що співпраця. Наша компанія встановила тісні відносини з багатьма українськими юридичними фірмами, і ми працюємо так, що підтверджувати свою репутацію і в юридичних кругах.

Це підтверджує і те, що ми намагаємося брати участь в міжнародних проектах, які організовує The World Bank і International Finance Corporation, а саме в складанні доповідей по Україні: Investing Across Borders 2010 і Women, Business and the Law 2012: Removing Barriers to Economic Inclusion.

Не варто забувати і про здорову конкуренцію в юридичному середовищі. Це створює робочу атмосферу постійного підвищення якості юридичних послуг і не дає юристам розслабитися.

Які інструменти Ви використовуєте для розвитку свого юридичного бізнесу?

- Спочатку, при запуску такого проекту як юридична фірма, необхідно створити вебсайт компанії, без такого елементу просто неможливо існувати на ринку. По сьогоднішній день велика частина клієнтів звертається до нас за послугами після того, як дізнаються про нас в Інтернеті. Участь і виступ на конференціях, членство в різних юридичних і інших бізнес асоціаціях, публікація спеціалізованих статей, реклама - усе це дає можливість розвитку нашому бізнесу.

Не треба далеко ходити за прикладом. Ми з моїм партнером Глібом Квітковим виступили з доповіддю про розвиток і проблеми трудового права в Україні в Лондоні на щорічному з'їзді Employment Law Alliance. В результаті - дуже велика частина клієнтів (у різних областях права) зверталася безпосередньо до нас через тих делегатів з'їзду, які були присутніми на нім.

Як Ви вважаєте, за якими критеріями клієнт повинен вибирати собі юридичного радника?

- Клієнт повинен орієнтуватися на те, до якої сфери відноситься те або інше питання, і чи являється юрист, до якого він звертається, фахівцем в цій області. Клієнтові необхідно також отримати рекомендації на юриста, і проаналізувати той досвід, який є у нього в цій області права. Від цього залежатиме успіх юридичного супроводу.

Усі говорять про кризу, що настає. Якщо це станеться що, на вашу думку, чекає юридичний бізнес?

- Передусім, необхідно від глобальних прогнозів економічної кризи в Європі і збільшення державного боргу в США, подивитися, що відбуваються у нас під ногами в країні. Розвиток юридичного бізнесу безпосередньо залежить від рівня фінансово-економічного розвитку держави і має такі ж проблеми, як і інші галузі економіки. Зі зменшенням виробництва зменшується і поле діяльності для юриста. У плані інвестиційної привабливості, минулий рік можна записати тільки в мінус Україні, судячи з доповіді Європейської Бізнес Асоціації.

На сьогодні ринок юридичних послуг настільки переповнений, що створює величезну конкуренцію як для нових юридичних фірм, які ризикнули у наш час вийти на ринок юридичних послуг, так і для "старожил" на цьому терені. Годинні ставки роботи юристів і партнерів цього року будуть понижені, таким чином багато компаній змінять форму оплати на фіксовану ставку роботи юристів для своїх клієнтів. В результаті юридичним фірмам доведеться вживати заходи по зниженню витратної частини бюджету, які виявилися дуже болючими. Саме тому юридичні фірми, і ми не виключення, зараз дуже акуратно відносяться до найму нового персоналу. Незважаючи на існуючу ситуацію, попит на персонал дійсно існує на ринку юридичних послуг, і, як завжди, хороший юрист є цінним для компанії. Його необхідно скрупульозно шукати, а згодом - мотивувати і утримувати.

Які Ваші професійні плани на найближче майбутнє?

- Звичайно, цей розвиток і професійний ріст як мене особисто, так і моєї команди в цілому, у тому числі, і в нових сферах практики.

Хотілося б приділити увагу науковим питанням у сфері банківського права, оскільки практика в цілому ряду супроводжуваних нами проектів дозволяє знайти шляхи гармонізації правових норм банківського законодавства країн ЄС в українське законодавство. Зарубіжний досвід правотворчості просто потрібний для банківської системи України. Метою цього процесу є створення конкурентного середовища для національних банків і банків із стовідсотковим іноземним капіталом.

Бесіду вела Кристина Венгриняк, випускаючий редактор порталу ЮРЛИГА, компанія "ЛІГА: ЗАКОН"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини