Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Лариса Денисенко : "Коли читаю рішення КСУ, мені буває соромно"

16 січня 2012, 14:07
773
0
Автор:
Реклама

Лариса, як Вам  вдається поєднувати активну письменницьку діяльність і адвокатську практику? 

Знаєте, це не важче, ніж розфарбувати двома  кольорами круг. Дві фарби буває досить для життя, буває недостатньо, тоді  ми розширюємо палітру чи взагалі користуємося тільки одним кольором: білим, чорним, червоним або зеленим. Ось дайте дитині червону і помаранчеву фарби - і ви побачите, як він здорово пофарбує круг, до речі, цікаво спостерігати за цим, тому що стикаєшся з несподіваними рішеннями. Але діти зволікати не будуть, тому що вони сміливіші і цікавіші за дорослих. Це я  до того, що треба відпустити себе, прислухатися, постаратися зрозуміти, і тоді не складе труднощів поєднувати різного роду діяльності. Мені в дитинстві не важко було грати в теніс і на фортепіано, тільки коли це стало набридати, я замислилася, а не чи кинути? Але у результаті придумала собі ще одно нове заняття.

Що на першому місці - юриспруденція або література? Писати книги для Вас - це більше ніж хобі? 

Гармония. Мені хочеться відчувати себе добре. Якщо я із-за чогось нервую, або щось не до кінця виходить, або не так, як я хочу, - в юриспруденції або літературі, я знаходжу компенсацію в іншому занятті. Мені повинно бути цікаво. Коли інтерес пропадає - я тримаюся на почутті обов'язку або відповідальності, паралельно думаючи, як знову чим-небудь зацікавитися, поки це виходить. Якщо виходити перестане - я кину або право, або письменство, і знайду собі інше заняття. У будь-якому випадку, дуже люблю спостерігати, думати, грати буквами і словами, це мені ніколи не набридає, і цьому можна знайти застосування в тій мірі, щоб бути щасливим в професії.

Приносять чи продажі Ваших книг дохід нарівні з юридичною практикою? Чи не було думок кинути її і зайнятися виключно письменством? 

Ні, не приносять. Постійно доводиться займатися чимось ще, іноді мене це стомлює, але частіше - подобається, тому що я не застоююся, а для моєї психіки кращими ліками є рух і досить швидкий темп. Знаєте, адже професійні симбиозы допомагають створювати щось ще. Цього року доповненнями до журналу "Право України" повинні вийти перші номери нових видань з прав людини для малюків і підлітків, "Правобукварик" і "Абетка Права", головним редактором яких я є. Якщо б я не була юристом, що уміє писати книжки для дорослих і дітей, навряд чи мені довелося б займатися цією захоплюючою справою. Я дуже сподіваюся, що журнали вийдуть забавними, оригінальними, інформативними і потрібними дітям.

У Вашому  особистому рейтингу - яку книгу Ви б назвали Вашим відкриттям 2011 року? 

З українських книг, це, мабуть, "Хронос" Тараса Антиповича і "Дочекатися музики" Валентина Сильвестрова, із зарубіжної літератури - "Хлопчик в смугастій піжамі" Джона Бойна і "Квітнева відьма" Майгулль Аксельссон.

Ви  читаєте паперові книги або більше подобається електронна "читалка", аудіокниги?  

Я - старовір і люблю паперові книги, мені подобається торкатися сторінок, погладжувати обкладинку, відчувати, як книжка мурчит на колінах практично також, як мій французький бульдог. До того ж у мене поганий зір, чутливі очі, тому з паперовими книгами мені комфортніше. Але електронною читалкою дуже зручно користуватися, особливо у відпустці, вона дозволяє не забивати валізу книжками, як це звичайно зі мною відбувається.

Якщо необхідно працювати над позовом, приміром, або займатися іншою юридичною роботою, а при цьому дуже хочеться продовжити писати чергову книгу, - як Ви поступаєте? 

Ось дієтологи  зазвичай радять - слухайте свій організм. Я і слухаю. Хочеться писати - пишу, потрібне працювати - працюю. Практично як тварина :) Але, ви помітили гру дієслів : "хочеться" і "треба"? Вони видають мене з головою. З іншого боку, в мені немає такої письменницької пристрасті, що треба кидати усе - і писати, писати, писати. Можна записати щось особливо смачне у блокноті і спокійно продовжувати працювати.

Чи багато книг Ви читаєте? Чи не заважає це займатися власною творчістю? Адже образи і ідеї з чужих книг можуть неусвідомлено перекочувати у Ваші. 

Я постійно  читаю. Мені точно не заважає, навпаки, іноді читаєш щось - і незрозуміло як починається вимальовуватися новий  сюжет чи новий герой, відштовхуючись від слова, прочитаного мною в книжці. І мені дуже приємно бачити, що у когось з колег, які пишуть в різних точках земної кулі, стиль, почуття гумору, ідеї чимось схожі з моїми, радісно усвідомлювати, що десь живуть і творять люди, яких ти вже можеш назвати своїми друзями, тому що ви схожі. Хоча, ймовірно, це ілюзія, але приємна.

Наскільки цікаво буває читати юридичні документи? Чи знаходите Ви в них натхнення? 

Залежить  від настрою. Іноді я починаю ненавидіти усю вітчизняну юридичну науку, коли читаю рішення, допустимо, Конституційного Суду України. Мені буває соромно і бридко. А, іноді, я просто сміюся до сліз, тому що намагаюся зрозуміти, як до цього можна було додуматися, і вимальовуються забавні герої.

Є чи у Вас книги про юристах (чи літературні герої-юристи)? Якщо ні, то чи плануєте написати? 

На самому справі, я уникала в своєму творчості і юридичних тим і героїв-юристів. Причому свідомо. Хіба що "Корпорація ідіотів" відрізняється тим, що музою цього роману можна назвати державну службу. Але в моєму новому романі "Моє життя: від померлого до загиблого діда" (сподіваюся, він вийде цього року) цілий сонм юристів : головна героїня, її батько, два її экс-бойфренда. Мабуть, захотілося поговорити небагато про юридичні асоціації, освіту і суди. Правда, на прикладах німецької юридичної школи.

Чи багато в світі художньої літератури, присвяченою  юридичною тематиці? Які книги  на цю тему найбільш яскраві і що входять в категорію must read? 

Досить. Втім, як і письменників-юристів. З найвідоміших, це, напевно, Джон Гришэм, багато його книг відомі і екранізовані. Із задоволенням пораджу сатиричну книгу Крістофера Бакли "Верховні судоми" про перетин телебачення і права, забавна дрібниця. Звичайно ж, "Убити пересмішника" Харпер Ли; "Процес" Франца Кафки; "Нескінченний план" Изабель Альенде; "Очманілі гроші" Йенса Лапидуса, масово-популярні "Гнів Ангелів" Сидни Шелдона і "Відплата" Джиллиан Хофман; "Клубок змій" Франсуа Мориака, а також дві книги відомого німецького юриста-ученого Бернхарда Шлинка - "Читець" і "Повернення".

А яку літературу порекомендували б читати юристам? Можливо, біографії відомих адвокатів, історичні дослідження з описом відомих процесів? 

Я дуже люблю  читати судові розмови. Колись мені  у руки попалося букіністичне видання Baets de Hermann "Икусство судовій мові. Лекції, читанные в гентской конференції молодих адвокатів за 1912 рік". Я і зараз із задоволенням перегортаю і перечитую. Втім, я - людина з упередженнями, що читає постійно, та ще і що пише, тому мені здається, що просто треба читати. Навіть не для того, щоб бути відмінним юристом, а для того, щоб бути хорошою людиною. Другого досягти важче і важливіше, на мій погляд.

Розмовляла Юлія Шешуряк, журналіст порталу ЮРЛИГА.

Фото з особистого архіву Лариси Денисенко.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини