Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

"Проблема полягає в тому, що держава грає з бізнесом не за правилами"

26 грудня 2011, 09:30
310
3
Реклама

Сергій, як в цілому можна оцінити роботу бізнесу по новому Податковому кодексу? Які ділянки є найбільш проблемними і вимагаючими удосконалення в першу чергу?

- Мало не єдиним позитивним моментом у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу є системна кодифікація і гармонізація податкового законодавства. Зокрема, Податковий кодекс скасував 17 законів, 3 декрети Кабінету Міністрів України, 12 постанов Верховної Ради України, таким чином, багато в чому упорядкувавши його застосування. При цьому можна відмітити ряд істотних негативних аспектів, пов'язаних з прийняттям Податкового кодексу :

- Податковий кодекс розроблявся і приймався владою практично без консультацій з суспільством в цілому і бізнесом зокрема, що спричинило неузгодженість інтересів різних шарів суспільства і спровокувало ряд протестів (зокрема, "единоналожников").

- Податковий кодекс не стабілізував податкове законодавство, часті зміни до якого продовжують ускладнювати життя бізнесу.

- Податковий кодекс посилив повноваження контролюючих органів, зловживання якими не лише не присікається, але і частенько вітається владою.

Як Ви вважаєте, які найбільш важливі події в податковій сфері сталися за 2011 рік, зокрема, що стосується бізнесу?

- Передусім, бізнес у черговий раз показав, що може боротися за свої права. В результаті - істотний перегляд системи спрощеного оподаткування на користь платників єдиного податку.

На жаль, цим хороші новини закінчуються. Ключовими тенденціями в податковій сфері стало посилення податкового контролю, інтенсифікація податкових перевірок, а також упереджене відношення судів при розгляді суперечок між податковими органами і платниками податків. Дуже важливо, що при формальному зменшенні кількості видів податків і обов'язкових платежів податковий тягар, по суті, істотно збільшився.

"При формальному зменшенні кількості видів податків і обов'язкових платежів податковий тягар, по суті, істотно збільшився"

Яке питання з податкової сфери представляє найбільшу трудність на практиці в даний момент? І які можливі шляхи рішення таких проблем?

- Так склалося історично, що проблеми з автоматичним відшкодуванням ПДВ і реальним функціонуванням спрощеної системи оподаткування припиняться не скоро. Відносно ПДВ, приміром, додалася нова екзотична проблема у вигляді неймовірної складності реєстрації в якості платника ПДВ. Але це не найбільші біди, оскільки ці механізми хоч би принаймні працюють, хоч і регулюються вручну.

Впродовж 2011 року доля планових податкових перевірок опустилася до історичного мінімуму. Замість цього податкові інспекції успішно працюють за схемою "знайшов (читай "придумав" податкову яму - "визнав" (читай "придумав") недійсність угоди - піднявся по ланцюжку контрагентів до компанії з оборотом - провів перевірку - застосував санкції".

Найбільша проблема на сьогодні полягає в тому, що держава грає з бізнесом не за правилами. Так, практично будь-який бізнес в Україні вимушений виживати під тиском складної законодавчої системи і регулярно оборонятися від контролюючих органів, не маючи при цьому реальних механізмів судового захисту. При цьому самі податківці абсолютно не обтяжують себе доведенням неіснуючих податкових порушень, просто фіксуючи їх в актах перевірок. Причому судова статистика по спорах платників податків з податковими органами дивовижним способом однобока.

Відповідаючи на питання "Як можна з цим боротися"? скажу, що в площині податкового законодавства і судочинства реальних законних способів для цього на сьогодні, на жаль, не існує. Що можна робити, так це реалізовувати свої громадянські права і в корені міняти політичну систему в країні.

Сергій Молибогкерівний партнер ЮФ "БДО Лигал Україна"

Спрощена система оподаткування "спростила" життя платників податків або навпаки - ще більше заплутала?

- З точки зору законодавчого регулювання був досягнутий певний прогрес: зокрема, з'явилася деяка диференціація груп платників єдиного податку і відповідних застосовних ставок податку. При цьому вже встигла виникнути низка запитань по практичному застосуванню норм Податкового кодексу в цій частині. Основним же недоліком спрощеної системи оподаткування є те, що вона далеко не така вже і спрощена в порівнянні з кращими світовими практиками.

Чи відповідає дійсності твердження, що в спорах з податковою суд, як правило, має тенденцію ставати на бік контролюючого органу?

- Говорячи мовою статистики, така "тенденція" виражається у більш ніж 95% судових суперечок, виграних податковими органами. При чому ці цифри не узяті із стелі, а базуються на великому досвіді як спілкування з колегами, що займаються податковими спорами, так і на досвіді обслуговування власних клієнтів. Робіть висновки самі. Я вірю в чудеса, але такі цифри навіть дивом назвати складно…

"Основним недоліком спрощеної системи оподаткування є те, що вона далеко не така вже і спрощена в порівнянні з кращими світовими практиками"

За підсумками 2011 року як Ви б охарактеризували роботу податковою (посилення перевірок або навпаки - більше щадний режим)?

- Гадаю, це питання риторичне. Я буду дуже здивований, якщо в Україні знайдеться хоч би один власник бізнесу, що не має адміністративного ресурсу, який скаже, що податкові органи стали звістці себе лояльнее. При цьому "посилення" як такого не сталося - податкові органи просто стали ще більше креативні і тепер відкрито штрафують не тому, що порушив, а тому що у бюджеті бракує грошей. Подивіться на офіційну статистику: за 2011 рік надходження до державного бюджету збільшаться майже на 50% при рості ВВП 5%. Ще одно диво? Ні, просто тепер основним приводом для штрафу є, по суті, оборот як такий, без прив'язки до реальних порушень податкового законодавства.

Над якими найбільш яскравими проектами в податковій практиці довелося працювати цього року?

- В якості загального коментаря я б сказав, що досудове врегулювання податкових суперечок практично вичерпало себе, оскільки вірогідність переконати який-небудь податковий орган визнати свою провину або провину нижчестоячого податкового органу прагне до нуля. З схожих причин податковий консалтинг в його чистому виді також став менш актуальним, оскільки в сьогоднішній ситуації податкове планування частенько упирається в жорстоку і несправедливу реальність.

Виходячи з вищевикладеного, більшість проектів в податковій практиці зводяться до доведення в суді безперечних істин, які були проігноровані податковими органами при нарахуванні санкцій. Переважно, до доведення&неуспіху hellip;

Бесіду вела Наталія Шныр, журналіст порталу ЮРЛИГА.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини