Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Олег Рябоконь : "Мої прогнози відносно юридичного бізнесу на найближчі роки не занадто веселкові"

9 вересня 2011, 17:44
393
1
Автор:
Реклама

Олег Васильович, до дня 20-річчя незалежності багато громадян намагаються відповісти на питання чи "відбулася Україна як суверенна держава"?. У нашої редакції до Вас декілька іншої питання: яку роль зіграли українські юристи в розвитку нашої держави? Які головні досягнення і невдачі юридичного співтовариства за останні роки Ви можете назвати?

- найбільше досягнення - це те, що Україна - незалежна держава, яка пройшла найскладніші періоди утворення країни і її реформування. Юристи зіграли в цьому ключову роль. Сучасна Конституція, закони, регулюючі ринкові стосунки, - уся ця робота проведена юристами. Це величезний пласт. І нехай не усе зроблено ідеально, все ж, можна ствердно сказати, що ми живемо в країні з сучасним демократичним законодавством.

А що стосується основних недоробок юридичного співтовариства, то таких, на мій погляд, три. Перша - неготовність прийняття відповідальності за дотримання суспільством (владою, олігархами і простими громадянами) законів в цілому, що фактично привело до ситуації, коли у нас грубо порушується конституція при мовчазній згоді юридичного співтовариства. Друга - лобіювання суперечливих базових законів в догоду особистих амбіцій, як приклад - цивільний і господарський кодекси, система судоустрою. Третя - нездатність об'єднання частнопрактикующих юристів і адвокатів в одну потужну незалежну саморегульовану професію.

"У юридичній професії пройшов важливий етап становлення, і це стосується усіх напрямів, де працюють юристи. Наступний етап - усвідомлення своєї значущості в суспільстві і найголовніше - відповідальності, яку несуть юристи перед суспільством"

Який курс розвитку узяла юридична професія в Україні і куди цей процес рухається? Назвіть основні "хвороби" професії юриста в Україні.

- В юридичній професії пройшов важливий етап становлення, і це стосується усіх напрямів, де працюють юристи. Наступний етап - усвідомлення своєї значущості в суспільстві і найголовніше - відповідальності, яку несуть юристи перед суспільством. Проблема нашого суспільства не в тому, що у нас погані закони, а в тому, що їх не наслідують. Корупція існує в нашому суспільстві не тому, що немає законів тих, що її забороняють, а тому, що для абсолютної більшості наших громадян, і у тому числі юристів, це прийнятний спосіб життя.

Без зміни системи цінностей більшості юристів і їх готовності бути принциповими в питаннях дотримання законності ті досягнення юридичної професії, які вдалося досягти за останні 20 років, повністю знівелюють, і юридична професія у своєму розвитку загальмується. При цьому широко поширяться самі негативні ознаки морального розкладання юридичного цеху - тотальна корупція, кумівство, відсутність якісної юридичної освіти, раболіпство і обслуговування будь-яких примх влади, відсутність гідної оплати праці і можливостей кар'єрного росту для молодих юристів.

Чому юридичне співтовариство за 20 років не змогло реалізувати деяких довгожданих реформ для своєї професії (адвокатура, старанна служба…), а відносно деяких питань залишається досить розрізненою.

- Головна причина - небажання лідерів юридичного співтовариства поставити державні і громадські інтереси вище за особистих. Мало хто думає про професію юриста в цілому, її сьогоденні і майбутньому. Усе зводиться до банального - переслідуванню особистої вигоди навіть на шкоду інтересам професії.

Створення незалежних сильних інститутів в особі адвокатури, або створення ефективної системи виконання судових рішень за своєю суттю осоружні тому державному устрою, який сьогодні склався в нашій країні. Влада робитиме усе, щоб перешкодити цим ініціативам. Тому ці реформи можуть бути ініційовані і продавлені тільки при широкій підтримці незалежного юридичного співтовариства.

"Іноземні консультанти можуть робити вигляд, що не помічають того, що навколо них відбувається, але в глибині душі вони зневажають нашу корупційну систему і при першій-ліпшій можливості, у своєму колі, висловлюють різкі зауваження із цього приводу"

Чим пояснити той факт, що за наявності такої великої кількості юридичних факультетів ринок все ще потребує кваліфікованих правових фахівців?

- Кількість юридичних факультетів зовсім не означає якість знань, які отримують студенти. Я навіть не можу назвати сьогодні який-небудь ВНЗ або факультет, який би з року в рік випускав юристів з високою якістю знань. Потрібна кардинальна реформа підходів до навчання юристів. Освіта має бути зближена з практикою, рівень перевірки знань має бути істотно піднятий. Високе звання професії юриста повинні носити тільки самі гідні. А як відомо, сьогодні будь-який дядя Ваня може назватися юристом і надавати юридичні послуги. Це ж абсурд.

"Я відбувся як юрист і тому ця професія залишається зі мною до кінця життя"

Яких умов роботи чекати юристам (юридичному бізнесу) впродовж найближчих років?

- Якщо говорити про юридичний бізнес, то мої прогнози на найближчі роки не занадто веселкові. У нас був шанс вивести український юридичний ринок на рівень міжнародного, проте починаючи з 2008 року почався етап зворотного відліку. У країні, де немає дотримання закону, немає захисту від місцевої влади, немає можливості відстояти свої права без хабарів, юристи або погоджуються з цим і підлаштовуються під систему, або протестують і примушують систему змінитися.

Поки ми бачимо деградацію ринку, зменшення реальних інвестицій. Конкуренція на юридичному ринку обмежилася, можливості для розвитку скоротилися.

До яких реалій життя сучасного українського суспільства доводиться підлаштовуватися юристові? Яким чином політика і влада впливають сьогодні на юридичну професію?

- Ми живемо в країні тотальної корупції. Це факт. Президент Янукович у своєму виступі з нагоди 20-ої річниці незалежності України це визнав. Україна з показником в 2,4 балу (з 10 можливих) зайняла 134 місце по рівню корупції серед 178 країн світу в рейтингу "Transparency International" за 2010 рік.

Юристи є однією з найважливіших складових нашого суспільства і забезпечують його взаємодію. Вони його обслуговують. Тому юристи щодня стикаються із зухвалими порушеннями закону владою з одного боку, а з іншої - беруть безпосередню участь в корупційних діях.

Як Ви вважаєте, чи може сьогодні успішний практикуючий юрист дозволити собі працювати виключно у рамках законодавства, без використання корупційних методів?

- Ні, не може. Можна часто почути, як наші провідні юристи багато говорять про корупцію. Але коли їх запитують про їх практику, вони відразу ж заперечують свою участь в цьому ганебному явищі. Вони говорять про "інші" методи. Я глибоко переконаний в тому, що не існує "інших" методів, які допомагають юристам уникнути корупції в країні, де вона повсюдна. Адже корупція - це не лише передача грошей в конверті, але і будь-які інші види послуг (вступ дітей до ВУЗУ, написання дисертацій, прийому на роботу родичів, спонсорство і тому подібне).

"У нас є усе - талант, бажання, гроші. Проте це нас не робить конкурентоздатними на міжнародному ринку"

Чи можете Ви згадати, як мінялося з роками Ваше сприйняття юридичної професії, а також Ваші принципи і підходи до своєї справи?

- Моє становлення як юриста було непростим і, як у кожного в житті, були різні етапи для ухвалення складних рішень. Перші п'ять років я горів своєю роботою і практично не помічав нічого навкруги, поки фірма не стала на ноги. Вже тоді я зрозумів, що принципи справедливості добре описані в книгах, але в реальному житті далеко не усі судді їх наслідують. Ще я зрозумів, що глибокі і високопрофесійні знання украй важливі для будь-якого юриста. Другі п'ять років я присвятив підготовці нашої фірми до виходу на міжнародний ринок. Ми розвивали нові напрями практик, накопичували репутацію, інвестували в навчання персоналу і технічний розвиток. Наступні п'ять років були часом безумного росту і реалізації накопиченого потенціалу. На піку розвитку наша фірма була в 100 найбільших юридичних компаній в Європі, кращою фірмою Росії і СНД 2010 р. І мені було приємно відчути свій особистий успіх і успіх нашої команди.

Процес навчання мене як юриста триває і зараз. Так, наприклад, один з моїх останніх висновків полягає в тому, що якість юридичного обслуговування треба вимірювати виходячи з думки найменшого клієнта.

Що стосується принципів і підходів до справи, то я вважаю, що мені дуже повезло в житті з моїми наставниками, які навчили мене не зраджувати моїм внутрішнім цінностям незалежно ні від чого. Ці цінності дуже прості і були описані ще більше двох тисяч років назад.

У чому головні ментальні відмінності між українським юристом і юристом західного зразка? З якими реаліями стикаються іноземні консультанти, приїжджаючи працювати в Україну?

- Нещодавно на паризькій зустрічі Наглядової ради по Європі Джортауновского юридичного університету, членом якого я є, було поставлено питання: "Представте ситуацію, коли Ваш кращий друг, трохи підхмелений, сідає за кермо свого автомобіля, а Ви - на сидінні пасажира, при цьому Ви взагалі не вживали алкоголь. Виїжджаючи із-за повороту, Ваш друг зачіпає бампером припарковану машину. Свідків немає. В очікуванні поліції Ваш друг просить Вас сказати поліцейським, що саме Ви були за кермом його автомобіля. Хто з Вас погодиться"? Більшість тих, хто підняв руку, були представниками країн, що розвиваються, тоді як абсолютна більшість "західних" юристів навідріз би відмовилися від такої пропозиції. Ось це і є основна відмінність в менталітеті.

Іноземні консультанти можуть робити вигляд, що не помічають того, що навколо них відбувається, але в глибині душі вони зневажають нашу корупційну систему і при першій-ліпшій можливості, у своєму колі, висловлюють різкі зауваження із цього приводу. При цьому не усі іноземці виключно чесні і некорумповані. Деяким така система навіть подобається і вони із задоволенням починають грати за її правилами.

"Процес навчання мене як юриста триває і зараз. Так, наприклад, один з моїх останніх висновків полягає в тому, що якість юридичного обслуговування треба вимірювати виходячи з думки найменшого клієнта"

Що треба зробити, щоб українські юристи стали конкурентоздатними на міжнародному ринку?

- У нас є усе - талант, бажання, гроші. Проте це нас не робить конкурентоздатними на міжнародному ринку. В перших, потрібні сучасні знання, а в других, - треба заслужити повагу в очах колег. Якщо знання можна придбати індивідуально, то повагу колег можна заслужити тільки їх довірою до твоєї правової системи. Тому українські юристи зможуть стати конкурентоздатними на міжнародному ринку тільки тоді, коли поміняється система права і дотримуватиметься законність. Або другий варіант: український юрист перестає бути "українським". І таких прикладів дуже багато.

Чи можна стверджувати про існування в Україні так званої "юридичної еліти"? Які обов'язки лежать на плечах її представників?

- Юридична еліта, в моєму розумінні, переймає на себе увесь вантаж відповідальності за дотримання верховенства права в країні і своїм моральним і інтелектуальним лідерством активно впливає на розвиток суспільства. До тих пір, поки це не станеться в нашій країні, ми не можемо говорити про те, що у нас сформувалася "юридична еліта" у високому розумінні цього слова.

За яких обставин Ви могли б замислитися про своє повернення в юридичний бізнес?

- Я відбувся як юрист і тому ця професія залишається зі мною до кінця життя. Що ж до юридичного бізнесу, то мені постійно приходять пропозиції від провідних міжнародних компаній, які я доки не розглядаю. Я хочу жити і творити в Україні, але сьогодні це не та країна, в якій хочеться жити. Тому я роблю усе, що в моїх силах, щоб змінити ситуацію на кращий.

Бесіду вів Сергій Саченко

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини