Асоціація адвокатів України, яка вже тривалий час є стратегічним партнером ЛІГА:ЗАКОН, святкує своє 15-річчя. З цього приводу ми поспілкувалися з Ольгою Дмитрієвою, Головою Наглядової ради ААУ, менторкою LAW&BUSINESS STUDIO, керуючою партнеркою АО «Дмитрієва та партнери».
Далі ексклюзивне інтерв'ю Ольги Дмитрієвої для ЛІГА:ЗАКОН та порталу ЮРЛІГА.
Ольго Леонідівно, цього року ААУ святкуватиме вже 15 років. Як змінилась асоціація за ці роки? Згадаймо як все починалось.
Асоціація адвокатів України дійсно в цьому році відзначає вже 15 років. Складно повірити, що час летить так швидко. Починалося все з прекрасної ідеї нашого колеги Ігоря Шевченка, який у 2006 році ініціював створення громадської організації, яка об'єднувала б усіх адвокатів у той час, коли ще не існувала Національна асоціація. Спочатку організація, безумовно, була нечисленною; оскільки вона існує на добровільні пожертвування, були фінансові складнощі, тоді ще мало хто знав про існування ААУ. Перші кілька років були організаційними та мало помітними для адвокатського середовища. Максимальне зростання організації, на мій погляд, почалося у 2010 році, і можу однозначно сказати, що останні 10 років ААУ займає провідні позиції в адвокатурі. Звичайно за ці роки асоціація сильно змінилася: збільшилася кількість її членів, збільшився актив - це все адвокати, які з року в рік роблять свій внесок у розвиток асоціації у вигляді праці та інтелектуальних зусиль. Дуже багато адвокатів знаходяться поруч з ААУ практично всі ці роки. Ми стали сильнішими, а також мудрішими. В ААУ з'явилося дуже багато інструментів, за допомогою яких вона виконує свої функції й демонструє свою роботу. Це форуми, Студія права і бізнесу, комітети, Науково-експертна рада, Клуб майбутніх адвокатів, Жіночий клуб, благодійні проєкти, Конкурс «Адвокат року», неформальні заходи.
Які події в історії асоціації підтверджують, що ви з колегами все вірно робите?
Я не настільки самовпевнена, щоб вважати, що все те, що робить Асоціація та актив, є абсолютно вірним і ми на сто відсотків робимо все, що потрібно. Громадська робота - це все-таки факультатив. Не завжди на це вистачає сил і енергії, фантазії, але, тим не менше, я вважаю, що ми дійсно робимо дуже багато корисного та цікавого для адвокатів. Не можу сказати, що про це свідчать якісь події, але я вважаю, що рівень роботи ААУ, якого ми досягли на сьогодні, саме і підтверджує те, що розвиток йде в правильному напрямку.
Як часто доводиться асоціації відстоювати позицію українських правників, публічно звертаючись до держорганів?
На жаль, питання захисту прав адвокатів наразі як ніколи є актуальним, і хоча це не є функціоналом, який покладено на ААУ законом, але відповідно до статуту захист прав адвокатів є одним із основних напрямків діяльності. ААУ завжди гостро, швидко та яскраво реагує на всі порушення прав адвокатів. Тільки нещодавно на керівника одного з відділень ААУ було скоєно напад - він був жорстоко побитий. В цей же день була публічна реакція ААУ - відправлені відповідні листи в усі центральні правоохоронні органи України. Однією такою публічною реакцією не можна запобігти подібного роду події, але ми можемо надати цьому відповідний публічний розголос, привернути особливу увагу.
Згідно зі статистикою (див. матеріали DATA SMART аналізу LIGA ZAKON AWARDS 2020), більшість юридичних осіб, діяльністю яких вказано надання консультаційних юридичних послуг тощо, знаходяться в Києві та Київській області. Який з регіональних осередків ААУ є найбільш активним? Яку різницю між діяльністю та спілкуванням колег ви можете спостерігати, наприклад, із західними регіонами?
У дуже великій мірі активність відділення залежить від активності та зацікавленості самого керівника відділення. У ті чи інші періоди історії різні відділення були більш численними. Я хочу згадати Хмельницьке відділення ААУ, яке очолювала Оксана Каденко. На 2012 рік у відділенні було понад 100 адвокатів, постійно проводилися заходи, це була загальна платформа для об'єднання колег у регіоні. Хочу також згадати керівника Закарпатського відділення Ларису Герасько. Відділення на 2012 рік було напевно найчисленнішим з усіх, дуже багато цікавих різноманітних проєктів було реалізовано на Закарпатті. Наразі хочеться відзначити роботу Херсонського відділення, Миколаївського, Одеського, Львівського, Запорізького, Чернігівського. У нас прекрасне відділення в Києві та Київській області під керівництвом Віталія Мацелюха. Я сподіваюся, що відділення ААУ будуть збільшуватися і робота в регіонах буде максимально яскравою.
ААУ є відомим майданчиком для комунікації між адвокатами, суддями та державниками, а ви нерідко виступаєте модератором. Вам імпонує модераторство взагалі чи це історія про представництво?
Неправильно стверджувати, що ААУ є модератором між адвокатами, суддями й державними органами. Я б сказала, що ААУ є платформою, на якій відбувається діалог. Це дуже важливо, тому що функція модераторства все-таки передбачає якесь суб'єктивне втручання, а ми шляхом запрошення на форуми представників усіх гілок влади даємо можливість обговорити найтоксичніші питання, проблеми, судову практику. Яскравим прикладом є Судовий форум ААУ, який відбудеться 14 травня. Це саме той форум, на якому дійсно можна почути думку адвокатури, суду, правоохоронних органів, це прекрасна можливість підвищити кваліфікацію та почути думку колег. Хочу в зв'язку з цим висловити подяку Олегу Маліневському та компанії «Еквіті» за ідею і підтримку цього форуму.
Ви знаєте усіх гравців на українському юридичому ринку, як компанії, так і медіа, організаторів рейтингів. Також в ААУ є свій рейтинг кращих адвокатів країни. Як ви вважаєте, чому в юристів є таке сильне, амбітне бажання доводити свою значущість, демонструвати перемоги публічно?
Бажання бути визнаним притаманне не тільки юридичній спільноті та не тільки адвокатам. Це яскрава риса психології людини. Крім якихось буденних потреб людського життя, у досить великої кількості людей присутнє прагнення і бажання бути визнаним. Саме це штовхає людей у політику, в громадську роботу. Це здорово, тому що завдяки таким людям відбуваються громадські процеси, підтримка та підвищення стандартів соціуму, як правило ці люди набагато більш активні і як правило вони несуть на собі якісь зразки шаблонів позитивної поведінки. ААУ дає майданчик для представників адвокатської професії показати себе і продемонструвати свої можливості. Конкурс «Адвокат року», який проводить ААУ, відрізняється від інших тим, що конкурують не компанії, як це відбувається у багатьох рейтингах, а саме адвокати, і йде, в першу чергу, оцінка професійних досягнень самого адвоката. Це важливо, тому що адвокатська професія в більшості спирається саме на особистісні характеристики самого адвоката. Конкурс ААУ цікавий тим, що він є незалежним, оцінка відбувається за максимальною кількістю об'єктивних критеріїв із залученням, у тому числі й засобів масової інформації. Безумовно, жоден рейтинг не може претендувати на абсолютну об'єктивність, але і з усім тим рейтинги в сукупності дають можливість отримати зріз ринку.
Як (або чи?) допомагають рейтинги в просуванні юрфірми? Як зі сторони асоціації, так і з боку представниці юрбізу безпосередньо, що скажете?
Якщо говорити про просування юридичної фірми, потрібно розуміти, що на юридичному ринку не працюють стандартні закони реклами, маркетингу та просування. І якщо в продажах звичайних послуг є просте правило - чим більше вивішено рекламних плакатів, тим більше продається, то в просуванні юридичної фірми це не працює і до того ж може спостерігатися зворотній процес. Якщо якась траса буде майоріти рекламою якоїсь відомої юридичної фірми, це може викликати відторгнення й стати антирекламою. Саме з цієї точки зору рейтинг дозволяє компанії нагадувати про себе на ринку і підтримувати свій статус коректно, лайтово, без агресивного маркетингу.
Щодня набирає скажених обертів legaltech. Робота юриста автоматизується, діджтиталізується. І хоча ще, мабуть, не час говорити про повну автоматизацію процесів, проте є сервіси, які оптимізують витрати на послуги юриста. Чим ви користуєтесь? Що є корисного особисто вам у роботі та яких сервісів можливо не вистачає?
Робота юриста і взагалі юридична професія буде діджіталізуватися. Безумовно, якісь примітивні або стандартні процеси будуть автоматизовані повністю. Вже на сьогодні абсолютно по-іншому виглядає складання якихось типових документів, реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності. Те, що 20 років тому вимагало активної участі юристів, сьогодні може здійснюватися і без них. Ми знаємо про активне впровадження штучного інтелекту в судовому процесі. Можливо, що через деякий час судові рішення будуть виноситися за допомогою штучного інтелекту і роль юристів буде зведена взагалі до мінімуму. Але я впевнена, що професія все одно залишиться, адже є сфери, в яких неможливо просто застосувати якісь норми права, тому що юрист не тільки робить оцінку якимось доконаним фактам, але дуже велика роль юриста полягає в напрацюванні майбутніх подій, оцінці сукупності психологічних моментів, перспективності угод. У такому роді діяльності юридичний супровід не помре ніколи.
Існує думка, що жінки, досягши певної позиції та авторитету в суспільстві та професії, згодом йдуть в благодійність. Проте одним із векторів діяльності того ж Жіночого клубу ААУ і є благодійність. Як ви поєднуєте та яку мету ставите в цій діяльності?
Жінкам завжди властиво займатися благодійними проєктами, але дуже часто звертають увагу на благодійні проєкти жінок тільки тоді, коли вони досягають певної позиці? та рівня авторитетності. Діяльність Жіночого клубу ААУ не є благодійністю. Мета роботи Клубу - дати жінкам у професії щось трошки більше, ніж підвищення кваліфікації - обговорити складнощі, з якими стикаються жінки в цій професії. Ми наразі говоримо не про гендерні складності. У жінок набагато більше часу йде на всілякі життєві процеси і жіночий клуб дає можливість жінкам почерпнути щось нове про те, як організуватися, як оптимізувати свій час, як психологічно себе підтримувати. А благодійні проєкти завжди були в ААУ і завжди будуть, тому благодійність є одним з основних видів діяльності. Я відкрию невеличку завісу - у цьому році ми плануємо на честь 15-річчя ААУ заснувати благодійний проєкт з підтримки адвокатів, які пішли на пенсію і які потребують допомоги. Зараз з урахуванням карантину це супер актуально.
Бізнес-леді, жінки в політиці - завжди неначе протиставляють себе чоловічому світові. Де той баланс у професійному та соціальному векторі?
Говорити про баланс між чоловіками та жінками можна вічно - це історія, яка почалася ще з часів Адама і Єви. Почитайте Біблію - це книга, яка написана чоловіками для чоловіків. Якщо говорити про успішність і про активність в юридичній професії - тут немає ніяких проблем або особливостей. І у чоловіків, і у жінок є якісь свої переваги, або, навпаки, якісь недоліки, але я думаю, що це все дуже індивідуально. Я знаю багато дуже успішних жінок-адвокатів і набагато менш успішних чоловіків, але ми не повинні плутати професію та бізнес. Коли мова йде про бізнес - там провідні позиції займають чоловіки, тому що юридичний бізнес обслуговує бізнес, а чоловіки з чоловіками, як правило, знаходять спільну мову швидше.
Нові, молоді юристи хвацькі, активно ведуть соціальні мережі, захоплюють увагу в нових медіа. Публічний юрист = успішний юрист?
Публічність - це дуже небезпечна гра. Я б не сказала, що публічність говорить про успішність і що всі успішні юристи публічні. Можна навести багато прикладів адвокатів, які не люблять публічність і з тієї чи іншої причини нею не користуються, але при цьому вони є прекрасними, успішними адвокатами. Публі?ність - дуже специфічний інструмент, яким почали активно користуватися останні 15 років. Стартом цієї пу?лічності став, непевно, 2004 рік, найбільш яскравим прикладом використання публічності стали наші колеги, які захищали одного з президентів у Верховному Суді України.
Мені здається, що саме з цього процесу публічність почала грати істотне значення в самому процесі захисту. Але з цим треба обходитися дуже акуратно, тому що це може принести й користь, і шкоду. Якщо публічність використовують у рамках представлення інтересів клієнта і вона йде на користь клієнта - це добре, якщо адвокат займається просто саморекламою - це погано.
Успішний юрист завжди на перше місце ставить інтереси клієнта - це і є найголовніша мета нашої професії.