Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Олена Минич розповіла про реформу у сфері інтелектуальної власності і створення нового органу

1 вересня 2016, 16:40
11771
0
Реклама

- Нещодавно Кабмін затвердив План реалізації Концепції реформування системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні. Які основні кроки він передбачає?

- Передусім, слід зазначити, що з моменту формування нового складу уряду в квітні цього року питання інтелектуальної власності і інноваційної діяльності визначене одним з пріоритетів діяльності. Відповідні положення закріплені в Плані пріоритетних дій уряду на 2016 рік, а завдяки особливій увазі з боку Степана Кубива, Першого віце-прем'єр-міністра - Міністра економічного розвитку і торгівлі, реформа сфери інтелектуальної власності отримала нові обороти. Вже 1 червня 2016 року урядом схвалена Концепція реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні. З метою виконання положень Концепції 23 серпня затверджений План заходів по реалізації Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні.

План заходів визначає чіткий перелік дій з покрокового впровадження положень Концепції. Перше завдання - інституціональні зміни, тобто, введення прозорої дворівневої структури державного управління сферою інтелектуальної власності. Друге завдання - реорганізація системи колективного управління майновими авторськими правами відповідно до європейських стандартів. Третє завдання - удосконалення національного законодавства і вимог Угоди про асоціацію в частині охорони і захисту прав інтелектуальної власності.

- Коли буде створений Національний орган інтелектуальної власності і чим він відрізнятиметься від держслужби ІС? Чи зміниться об'єм повноважень?

- Функції Національного органу інтелектуальної власності виконуватиме державна організація, яка буде створена на базі Державного підприємства "Український інститут інтелектуальної власності" (Укрпатент) шляхом реорганізації і Державної служби інтелектуальної власності (ліквідація).

На сьогодні діяльність ГСИС, що фінансується за рахунок засобів державного бюджету, фактично звузилася тільки до державної реєстрації об'єктів права інтелектуальної власності, видачі охоронних документів (патентів, свідчень) і внесення на розгляд Мінекономрозвитку пропозицій по формуванню державної політики у сфері інтелектуальної власності. При цьому в повному об'ємі забезпечуються Укрпатентом процедури експертизи об'єктів інтелектуальної власності, держреєстрація прав інтелектуальної власності і видачі охоронних документів (патентів, свідчень), ведення держреєстрів, реєстрація договорів про передачу (ліцензуванні) прав інтелектуальної власності, інформаційна і видавнича діяльність.

Фінансування діяльності НОИВ здійснюватися за рахунок зборів і інших надходжень за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності. Тобто, буде єдиний національний офіс (відомство) по інтелектуальній власності, який відповідно до закону реалізовуватиме державну політику в сфері ІС. Це відповідає кращій європейській практиці. Фактично, в НОИВ перейдуть усі функції, які зараз виконує ГСИС. При цьому Мінекономрозвитку продовжуватиме забезпечувати формування і реалізацію цієї політики.

- Для ліквідації держслужби інтелектуальної власності передбачений перехідною період?

- Ліквідація ГСИС є першим кроком на шляху до впровадження прозорої дворівневої структури державної системи правової охорони інтелектуальної власності. Важливо відмітити, що ГСИС певний час продовжувати здійснювати свої функції по реалізації державної політики до набуття чинності окремого акту уряду про можливість здійснення цих повноважень Мінекономрозвитку. НОИВ почне функціонування після прийняття Верховною Радою окремого Закону, яким буде визначений статус, компетенція і функції НОИВ. Зараз проект знаходиться на завершальній стадії розробки і найближчим часом буде представлений громадськості.

- Чи не буде у зв'язку зі змінами проблем з видачею патентів?

-
Зміни відбуватимуться поступово, поетапно, що дасть нам можливість реалізувати Концепцію без ризиків для функціонування системи. Процес видачі патентів триватиме без затримок, правонаступництво буде здійснено відповідно до законодавства України.

Олена Минич, директор Департаменту інновацій і ІС Мінекономрозвитку

- Що ще передбачає План реалізації Концепції на найближчий час?

-
Перше завдання Плану це інституціональні зміни, які ми вже обговорили. Друге завдання - реформа сфери колективного управління :
1) приведення національного законодавства відносно нормування діяльності вітчизняних організацій колективного управління відповідно до положень актів законодавства ЄС (супровід у Верховній Раді законопроекту № 4461 "Про внесення змін до Закону України "Про авторське право і суміжні права" відносно діяльності організацій колективного управління");
2) забезпечення прозорості діяльності організацій колективного управління майновими авторськими і суміжними правами;
3) введення прозорого механізму збору, розподілу і виплати винагороди суб'єктам авторського права і суміжних прав (розробка і впровадження електронної системи обліку колективної винагороди) - вже почато на базі УААСП;
4) після ухвалення закону - представлення на розгляд уряду проектів нормативно-правових актів Кабінету Міністрів відносно визначення розміру справедливої винагороди за використання об'єктів авторського права і суміжних прав;
6) проведення моніторингу діяльності організацій колективного управління;
7) освіта в публічний і прозорий спосіб нової організації колективного управління шляхом перетворення УААСП в недержавну організацію колективного управління - мінімум через рік після ухвалення Закону.

Третє завдання - вдосконалення національного законодавства і його гармонізація із законодавством ЄС. У рамках цього завдання передбачено розробку законопроектів, спрямованих на імплементацію Угоди про асоціацію між Україною і ЄС в національне законодавство; а також законопроекту про посилення відповідальності за порушення прав у сфері інтелектуальної власності і захисту цих прав. В цілому ж План заходів розрахований до кінця першого кварталу 2017 року.

- Які законодавчі зміни вже розроблені Мінекономрозвитку?

- Мінекономрозвитку розроблено декілька законопроектів, які знаходяться на різних стадіях. Три законопроекти подано на розгляд Верховної Ради (№ 4571, № 4579, № 4629), інші - на узгодженні в центральних органах виконавчої влади. Слід виразити вдячність експертам проекту ЄС TWIINNING, напрацювання яких лягли в основу відповідних проектів. Законопроекти передбачають вдосконалення правової охорони об'єктів авторського права і суміжних прав, винаходів і корисних моделей, промислових зразків, топографій інтегральних мікросхем, торгових марок, географічних вказівок. Також заплановано вдосконалення захисту прав інтелектуальної власності.

- Хто займеться питаннями інтелектуальної власності в Мінекономрозвитку, чи підібрана вже команда фахівців?

-
Зараз в Мінекономрозвитку функціонує Департамент розвитку інновацій і інтелектуальної власності, в якому працюють, у тому числі, фахівці в області ІС, які мають наукову міру кандидата юридичних наук, вищу освіту по напряму інтелектуальної власності. Радниками Степана Кубива з питань інтелектуальної власності є відомі учені і експерти. В той же час, постановою про ліквідацію ГСИС передбачено збільшення граничної чисельності Міністерства на 20 чоловік. Це дасть нам можливість зберегти висококваліфікований персонал ГСИС і сформувати нову команду професійних і мотивованих кадрів.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини