У 2013 році київський офіс німецької юридичної фірми Noerr виділився з материнської компанії, щоб працювати незалежно під своїм брендом Nobles зберігаючи при цьому партнерські стосунки. Наскільки ефективно працювати компанії в такому форматі, до якого, як ми бачимо, приходять і інші міжнародні гравці, враховуючи ринкове середовище в Україні?
- Враховуючи нинішні українські реалії, компанія працює ефективно саме в справжньому форматі. Повірте, вже і в західній Європі, у складі великих юридичних фірм, ставати усе більш популярні маленькі і маневрені команди, під егідою одного на пряму відповідального партнера. Такий лад дозволяє бути мобільнішим і тримати витрати на розумному рівні. Часи великих практик груп, коли під одним партнером були десятки адвокатів, пройшли, і це, напевно, до кращого.
Відповідно, в нашому випадку, реорганізація також до кращого - помінялися швидкість ухвалення стратегічних рішень і критерії для їх прийняття. У рамках великих міжнародних юридичних компаній процеси ухвалення рішень гальмуються через велику кількість внутрішніх узгоджень, які треба отримати у різних колег : на початку, у локального менеджменту; далі, у партнера що відповідає за відповідний регіон і так далі. Також партнери, які не знаходяться в Україні на постійній основі не можуть тонко відчувати кон'юнктурні коливання стосовно ринку, почасових ставок, умов оплати або інших гравців. Що у свою чергу, негативно позначається на ефективності управління локальним офісом. І частенько призводить до того, що компанія стає дуже неповороткою і не реагує на ринкові зміни.
Як ми бачимо, інші міжнародні компанії приходять до схожої моделі співпраці, по тому що для них це дуже зручно з точки зору розподілу адміністративних і фінансових ризиків : представте у вас є роками перевірена команда, на якість роботи якої ви можете покластися, але при цьому вам за неї більше треба платити - за усе платить ваш клієнт.
Відповідальність за прийняті рішення також лежить виключно на нас.
Що б Ви могли віднести в актив компанії за період її самостійної роботи?
· В першу чергу, це know howякий, образно кажучи, перейшов NOBLES у спадок. Ми звичайно продовжуємо його розвивати;
· У других постійні клієнти: з нами залишилися більшість постійних клієнтів Noerr;
· У третіх, нова маркетингова політика - тепер ми самі знаходимо клієнтів і це дозволило поповнити клієнтську базу за рахунок клієнтів до ін. із США, Швейцарії, Швеції, Великобританії, Польщі, Прибалтики, які раніше не обов'язково зверталися саме в німецьку юр фірму;
· У четвертих: західноєвропейські стандарти і якість послуг : ми продовжуємо працювати в заданих Noerr стандартах. Відповідь на будь-який лист від клієнта максимально впродовж 12 годин, повнота і системність юридичного аналізу, надання бізнес -рекомендаций, страхування юридичної відповідальності. Як і раніше, для нас репутація не порожнє слово і не дивлячись на те, що зараз дуже складний час, розмінюватися своїми принципами ми не збираємося;
· У п'ятих - співробітники: з нами залишилася майже уся команда юристів і адміністративного персоналу. Ми дуже цінуємо наших співробітників, і стараємося, щоб людям, які на нас працюють було комфортне у фінансовому і інших робочих стосунках;
· Нарешті, партнерський склад: більшості клієнтів подобається, що в нашій фірмі серед партнерів є німець (Александер Вайгельт), і двоє українців (Тетяна Юрковская і Володимир Якубовский), що свідчить про наявність західноєвропейського ноу-хау і локальних знань законодавства і ринку.
Як розвивалися основні практики компанії за цей час і чи не мінявся їх акцент?
- Акцент, природно, змістився. В основному через те, що змінилися запити ринку, а не тому що ми відокремилися від Noerr. Зараз найбільш актуальні наступні напрями:
· з'явилося більше запитів по реструктуризації і ліквідації компаній, банкрутству, скороченню персоналу і трудовим спорам, пов'язаним із скороченнями; представленню інтересів у разі порушення конкурентного законодавства;
· є декілька проектів в регуляторній сфері: починаючи з відповідальності за якість продукції у сфері фармацевтики і закінчуючи питаннями по міжнародному публічному праву; частенько, іноземних клієнтів цікавить як те, що прописано в законах працює в Україні на практиці;
· клієнтів зараз практично не цікавить питання, пов'язані з придбанням комерційної нерухомості і загальним консультаціям по входу на ринок України;
· більше запитів на можливі бізнес схеми і без того, що б ці схеми вмить приводилися в дію;
· більше запитів стосовно роботи без фізичної присутності в Україні, і ін.
Хочу помітити, що деякі акценти залишилися без зміни: як і раніше, у фокусі залишаються передпродажний юридичний аудит компаній (due diligence); отримання дозволів у зв'язку з концентраціями (в основному за рахунок придбань поза Україною), захист прав інтелектуальної власності.
Які правила на сьогодні диктує український ринок юридичному бізнесу і як Ви намагаєтеся адаптуватися до його умов?
- Ринок зараз дуже жорсткий і з дуже конкретними запитами. Конкуренція ще більше зросла. Треба сказати чесно: клієнтів і запитів стало менше, а гравців стільки як і раніше, може навіть більше.
Ми також намагаємося перенаправити акценти, приміром на місцевих (українських) клієнтів.
Далі, напевно, як і більшість, не секрет - скорочуємо витрати. Іноземні клієнти зараз теж обережно відносяться до плати за юридичні послуги і намагаються наперед домовитися про фіксовану вартість, практично не розглядаючи варіант з почасовими ставками. Хоча, звичайно, є виключення.
Які конкурентні переваги співпраці з Noerr Ви можете відмітити у своїй роботі? Як це працює на ділі?
- Завдяки тому, що відділення від Noerr у нас пройшло на взаємовигідних умовах, ми пішли в незалежне плавання залишившись хорошим друзями з однією з топових європейських юрфірм. Завдяки цьому на протязі ось вже трьох років ми отримуємо багато роботи від колег з різних офісів Noerr, а їх у неї 15.
Також не можна не відмітити, що ми регулярно обмінюємося з колегами з Noerr досвідом по різних правових питаннями і ситуаціям, що дозволяє нам дивитися на багато речей глобально і бути в курсі основних тенденцій на європейських ринках. Також беремо участь на їх різних тренінгах, семінарах і ін.
Чи багато в Україні залишається інвесторів з Німеччини і в чому полягає робота по їх обслуговуванню?
- Не секрет: число зменшилося. В той же час, в Україні все одно досить багато іноземних клієнтів. Але ті, хто залишилися або продовжують працювати в обережнішому режимі, займаючи вичікувальну позицію, або думають про те, що закрити свій бізнес тут. На мій погляд, зважаючи на свою обережність і різні внутрішні правила і політик по рисках, німецькі компанії одні з перших почали йти з українського ринку напередодні чергової політичної кризи.
На сьогодні, з числа постійних клієнтів, у нас більшість німецьких. На жаль, є і такі, які прийняли рішення про ліквідацію. Але є і хороші новини - у нас є німецькі клієнти, які думають об відкриття бізнесу в Україні. Поки вони зважують риски. Час покаже. Ми досить часто чуємо, що німецькі компанії готові збільшити свою активність на ринках України, як тільки стабілізується обстановка в країні і будуть зняті валютні обмеження.
Ми залишаємося оптимістами і розуміємо, що в певні процеси в країні (від яких залежить і інтерес інвесторів до України) залежать не лише від адвокатів, юрфірм і юристів. Час змін настав і скоріше б це відчули б і інвестори.
Розмовляв Сергій Саченкоголовред порталу ЮРЛИГА, адвокат