Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чому міжнародні лайнери покидають гавань українського юррынка?

24 грудня 2015, 13:00
1526
0
Автор:
Реклама

- За останні роки з українського юридичного ринку пішло декілька міжнародних гравців, що закрили тут свої офіси (останній приклад - Gide Loyrette Nouel). На Ваш погляд, це глобальна тенденція або точкові рішення? Чи може ситуація для міжнародних юридичних фірм в Україні погіршати?

- Міжнародні юридичні фірми в Україні можна умовно поділити на два табори: ті, хто систематично будує регіональну практику таким чином, що регіональний офіс в змозі сам генерувати роботу (CMS Cameron McKenna, Baker & McKenzie), і ті, функція яких полягає в підтримці хед-офиса при здійсненні проектів за участю України.

Останні зі зменшенням "української" роботи на ринку закриваються.

У відмінності від Noerr, Beiten Burkhardt, Chadbourne & Parke, Schoenherr, які закривши офіси, по суті, втратили практику і свої команди в Україні, Clifford Chance зберігає присутність на локальному ринку за допомогою партнерських стосунків у форматі "best friends" з Redcliffe Partners.

- В чому головні складнощі роботи українського офісу міжнародної юрфірми на нашому ринку? І в чому були причини відходу міжнародних гравців на Ваш погляд?

- Має сенс говорити не так про складнощі, як про особливості бізнес моделей МЮФ.

Основний напрям міжнародних юрфірм спочатку заточений на транзакційну роботу, яка генерується в Лондоні, Варшаві, Франкфурті і інших фінансових центрах світу. Офіси міжнародних юридичних фірм в Україні або не конкурують за локальні проекти, або конкурують лише за деяку їх частину. Українські клієнти вважають іноземні юридичні фірми престижними, але дорогими і намагаються шукати прийнятніші за вартістю альтернативи.

З іншого боку, іноземні юридичні фірми частіше вибирають іноземні компанії в Україні зважаючи на наявність у таких фірм детальних, а головне, працюючих, антикорупційних політик. Оскільки корупційні риски є істотними бізнес-рисками для роботи в регіоні, репутація іноземних юридичних фірм грає значущу роль.

- В Україні, на відміну від російського ринку, національні юркомпании з 90-х років займають домінуюче положення над міжнародними. З чим це пов'язано і чи може ситуація змінитися в майбутньому?

- Порівняння з російським ринком не цілком коректне, оскільки експансія іноземних фірм в Росію почалася в один і той же час з розвитком національних юридичних фірм. Іноземні фірми мали можливість скористатися конкурентними перевагами своєї глобальної мережі, сильного бренду, побудованих бізнес-процесів. Відповідно, зайняли вигіднішу позицію на ринку.

У Україні іноземних фірм в цей час було мало, що дало локальним гравцям час для розвитку сильних практик, клієнтської бази і команди. Локальні компанії в Україні, таким чином, за деякими пунктами випереджають іноземних конкурентів.

У теорії ситуація може змінитися, за умови, що в Україні станеться різке підвищення інвестиційної активності і міжнародні юрфірми прийдуть в юрисдикцію за своїми клієнтами. Проте навряд чи коштує цього побоюватися найближчі декілька років.

- В чому ж все-таки переваги національних юридичних компаній в Україні над їх міжнародними колегами? Чому частенько український бізнес вибирає саме їх?

- По-перше, унікальна локальна експертиза, яка, якщо говорити про Redcliffe, підкріплена величезним досвідом роботи над міжнародними проектами (у 2015 році наша команда, наприклад, супроводжувала третину найбільших публічних проектів в Україні) у форматі міжнародної юридичної фірми.

По-друге, швидкість реагування на ринкову ситуацію. Управлінське або маркетингове рішення, на яке українській фірмі потрібний місяць або пара тижнів, в міжнародній юридичній фірмі може прийматися набагато довше. Міжнародна юридична фірма - це масив бізнес-процесів і процедур, на основі яких приймаються зважені рішення. Така бізнес-модель прекрасно працює в стабільних і розвинених юрисдикціях.

По-третє, гнучкість в питаннях ціноутворення. Декілька українських юридичних фірм дійсно роблять якісний юридичний продукт, який можна чекати від міжнародної фірми. При цьому локальні фірми можуть собі дозволити застосовувати більше різноманітних підходів до ціноутворення.

- Давайте поговоримо про сильні сторони ильфов : в чому їх стратегічна перевага над українськими юрфірмами? Що вони можуть запропонувати бізнесу з того, що ніколи не запропонують місцеві компанії?

- Для клієнтів: сильний міжнародний бренд, з яким можна розділити відповідальність за бізнес-рішення вартістю в сотні мільйонів; глобальна мережа експертів найвищого рівня; стабільна висока якість сервісу; неухильне дотримання законодавчих і етичних вимог юрисдикції і професії.

Для співробітників: можливість робити кар'єру в міжнародному оточенні, отримувати досвід в інших офісах мережі, мати доступ до унікальної системи управління знаннями. І, поза сумнівом, умови працевлаштування повністю відповідають вимогам трудового законодавства.

У Україні є локальні фірми високого рівня, які прагнуть об'єднати в одній бізнес-моделі переваги як українських, так і міжнародних фірм. Redcliffe - хороший приклад, коли симбіоз працює на практиці.

- В тендерах на представництво української держави в зарубіжних юрисдикціях найчастіше беруть гору іноземні юрфірми. З чим це пов'язано?

- Представлення інтересів держави у взаєминах з іноземними контрагентами вимагає досить специфічних знань і досвіду у сфері міжнародного публічного права. Принципи, основи і практика міжнародного публічного права формувалися багато років. Природно, що у українського юридичного ринку, вік якого 20 років, не може бути досвіду, порівнянного з досвідом глобальних юридичних компаній. Друга причина - все той же сильний міжнародний бренд, з яким можна розділити відповідальність за рішення вартістю в сотні мільйонів.

- чи Правда, що за останній час іноземні юрфірми переглядають свою стратегію в Україні, міняють акценти на сферах юридичної практики, зокрема, беруться за сфери практики, де раніше ніколи толком не працювали, наприклад - судебка?

- На мій погляд, немає. Іноземні юридичні фірми однозначно дивляться на розвиток своїх продуктів в розрізі індустрій, тоді як українські колеги традиційно відштовхуються від сфер практик. Ця тенденція спостерігається.

- Які Ваші стратегічні завдання роботи на українському ринку наступного року?

- Завдання-мінімум - зберегти існуючі позиції як по клієнтській базі, так і по об'ємах виконуваної роботи. Завдання-максимум - посилити бренд на українському ринку.

Розмовляв Сергій Саченкоголовний редактор порталу ЮРЛИГА

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини