- Олексій, багатьох твоїх колег по адвокатурі цікавить: як тобі вдалося опинитися в такому резонансному і гучному процесі у справі Геннадія Корбана в якості безкоштовного державного захисника? Адже це вже не перший випадок - ти також виявився на місці під час затримання Глави держслужби зайнятості Ярослава Кашубы. Випадкове везіння або цілеспрямований розрахунок?
- Усі знають, що я склав іспити в системі державної правової допомоги і є адвокатом, працюючим на постійній основі з Центром БПП. Між нами ув'язнений офіційний контракт, на підставі якого я надаю послуги при затриманнях, при окремих процесуальних діях. На якомусь етапі своєї кар'єри я прийняв рішення глибоко пірнути в цю систему, щоб розібратися, як вона функціонує, зрозуміти її плюси і мінуси. Як не крути, але на сьогодні це у будь-якому випадку робота, яка оплачується, нехай і не так щедро. І мені просто соромно за тих колег, які плачуть і скаржаться на нестачу клієнтів і роботи. Чесне слово, іноді хочеться дати ляща за подібну лінь або жадність.
На якомусь етапі, коли юридичний ринок ліг, я розумів, що ми повинні працювати над клієнтською базою. За моїм глибоким переконанням, єдиним вірним способом працювати на цьому ринку, бути затребуваним, а також мати постійну практику являється система безкоштовної правової допомоги. Я розумів, що якщо не піти у БПП, то крутитися на цьому ринку буде дуже складно. Не тому, що я маловідомий адвокат, а тому що в майбутньому мені буде складно вийти на ринок фахівців в карному процесі. Сьогодні на цьому ринку безумовно є чим займатися, але тут існують свої зірки, дострибати до рівня яких дуже складно. Щоб підійнятися на цю верхівку, є два шляхи - бігати і усім себе пропонувати або брати будь-яку роботу, завдяки якій тебе помітять. Щоб ти розумів, я брався до будь-якої роботи у БПП - і за затримання наркоманів, і за грабежи, хуліганство. За будь-які дрібні справи. Адвокат повинен захищати кожного - це його борг.
- З чого все-таки почалася історія, пов'язана із затриманням Геннадія Корбана?
- Насправді, це не так легко - бути черговим в системі БПП. Коли ти чергуєш, тобі можуть подзвонити навіть вночі. В день затримання пана Корбана був офіційний графік, згідно з яким я повинен відповісти на будь-який виклик у вихідний день. Але усі знають, що я поки що не одружений і я просто просунутий на своїй роботі. Того дня мені поступив телефонний дзвінок з Центру БПП. Попросили виїхати на затримання в Генпрокуратуру, на що я відповів згодою. Я запитав у дзвонячої дівчини: до кого ми їдемо? А у відповідь почув - громадянин Курбан. Тобто співробітниця БПП і сама толком не володіла інформацією про особу затриманого. І тільки тоді, коли я приїхав в Генпрокуратуру, тільки тоді згадав про уранішні новини і усвідомив суть того, що відбувається.
- Як так сталося, що саме адвокат, наданий системою БПП, брав участь в засіданні про обрання міри припинення? Адже у пана Корбана в Дніпропетровську є ціла плеяда власних адвокатів, які напевно професіонали своєї справи.
- Я можу точно сказати, що усі ці хороводи правоохоронних органів і наша улюблена гра в "хованки" або "знайди клієнта" частково спричинили те, що вони намагалися збити захист на початковому етапі. Так, часто трапляється, що ніхто з адвокатів не знає точного місця знаходження свого клієнта. Ми бачили це не один раз, в тій же справі з Денисом Бугаем, якого шукали по усьому Києву. В цьому випадку Геннадія Корбана вихопили з Дніпропетровська, повезли в Київ, звідти в Чернігів, а потім назад в столицю. Зараз я розумію, що вони просто намагалися знайти людей, які при усьому фактажі, який сиплеться, як пісочний будиночок, готові узяти на себе відповідальність і повідомити про підозру. У результаті вони знайшли їх в Києві.
- Багатьом колегам адвокатам дуже сподобався твій виступ на судовому засіданні, яке транслювалося в прямому ефірі. Дійсно, це було дуже красномовно, але в чому все-таки головна процесуальна цінність тієї маленької перемоги?
- Це була невелика перемога не лише нашої команди, але і адвокатури над прокуратурою в цілому. Моя перемога полягає лише в тому, що я вибрав правильну тактику. І те, що вони випустили і знову затримали клієнта після закінчення 72 годин, - це був їх програш. Вони зробили це від розгубленості, порушивши закон. Адвокати їх переграли. Я зміг вибрати найбільш оптимальну форму ведення процесу, при якій в напрузі трималися суспільство, ЗМІ, суд, прокуратура. Усі ці складові були задіяні настільки, що ніхто не міг повестися інакше, ніж за тим сценарієм, який ми написали. Ми почували себе режисерами в цьому процесі. Найголовніша цінність в тому, що в цьому футбольному матчі ми володіли ініціативою і ганяли їх в технічній частині неготовності до процесу. У чернігівському суді ми вибрали таку модель поведінки, але в Печерському районному суді м. Києва це б не пройшло. Там довелося б придумувати зовсім іншу стратегію.
- Що ж, якщо використовувати аналогію з футбольним матчем, то чому ж тоді у вашому складі сталася заміна і тебе прибрали з поля? Багато хто бачить в цьому політичні мотиви.
- Насправді закінчилося моє чергування і доручення Центру БПП. Політики тут немає, тут швидше є переформатування стратегії. Я адже знову граю.
- Як сталося твоє перше знайомство з паном Корбаном і завдяки чому, на твій погляд, вдалося завоювати довіру клієнта, який у результаті підписав з тобою договір на надання правової допомоги?
- Гадаю, мені вдалося зрозуміти клієнта і показати йому ефективність своєї роботи. Адже на початку мене не пускали до Геннадія Олеговича близько трьох годин. Мені і іншим адвокатам погрожували, обіцяли викинути з приміщення. Звичайно, коли сім співробітників спецслужби у бронежилетах в масках і автоматами, та ще і з собакою, знаходяться в службовому приміщенні, кожен може бути сміливим і погрожувати адвокатові. Коли я нарешті пробився до клієнта, то можу точно сказати, що Геннадій Олегович абсолютно не був розгублений, не був вибитий з сідла… Але до адвоката, наданого державою, іноді відносяться без довіри… Безумовно, його перший питання був: "Ви хто"?. За мною вже зайшов Андрій Богдан, який вже був його адвокатом раніше, він підтвердив необхідність моєї присутності : "Це адвокат з Центру БПП. Так повинно бути згідно з" законом. Ну а коли вже почалася уся ця процесуальна боротьба, мені якраз вдалося дати зрозуміти клієнтові, що я за нього борюся, що я не подсадной адвокат від прокуратури. І що я можу йому допомогти. Після того, як дія мого доручення від Центру БПП добігла кінця, а клієнта відпустили із залу судна, мене запросила на чашку кава (сміємося - прим. ред.) в Дніпропетровськ до Геннадія Корбану, де у результаті мені запропонували приєднатися до команди захисту.
- З кого складається команда захисників і як між вами розподілена робота?
- Команда складається з 5 чоловік, у усіх є певний сектор роботи. Ми працюємо по усіх напрямах, починаючи з побудови стратегії захисту клієнта, пишемо процесуальні документи, оскаржимо незаконні дії слідчих, вносимо заяви про карні порушення в єдиний реєстр. Я, зокрема, працюю над збором доказів по ряду епізодів, збираю інформацію, яка була освітлена іноземними ЗМІ. Велику роль в цьому грає сам Геннадій Олегович. Я можу однозначно сказати, що якщо людині дати адвокатське посвідчення, він буде зовсім не рядовим адвокатом. Він розуміє процес, вже розбирається в деталях і грає не останню роль у своєму власному захисті.
- Як надалі вибудовуватиметься лінія захисту?
- Можу лише точно сказати, що найближчим часом ця кримінальна справа розсиплеться повністю. Наше завдання - зробити усе можливе, щоб це сталося скоріше і щоб людина могла зітхнути спокійно, тому що справа просто абсурдна. Мабуть, було завдання сформувати якусь кримінальну справу на Корбана. Ось його і сформували - якась кримінальна справа.
- Ти сьогодні приїхав на інтерв'ю з охоронцем, чого раніше за тобою ніколи не помічалося. Чи означає це, що на тебе виявляється тиск або існують певні риски, яких необхідно уникнути?
- Сьогодні спостерігається найсильніший тиск фактично на кожного адвоката по цьому процесу. Причому я повідомив і Пораду адвокатів, і Національну асоціацію адвокатів України про те, що відносно нас можливі будь-які провокації. Сьогодні були зламані усі ящики нашої електронної пошти, усе мессенджеры, хтось намагався отримати доступ до хмарних сервісів. За нами ведеться зовнішнє спостереження, причому дуже очевидне. Відносно мене вже намагалися зробити ряд провокацій. Приміром, нещодавно на прохання одного з колег я приїхав до клієнта з банального питання - огляд речей, серед яких могли бути крадені предмети на суму до 500 у. е. На місці виявилося 8 співробітників ОБЭП і слідчий. Однозначно, готувалася якась провокація.
Окрім цього, до моїх сусідів дзвонять чужі люди, запитують про мене, наводять довідки. А до мене приходять якісь нові клієнти, які безпосередньо пропонують зробити дії, що виходять за рамки адвокатської етики. Звичайно, я не святий і міг в запалі процесуальної боротьби зробити дії, що мають ознаки порушення правил адвокатської етики. Наприклад, відповісти в тій же формі, коли на мене в процесі піднімають голос або чинять тиск. Тому я знаю, що по цих фактах дана команда писати на мене скарги, щоб дискредитувати і викинути з процесу.
- Твоє вираження про "процесуальне згвалтування", яке ти застосував в ході судового засідання, було дуже емоційним і забавним для глядацької аудиторії. Колеги оцінили. Але наскільки воно вкладається в рамки тієї ж самої адвокатської етики? Адже суддя, яким би він не був, повинен залишатися для адвоката "Вашою честю".
- Так, це може мати непрямі ознаки порушення адвокатської етики і за це мене теж можуть спробувати покарати. Але я думаю, що якщо у нашого законодавця трапляється "законодавча діарея", коли Рада пачками приймає безглузді нормативні акти, то в нашому випадку було саме "процесуальне згвалтування". Я вважаю, що речі треба називати своїми іменами і бути жорстким в їх використанні. Якщо цей термін стане крилатим, я буду тільки рад.
З адвокатом ЮК "Баристер" Олексієм Шевчуком розмовляв Сергій Саченко