Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Владислав Дубневский : "До відкритих реєстрів багаті люди відносяться завжди погано"

22 вересня 2015, 16:50
5196
0
Реклама

Владислав, найближчим часом Вам належить виступити в Києві на Міжнародній конференції з податкового і корпоративного права - 2015 з доповіддю про тенденції міжнародного податкового планування. Власне, які тенденції мають намір виділити?

- Усі тенденції останнього часу, на жаль, свідчать про посилення роботи в офшорному секторі, причому на всіх напрямках. Це і регулювання реєстрації компаній, посилення вимог до номіналів, ускладнення для банків при роботі з доларовими платежами офшорних компаній, подальше поширення законодавства про контрольовані іноземні компанії (зокрема на Росію), нові правила розкриття інформації, публічні реєстри бенефіціарів… усе навіть складно перерахувати. З одного боку, це, звичайно, може здатися сумним, але я розглядаю це як чергову спробу досягнення необхідного балансу. Використання офшорних компаній занадто глибоко увійшло до нашого життя і це теж повинно мати свої межі. Приміром, посилення вимог до номіналів викликане, швидше, не боротьбою з офшорним сектором як таким, а з рейдерськими атаками, що почастішали, на офшорні компанії, які сталі можливі завдяки слабкому контролю деяких провайдерів за документами, які вони передають на підпис номінальним директорам. Так і з офшорними компаніями. Їх завданням завжди було надання певних конкурентних переваг одній групі осіб перед іншими. Якщо використання офшорних компаній стає масовим, - конкурентна перевага зникає. В умовах, коли бізнес пов'язаний з владою, саме це звичайно і стає причиною додаткового посилення роботи з офшорними компаніями.

У одному з коментарів Ви сказали, що для Вас ухвалення Закону РФ про контрольовані іноземні компанії стало повною несподіванкою. Хіба його прийняття не було очевидним?


- Ну, я б не сказав, що саме повною несподіванкою. Такі події завжди слід оцінювати імовірнісний. Але дійсно, я вважав, що вірогідність ухвалення Закону у такому вигляді дуже мала. Причина такої думки - знання історії таких законодавчих ініціатив. Донині в Росії антиоффшорнные ініціативи були хорошим способом заробляння політичних дивідендів. Пропонували і законодавчо заборонити роботу офшорних компаній в Росії в 2003 році і ввести санкції по "чорних списках", і лякали тим, що доведеться "пил ковтати", якщо пам'ятаєте таке вираження. Завжди це закінчувалося однаково, тобто - нічим. Або про це просто забували, або негативне укладення за ініціативою давало уряд Росії, розуміючи, що економіка, побудована на офшорних компаніях, може дати несподіваний збій. Тому я чекав, що в нашому випадку історія повториться, як це вже було багато разів до цього. Проте Закон ухвалили, і це - дійсно досить різкий розворот від колишньої ліберальної фінансової політики до суворого контролю.

Можна вже сьогодні говорити про його дієвість? Які наслідки?


- Наслідки дійсно є. Деякі скорочують свою присутність в офшорах, хтось закриває цю частину бізнесу, деякі декларують своє володіння нерезидентами. Хтось придумує і використовує додаткові механізми, є і такі, хто шукає країни, де механізм розкриття інформації не працює або доки не працює. Хтось від'їжджає з Росії і стає нерезидентом. Загалом, картина дуже різна. Можна говорити про те, що менша частина клієнтів ліквідовує свої компанії, або офіційно декларує, а велика частина так чи інакше перебудовується і продовжуватиме працювати майже як раніше.



Російський президент заявив, що санкції Заходу нібито позитивно вплинуть на економіку Росії і економічні обмеження змусять російський капітал повертатися з офшорів додому. Наскільки такий прогноз обгрунтований?


- Ну, це, швидше, прогноз з приводу санкцій. З приводу капіталу існує тільки один прогноз. Він завжди буде там, де вигідно. Існуючі заборони зазвичай так чи інакше обходилися і обходитимуться. Просто іноді буде закладений підвищений ризик. Тим більше, в нашому випадку з Росією і придумувати особливо нічого не треба. Якщо є бажання залишити компанію, капітал і бізнес за кордоном, то для цього треба просто стати нерезидентом Росії, в ідеалі отримавши посвідку на проживання або громадянство іншої країни. При цьому можна продовжувати спокійно інвестувати в Росію з потреби, так само як це робилося і раніше, сплачуючи податки від тієї діяльності, яка ведеться на території РФ.

Серед українського бізнесу далеко не усі вітають відкритий доступ до інформації про бенефіціари. Як до відкритих реєстрів відносяться в РФ і чому? У світі?


- До відкритих реєстрів багаті люди відносяться завжди погано. Із зрозумілих причин. Стара народна мудрість радить триматися чимдалі від людей, що знають де лежать твої гроші. А у випадку з відкритими реєстрами, можна сказати, що інформація про активи стає доступна усім і кожному. Я не говорю про людей, що беруть участь в рейтингу журналу Forbes. Тут особливий стиль життя. Але далеко не кожному подобається скрізь ходити з охороною, ховатися від журналістів і виплачувати дружинам при розлученні деяка кількість мільярдів доларів. Я вже мовчу про очевидну різницю в декларованих прибутках і фактичних витратах людей у владі і так далі. Тому існує природна потреба в конфіденційності, яка раніше вирішувалася використанням інституту номінального володіння. Відкриті реєстри бенефіціарів змусять таких людей або шукати країни із закритими реєстрами, або вирішувати проблему іншим способом.

Чи слід чекати в найближчому майбутньому інших значущих змін в законодавстві, стосовно офшорних компаній? І, якщо так, то яких?


- Якщо ми говоримо про Україну, то на мій погляд, країні зараз не до цього. Закони на цю тему, якщо і приймаються, то дуже формально і неефективно. Тому не зовсім зрозуміло, з ким тут зараз боротися. Якщо з офшорами підприємців середньої ланки, то треба спочатку стабілізувати економіку. Якщо з наближеними до влади, то там і так усе ясно і без боротьби з офшорами. Зараз просто абсолютно інші підприємницькі і політичні риски.

Якщо говорити про Росію, то розворот у бік посилення був такий різкий, що тепер ще довго треба з чинним законодавством це усе пов'язувати. Мені наприклад, дуже цікаво подивитися, як доводитимуть факт володіння бенефіціара компанією у конкретної фізичної особи. Адже зазвичай цьому немає ніяких підтверджувальних документів. Усі інші докази тільки непрямі. Чи, приміром, нововведення про визнання іноземної організації податковим резидентом РФ на підставі місця управління… по-перше це повністю робить непотрібним усю, раніше існуючу концепцію постійного представництва, а по-друге - фактично усі, хто задекларував в добровільному порядку себе бенефіціаром офшорної компанії, автоматично повинен потрапляти під цю статтю, що має на увазі абсолютно інші податкові наслідки, чим можна було чекати. Загалом, навіть з тим що вже прийняли, є маса складних питань, відповідь на які дасть тільки судова практика і час.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини