Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Оманлива тиша або АМКУ не дрімає

10 вересня 2014, 10:48
3612
6
Автор:
Реклама

Антимонопольний комітет України, як і раніше, чіпко "хапається" за будь-які підозри в порушенні конкурентного законодавства. Про це ми говорили з радником ЮФ "Астерс" Олександром Вознюкомякий довгий час до цього сам був державним уповноваженим АМКУ.

Олександр, чи спостерігалися зміни в стосунках бізнесу і АМКУ в 2014 році? Які тенденції?

- Змін доки не сталося. Але потрібно враховувати обставини. Скоро півроку, як АМКУ функціонує лише в половину свого складу, знаходячись в очікуванні призначень нового голови і членів АМКУ. Комітет є колегіальним органом і тому така ситуація, в наших реаліях, не може не відбитися на його діяльності. А доки не буде призначений новий глава відомства, говорити про концептуальні зміни в його політиці передчасно.

Хоча, потрібно віддати належне, останнім часом АМКУ намагається досить зважено підходити до рішення деяких, найбільш спірних питань. Як, наприклад, на фармринку або в частині оцінки можливості введення в оману поширеною інформацією, обмежуючись рекомендаціями для бізнесу скоректувати свої дії. Хочеться вірити, що такий підхід АМКУ дійсно стане тенденцією.

Звичайно, існує дуже багато проблемних питань, які необхідно ще вирішити. Зокрема, для бізнесу дуже важливо, щоб була забезпечена прозорість правового регулювання і були зрозумілі підходи АМКУ до правозастосування, щоб була забезпечена процесуальна справедливість, і, кажучи в цілому, щоб АМКУ дотримувався правових принципів діяльності адміністративного органу по усьому спектру його стосунків з суспільством і його членами. Але про це можна буде говорити після призначень голови і інших членів АМКУ.


Розміри штрафів, які АМКУ "виписує" сьогодні, такі ж багатомільйонні, як в 2012 і 2013-м? Чи має місце пом'якшення політики антимонопольного відомства?

- Наскільки мені відомо, найбільший цього року штраф склав 50 млн. грн. Він був накладений на ПАТ "Полтаваоблэнерго" за зловживання домінуючим положенням при встановленні технічних умов на приєднання до локальної електромережі. Крім того, був штраф в 1 млн. грн. на компанію за змову з іншою компанією про умови тендерних пропозицій, також оштрафованою, але на 200 тис. грн. Були ще порівняно великі штрафи в 300 тис. і 128 тис. грн. також за змови на тендерах.

Можливо, на тлі штрафів в сотні мільйонів гривен, які ми бачили за останні декілька років, більшість сьогоднішніх штрафів вже не вражають, але насправді це все одно високі і суворі штрафи. АМКУ - не фіскальний орган, щоб звітувати за величиною перерахувань до бюджету, і штрафи слід оцінювати з позиції того, чи виконують вони свої функції. Наприклад, штраф в 1 млн. грн. складав 4,5% річного обороту компанії, а другого відповідача у тій же справі - 9 %, а це майже максимально можливий розмір. Отже вживані сьогодні штрафи навряд чи дозволяють говорити про пом'якшення штрафної політики. Навіть за ненадання інформації АМКУ продовжує штрафувати, іноді, на 200 тис. грн.!

Сьогодні причина менших величин штрафів в іншому… АМКУ, як колегіальний орган лише в половині свого складу, не ризикує розглядати складні і досить спірні справи, в яких фігурують потужні компанії і в яких можливо як ухвалення рішень з багатомільйонними штрафами, так і їх закриття за недоведеністю. Якщо згадати, що в умовах, коли проти АМКУ за фактом законної процесуальної дії з команди політиків порушують кримінальні справи - це вимушена тактика. Отже певне затишшя в прийнятті АМКУ можливих гучних рішень - це не пом'якшення політики, це лише пауза, обумовлена поточною ситуацією з перепризначеннями. Проте інформаційне затишшя про діяльність АМКУ не повинне вводити в оману і дозволяти розслабитися - АМКУ, як і раніше, чіпко хапається за будь-які підозри в порушенні конкурентного законодавства і може повною мірою реагувати на них. А при непрозорому правовому регулюванні і правозастосуванні особливо слід зберігати пильність і намагатися уникати порушень.

До яких ринків, сферам бізнесу зараз прикована увага АМКУ?
- Цього року АМКУ, як він і обіцяв, зосередив свої ресурси на ринках транспорту і зв'язку, ЖКГ, оптових і роздрібних ринків медпрепаратів, світлих нафтопродуктів, зрідженого і стислого газу, на питаннях доступу до інфраструктури, включаючи телекомунікації і електромережі, а також на ринках держзакупівель. Але це далеко не усе сфери, які знаходяться зараз у полі зору АМКУ, оскільки окрім планової роботи він повинен реагувати ще на інформацію, що приходить до нього, про можливі порушення на ринку. Не має принципового значення джерело такої інформації - буде ця заява про порушення або це буде інформація в пресі, або прозвучить з трибуни ВР або ще десь. АМКУ рідко повідомляє про такі розслідування на самому їх початку, тому часто про них відомо стає тільки коли розслідування виходить на фінішну пряму. Таких розслідувань насправді завжди багато. Зокрема, окрім тих сфер, які я вже назвав, можна назвати також сфери транспорту, страхових і банківських послуг, побутової техніки і її сервісного обслуговування, заготівлі молока, медикаментів, платних медичних послуг і так далі

Найбільш поширена "стаття"?

- З ряду причин структура встановлених АМКУ порушень з року в рік приблизно повторюється, тим паче, що "працюючих статей" не так вже багато, тому, думаю, за цей рік ситуація буде схожою. Найчастіше вживана - про зловживання домінуючим положенням. Причому, що цікаво, традиційні для такого порушення галузі ЖКГ, ПЕК і інфраструктурні галузі займають дещо більше 50% від усього числа порушень цього виду. Інші ж торкаються тих сфер діяльності, в яких питання домінування на ринку, як правило, для компаній далеко не очевидний. Також дуже частими є порушення у вигляді поширення інформації, що вводить в оману, і антиконкурентні погоджені дії учасником конкурсних процедур держзакупівель.

Окрім цього, за останні роки в діяльності АМКУ дуже розвинувся напрям боротьби з поширенням інформації, що вводить в оману. Хоча зараз АМКУ більше зважено підходить до вирішення цих питань, даючи компаніям рекомендації припинити відповідні дії, це абсолютно не означає, що актуальність цього питання зменшилася. Навіть якщо АМКУ не застосовує штрафи, для бізнесу виконання таких рекомендацій завжди пов'язане з додатковими, і, природно, непередбаченими витратами - зняти або змінити рекламні матеріали, не використовувати вже виготовлену упаковку або, якщо це можливо, щось зробити з відповідною інформацією на ній, причому часто, коли така продукція вже розміщена в десятках і сотнях роздрібних точках і тому подібне

Сукупний розмір штрафів АМКУ за 2013 року склав близько 744 млн.грн. Роком раніше штрафні санкції досягли рекордних 814,7 млн.грн. За I півріччя 2014-го - 19,48 млн.грн. При цьому рівень оплати штрафів підвищився до 83%

Які помилки допускає бізнес?

- Помилки можуть бути різні. Але важливо пам'ятати, що якщо відомо, де можеш впасти, то там можна хоч би соломинку підкласти. Проте із закону, та і усього українського конкурентного законодавства, мало що дізнаєшся, а практику вивчати, яка до того ж практично недоступна і змістовно бідна, у багатьох компаній немає часу, та і відчуття потреби в цьому теж. Важко не допустити помилок, коли бізнес не досить орієнтується у визначенні зон ризику. Це головна причина більшості порушень. Наприклад, щоб правильно оцінити риски можливих порушень, у більшості випадків необхідно спочатку визначити межі товарних ринків і оцінити своє положення на них і можливе положення конкурентів. Але часто, компанії вважають товарним ринком не те, що таким є в розумінні конкурентного права, спираючись на використовувані в ужитку поняття ринку. Найбільш наочний і зрозумілий приклад - ринок побутової техніки або ринок ритейла, кожен з яких, насправді, складається з величезної кількості самостійних ринків. І на перевірку може виявитися так, що навіть маленька компанія може мати значну ринкову долю або навіть мати структурні ознаки домінування, що, відповідно, накладає на неї ті або інші обмеження на можливі способи поведінки на ринку. Тому конкурентне право неможливо ефективно застосовувати, просто прочитавши закон. Необхідно розуміти його економічну природу, розбиратися в тих сутностях, які він описує у своїх украй сухих правових конструкціях. Наприклад, в законі не вдасться знайти чітку відповідь на питання, коли можна укладати ексклюзивний договір, а коли такий договір може бути визнаний таким, що істотно обмежує конкуренцію. Чи чим такий договір повинен відрізнятися від забороненого розділу ринку по територіях. Чи, інший приклад, за яких умов встановлення рекомендованих цін перепродажу стає порушенням - в законі теж не вказано.

Усім відомо, що легше і дешевше попередити порушення, чим потім його виправляти. І хоча впровадження на практиці політики відповідності конкурентному праву вимагає ресурсів і часу, така політика є необхідною і невід'ємною частиною успішного і стабільного бізнесу. Західні компанії, наприклад, дуже трепетно на глобальному рівні відносяться до створення і дотримання таких внутрішніх політик відповідності, приділяючи особливу увагу локальним особливостям правозастосування в кожній юрисдикції, щоб максимально ефективно уникнути порушень.

В цілому, за що АМКУ сьогодні "ганяє" бізнес?

- Я б краще сказав так, що є наскільки напрямів, по яких АМКУ особливо активний. Перед цим я вже сказав про ринки які знаходяться у полі зору АМКУ сьогодні. Окрім них, це питання формування ціни на газ, бензин, продукти харчування, медикаменти. Ріст цін не залишається непоміченим АМКУ. Це можна побачити по великій кількості рекомендацій АМКУ і його територіальних відділень останнім часом. Тому до названого списку можуть бути віднесені також непродовольчі товари і послуги, які мають важливе значення і масовий характер, ріст цін на які може зажадати реакції АМКУ, особливо якщо є вірогідність, що ринок може виявитися досить концентрованим на якійсь ланці в ланцюжку просування товару. Ми з вами можемо довго міркувати про принципи вільної ринкової економіки і вільне ціноутворення, але практика, у тому числі, на жаль, і судова, ще досить далека від такого розуміння, і це необхідно врахувати. Одночасно з питанням цін у АМКУ виникають питання до положень договорів про умови просування товару, про скидки, що надаються, і бонуси, про обмін інформацією відносно продажів, про эксклюзивности або інші умови, що обмежують можливості покупця або продавця купувати або продавати товар третім особам.

Ще одно напрям пов'язаний з ризиками визнання поширеної інформації такою, що вводить в оману. Хоча, як я вже сказав, АМКУ зараз схильний спершу врегулювати конфлікт шляхом надання рекомендацій добровільно припинити порушення, і тільки у разі невиконання рекомендацій застосовувати санкції. Ця тема, видно, також залишається пріоритетною в роботі АМКУ.

Нещодавно АМКУ дав сигнал про те, що компанії можуть добровільно звернутися в АМКУ щоб легалізовувати досконалі без його дозволу концентрації, розраховуючи на лояльність АМКУ при визначенні розміру штрафу. Не виключено, що за цим послідує черга перевірок формування структур різних груп компаній, що інтенсивно відбувалися останні декілька років.

Але як би то не було, до тих питань і ринків, якими займається АМКУ сьогодні, завтра може додатися що-небудь нове і абсолютно непередбачуване. Наприклад, хто б міг ще нещодавно сказати, що АМКУ займеться питанням цін на безкамерні шини для БТР? Спокій дає не знання того, що АМКУ не досліджує певний ринок, а упевненість в тому, що немає порушень.

Нагадаємо, що 26 вересня 2014 р. в Києві відбудеться практикум для представників бізнесу "Конкуренційне (антимонопольне) законодавство: практика застосування, аналіз останніх тенденцій"який буде присвячений розбору найбільш гострих питань застосування законодавства про захист конкуренції.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини