Ви працюєте в гурті, який формує пропозиції по податках і аудиті. У чому суть цих пропозицій Міністерству прибутків і зборів?
- Ініціатива групи компаній ЛІГА "ЗАКОН для УСІХ" припускає, що соціально активні професіонали у галузі податків і фінансів можуть взяти участь в удосконаленні норм чинного законодавства. У рамках ініціативи працює декілька профільних груп. Група по податках і аудиті працює в двох напрямах: перше, ця пропозиція змін в існуючу систему оподаткування, і друге, припускаюче точкову ліквідацію окремих недоліків чинного законодавства шляхом їх роз'яснення.
Що стосується другого напряму роботи, на сьогодні група підготувала чотири питання, які хочемо презентувати представникам державної податкової служби за сприяння компанії ЛІГА :ЗАКОН. Перший з них - питання гарантійних замін. Податковий кодекс не містить обмежень для податкових витрат відносно статусу особи, якому виявляється послуга гарантійного обслуговування. Також право на такі витрати у продавця не залежить від того, безпосередньо сам він виконує таке обслуговування або притягає для цього підрядну організацію, і отримує або немає в наступному компенсацію таких витрат від виробника товару. Для бізнесу це досить істотні суми в податкових витратах. Зараз не рідкість судові тяжби з цього питання, які податкова хоч і програє, але дискомфорт і непотрібні витрати цим приносять.
Ще одне питання - це витрати на мерчандайзинг, просування товару у великих торгових мережах. Податкова вважає, що оскільки товар вже реалізований в торгову мережу, то будь-яка його реклама в такій мережі не може вважатися податковими витратами постачальника товару. Наша позиція, що такі витрати сприяють збільшенню майбутніх продажів постачальника і можуть бути віднесені в його податкові витрати, як витрати на збут.
Ще є проблема бонусів, використовуваних покупцями і постачальниками. Існуюче узагальнювальне податкове роз'яснення не містить висновку про право на формування податкового кредиту по ПДВ, хоча про податкові зобов'язання усе описано якісно. Ми пропонуємо в текст роз'яснення додати відповідний абзац.
Четверте питання стосується пролонгації договорів оренди - можливості віднесення орендних платежів до податкових витрат, у разі, якщо пролонгації договору немає унаслідок зволікання в ухваленні рішення з боку місцевого органу влади.
Що ще вимагає бізнес від податкової влади?
- Діюча в Україні податкова система - не найгірша у світовій практиці. У ній є деякі недоробки, але вимагати зараз радикальних змін, зокрема зменшення ставок податків, я вважаю за неправильне. Не той час зараз. Подібні вимоги декларативні. Для зміни ставок треба шукати компенсатори. А адекватних компенсаторів на сьогодні ніхто не зміг запропонувати.
Приміром, перший замміністра прибутків і зборів Ігор Билоус відмічав необхідність поліпшити адміністрування ПДВ і ввести Пдв-рахунки. Тут я б хотів почути досвід інших країн, де таке нововведення дало позитивний ефект. У мене є інформація, що таких країн украй мало, і негативна практика значно більше. Тому, уся інформація, що стосується цього питання, має бути повністю відкрита. Усе інше від лукавого. Крім того, пан Билоус утвердал, що Миндоходов побороло "майданчикові" схеми оптимізації і зараз веде боротьбу з "партизанами". Але розумієте, це зовсім не вирішення питання, ми просто скачуємося з централізації проблеми в її децентралізацію. І ще велике питання, що краще: "партизани" або те, що раніше існувало у вигляді майданчиків "сім'ї". На сьогоднішній момент Билоус намагається вирішити проблеми адміністрування, тобто поліпшити механізм роботи податкової системи. Наскільки добре виходить - це вирішувати бізнесу на місцях. Але, як на мене, бізнес доки не побачив істотних змін в підходах на місцях.
Які корупційні схеми залишилися у бізнесу при новій владі, і що можна з ними зробити?
- Найбільш поширені схеми працюють за допомогою вчорашніх "майданчиків" і сьогоднішніх "партизан", і боротися з ними треба не на рівні платників податків, а на рівні тих, хто їх покриває. Щоб іншим не кортить було.
Джерело: Liga.net
Примітка: Будь-який експерт може подати свої пропозиції або рекомендації по змінах до чинного законодавства України.
Ініціатива "ЗАКОН для УСІХ" покликана збудувати конструктивний діалог бізнесу і влади з метою повернення українського бізнесу в цивілізоване правове поле.