Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Які підсумки роботи Української Арбітражної Асоціації за перший рік?

25 березня 2014, 12:14
327
0
Автор:
Реклама

- У кінці 2013 року Українська Арбітражна Асоціація (далі - УАА) відмітила першу річницю діяльності. C якими поставленими завданнями Асоціація впоралася за перший рік роботи?

ТС: Це був настановний рік. З одного боку важливим було сфокусуватися на залучення нових членів, з іншої - для цього ж було необхідно максимально продемонструвати правовій громадськості які вигоди і переваги дає таке професійне об'єднання. Тому передусім хочу подякувати усіх членів Асоціації, які незважаючи на свою професійну і особисту завантаженість активно допомагали і сприяли проведенню УАА заходів, розробці документів. Безумовно, хотілося б щоб УАА росла швидше, але я прекрасно розумію, що створення професійного об'єднання вимагає часу. Асоціація досить серйозно орієнтована на майбутнє, і багато що в її діяльності орієнтоване на молодих фахівців і створення умов для розвитку арбітражу в Україні. В умовах кризи довіри до державної судової системи в області вирішення комерційних суперечок, третейський розгляд може стати реальною альтернативою, якщо воно буде засновано на професійних і етичних стандартах. В зв'язку з цим УАА налагодила співпрацю з Третейською палатою України, так само як і з МКАС при ТВП України, спільно з якими провела низку заходів. Важливим стало і встановлення робочих контактів з АЮУ і Лігою студентів АЮУ, чия підтримка УАА потрібна.

ЯП: За перший рік роботи було почато і реалізовано декілька цікавих проектів. Наприклад, створений робочий гурт по розробці проекту закону про внесення змін до ряду законодавчих актів України у сфері міжнародного арбітражу і третейського розгляду, а також робоча група по розвитку арбітражу ad hoc у Україні; проведена перша в Україні літня школа по міжнародному арбітражу; організована зустріч з арбітрами. УАА виступила співорганізатором декількох заходів, а саме: круглого столу по удосконаленню українського законодавства на підтримку арбітражу, неформальній дискусії "Рішення суперечок за чашкою кави" : обговорення питань професійної етики в арбітражі", круглого столу "Третейський розгляд - процесуальні аспекти, практика приведення у виконання рішень третейських судів і міжнародних арбітражів", ІІ Третейського форуму "Третейський розгляд: час для удосконалення", семінару "Побудова кар'єри в міжнародному арбітражі" та ін.

- Які плани не вдалося реалізувати і чому?

ТС: Дійсно, деякі плани реалізувати не встигли. Наприклад, коли ми планували з членами і Правлінням Асоціації роботу на 2013 рік, ми припускали проведення масштабної міжнародної конференції, але в ході роботи стало зрозуміло, що поточні завдання приоритетнее. На даний момент ми не залишаємо ідею проведення такого роду заходу в майбутньому з основною спрямованістю на обговорення існуючих і прийнятих на сьогодні рекомендацій міжнародних асоціацій, регламентів, положень законодавства, усього, що помінялося у сфері регулювання міжнародного арбітражу, усього, що може бути позитивно сприйняте і оцінене як українським юридичним ринком, так і безпосередньо представниками бізнесу, які повинні визначатися, де і як розглядати свої справи. В цілому таке обговорення представляється корисним для розвитку української юрисдикції як місця розгляду суперечок. Хочеться зробити цей захід значущим і вагомим. У 2013 році ми почали співпрацювати з Російською Арбітражною Асоціацією (РАА) і разом працювати над питаннями, які б сприяли розвитку арбітражу в наших юрисдикціях. Якраз зараз, після підписання угоди з РАА і в 2014 році з Грузинською арбітражною асоціацією, ми ведемо переговори про аналогічні угоди зі шведською, американською, швейцарською арбітражними асоціаціями. За рік ми це не встигли зробити, але не вважаємо це мінусом, тому що, як вже було озвучено, встигли зробити досить багато.

- Які нові експерти і компанії, у тому числі іноземні, підключилися до Асоціації впродовж року?

Тетяна Слипачук

ТС: За перший рік роботи до Асоціації приєдналися майже 40 членів, серед яких арбітражні юристи з України, Росії, Білорусії і країн Європейського Союзу. Окремо слід зазначити, що у кінці 2013 року в структурі Правління сталися зміни: із складу Правління вийшла Юлія Чорних, партнер ЮФ "Арбитрейд", новим Генеральним Секретарем був призначений Ярослав Петров. Трагічні події початку 2014 року відклали проведення довиборів в Правління і зараз УАА має намір ці процеси закінчити.

Тут також важливо відмітити, що УАА об'єднує, передусім, фізичних осіб, що професійно займаються міжнародним арбітражем, у тому числі іноземних. Але, безумовно, Асоціація спочатку націлена на український ринок і тому закликає до членства саме українських фахівців, які вже активно займаються міжнародним арбітражем або планують їм займатися. Нам дійсно бракує рук, щоб зробити усе задумане.

ЯП: Як і будь-який почин, Асоціація вимагає до себе пильної уваги і багато роботи. У нас дуже багато ідей, які потрібно реалізовувати, і сподіваємося, що саме українські фахівці будуть до нас приєднаються, тому що в принципі завдання перед нами варто не лише зробити привабливою українську юрисдикцію для арбітражу, але і створити практику арбітражу і розширити її в Україні. Тому іноземцям це цікаво, в першу чергу, з точки зору приходу сюди з досвідом і отриманням нових ідей і цікавих думок для своїх проектів в майбутньому, а для українських фахівців це реальна можливість створити умови, щоб практикувати міжнародний арбітраж саме в Україні. Для українського бізнесу, відповідно, такий симбіоз українських і іноземних фахівців і своєї юрисдикції створює набагато комфортніші умови, ніж арбитрирование у будь-якій іншій країні. Тим паче, що законодавство, правова культура і природа міжнародного арбітражу запросто дозволяють це робити.

- чи Є перша практика вирішення арбітражних суперечок (у Україні або за її межами) із залученням членів Асоціації або при їх сприянні?

ТС: Хочу підкреслити, що Асоціація як така не адмініструє арбітражі ad hoc. Для того, щоб УАА змогла приступити до їх адміністрування, має бути розроблений цілий ряд документів для забезпечення цих процедур. Тому в перший рік діяльності Асоціації був створений спеціальний робочий гурт, який ці документи розробляє. Розробляє дуже уважно і акуратно з урахуванням усієї міжнародної практики, специфіки ринку, валютного регулювання, адміністрування і так далі. Сама по собі Асоціація не є арбітражним інститутом, тобто не приймає справи і не є постійно діючим центром по їх розгляду. Вона може здійснювати сприяння арбітражам ad hoc тільки у тому випадку, якщо сторони спеціально домовляться про це. Для того, щоб сторони, включаючи іноземні, цього захотіли, ми повинні запропонувати якісну послугу, яка була б зручна, зрозуміла і відповідала міжнародним стандартам. Минулого року на обговорення громадськості був представлений проект положення про Комітет за призначенням арбітрів. Цього року ми також плануємо розробити і прийняти вже самі правила по сприянню, сформувати базу цих арбітрів. У комплексі це буде та база, на підставі якої Асоціація зможе надавати подібну послугу.

Безумовно можна піти по дуже простому шляху повної компіляції того, що вже розроблене і існує в інших юрисдикціях, але ми не хочемо подібної компіляції з двох причин: по-перше, вона по багатьох речах просто неможлива - у нас відрізняється внутрішнє регулювання, а по-друге, уся база має бути пристосована під українську юрисдикцію і український світогляд, з адаптацією самих кращих практик і існуючих принципів. Тому, усе, що існує на сьогоднішній момент, уважно аналізується, використовується і адаптується до тих реалій, які ми маємо в Україні, для створення ефективного, зручного інструменту, що не породжує додаткових фінансових і тимчасових незручностей передусім для сторін, які до нас звертатимуться.

Паралельно з розробкою документів потрібно дуже серйозно підійти до складу Комітету за призначенням арбітрів, це мають бути люди з високою професійною репутацією, моральних і професійних принципів з точки зору надання такої важливої послуги з підбору і призначення арбітрів. Ці люди мають бути шановані своїми колегами. Ми будемо раді запропонувати для обрання в Комітет як українських, так і іноземних фахівців. І, як тільки ми створимо усі базові, технічні передумови, наступним важливим етапом буде просування цієї послуги. Сподіватимемося на те, що ця послуга стане затребуваною і до нас звертатимуться. За нашими підрахунками усі ці процедури займуть декілька років і, звичайно ж, нам потрібні люди, які будуть нам в цьому допомагати і активно брати участь. Це робиться не конкретно для членів Асоціації, це робиться в перспективі для арбітражного співтовариства, щоб через декілька років люди, які займаються арбітражем, і наш український бізнес могли абсолютно спокійно в арбітражних обмовках передбачати арбітраж ad hoc, наприклад, за регламентом UNCITRAL і в якості компетентного органу вказувати Українську Арбітражну Асоціацію, яка зможе запропонувати і якісну послугу, і, у разі непризначення якої-небудь із сторін арбітра, або при прямій угоді сторін про це, призначити професійного, грамотного фахівця, що відповідає складності суперечок, вимогам сторін до його кваліфікації, національності і так далі

- Як складається взаємини і співпраця з іншими українськими об'єднаннями у сфері комерційного арбітражу і третейських судів?

ТС: Оскільки основне завдання Асоціації - розвивати міжнародний арбітраж, то взаємини з іншими організаціями і об'єднаннями складаються, як на мій погляд, досить успішно. Ми знаходимо спільну мову і розуміння з усіма діючими в Україні об'єднаннями. Дуже активно ми співпрацюємо з Міжнародним комерційним арбітражним судом (МКАС) при Торгово-промисловій палаті України, постійно діючий арбітражною інституцією, проводимо спільні заходи. Ми вдячні цій інституції за підтримку наших заходів і намагаємося максимально використовувати їх досвід і знання, напрацьовані в процесі розгляду суперечок, і в той же час, привнести досвід і знання наших фахівців, ведучих справи в іноземних юрисдикціях для того, щоб, створити більше можливостей для розгляду суперечок в Україні. Активно співпрацюємо з Третейською палатою України, тому що в питаннях доопрацювання і розробки законодавства як в міжнародному арбітражі, так і у внутрішніх третейських судах, третейському розгляді, є ряд проблем, загальних, відмінних, але принципово дуже багато в чому пересічних між собою, і неможливо розвивати одно і не розвивати інше. Тому ми співпрацюємо досить активно і по розробці законодавства, і по встановленню діалогу з державними судами, тому що без правильної побудови стосунків між українськими державними судами і міжнародними арбітражними або внутрішніми третейськими судами не вийде створити в Україні комфортне середовище для міжнародного арбітражу.

З великою радістю і задоволенням ми знаходимо точки зіткнення для співпраці з Асоціацією юристів України (АЮУ) як з точки зору окремих ініціатив УАА, так і глобально. Наприклад, зараз ми почали декілька проектів з Лігою студентів АЮУ і дуже цьому ради. Тому що одне із завдань Асоціації - це допомогти молодим фахівцям отримати доступ до знань, а в цій частині УАА не лише пропонує проекти, які дозволяють їм заявити про себе як про осіб, які займаються міжнародним арбітражем, але і потрапити на очі партнерам провідних юридичних фірм, що займаються міжнародним арбітражем, як в Україні, так і за кордоном.

Так само і відносно Арбітражної школи, участь в якій вже сьогодні підтвердили декілька іноземних фахівців. У українського студентства з'являється можливість не лише їх послухати, але і показати себе, запам'ятатися.

Ми також сподіваємося налагодити співпрацю з національним комітетом МТП, де у рамках комітету з арбітражу працює група професіоналів.

Я не можу сказати, що десь є нерозуміння або конкуруючі інтереси, їх бути не може в принципі, тому що завдання загальне : зусилля усіх цих об'єднань, центрів, інституцій і так далі і людей, працюючих там, - це створити максимальну можливість займатися практикою міжнародного арбітражу і надавати послугу за поданням інтересів і проведенню міжнародного арбітражу в Україні. Зверніть увагу, саме таким шляхом йдуть наші західні колеги, розвиваючи і співпрацюючи, вони збільшують загальне поле для роботи, тим самим забезпечуючи і попит, і пропозицію.

- чи Вплинула Асоціація на ринкову конкуренцію у сфері арбітражу між провідними юридичними компаніями?

ТС: Як я вже відмітила, у нас не йде мова про конкуренцію. Це неправильний підхід, тому що Асоціація не повинна і не націлена і ніколи не була інструментом для посилення конкуренції. Асоціація - це об'єднання знань і зусиль для досягнення спільної мети. Тому конкуренція в цій частині бути не може. Більше того, ті фахівці, які займаються міжнародним арбітражем і вважають, що між ними має бути жорстка конкуренція, спочатку помиляються. Для того, щоб займатися міжнародним арбітражем, треба в першу чергу співпрацювати зі своїми колегами, які займаються цим же, з тієї простої причини, що сьогодні ви берете участь в арбітражі в якості арбітра, завтра - в якості адвоката сторони, а післязавтра - в якості експерта, а коло людей, що займаються міжнародним арбітражем все-таки досить вузький, особливо якщо ми говоримо про круг, який дозволяє робити усі ці послуги. У міжнародних арбітражних інституціях немає конкуренції, є нормальна співпраця і розумна змагальність. Ця змагальність пов'язана, передусім, з тим, що послуга з міжнародного арбітражу персоніфікована. Клієнт не шукає кращу фірму, він шукає кращого фахівця. Тобто, якщо ви хочете займатися арбітражем - намагайтеся якомога більше знати, вчитися, практикувати, читати, спілкуватися, заявляти про свої знання, щоб користувач міг оцінити, наскільки ви компетентні, наскільки ви сильні як адвокат або як арбітр, і тоді у вас буде практика.

- Які плани у Асоціації на 2014 рік?

Ярослав Петров

ЯП: У 2014 році основна активність УАА буде сконцентрована на наступних напрямах: освітні заходи, робочі групи, конференції, міжнародна співпраця і наукова діяльність.

На початку року УАА спільно з Лігою студентів Асоціації юристів України провела I Всеукраїнський студентський конкурс письмових робіт з міжнародного комерційного арбітражу. Поступило 25 робіт, у тому числі 10 англійською мовою. Переможці конкурсу отримують стипендії, стажування у ведучих міжнародних і українських юридичних фірмах і інші винагороди.

Враховуючи успіх торішнього заходу, УАА анонсувала проведення II тижневої школи по арбітражу для студентів українських і іноземних юридичних шкіл. У 2014 році цей захід буде організований спільно з Лігою студентів АЮУ. Як і минулого року, заняття проводитимуться англійською мовою.

Окрім вищезгаданих освітніх заходів УАА починає проведення вебинаров для практикуючих юристів і студентів. Впродовж року планується провести близько чотирьох вебинаров. Учасники вебинара, якими можуть бути як члени, так і не члени УАА, зможуть приєднатися до нього зі своїх офісів або домашніх комп'ютерів. Перший вебинар на тему "Міжнародний арбітраж: міфи і сучасні технології" відбувся 17 лютого. Спікерами виступали Олександр Муранов, керівний партнер колегії адвокатів "Муранов, Черняков і Партнери", і Володимир Хвалей, партнер юридичної фірми Baker & Mckenzie CIS, Limited.

Ми також анонсуємо навесні міжнародну конференцію, про яку говорили раніше, серйозно підійдемо до її підготовки, тому що, на мій погляд, ця конференція повинна дозволити заявити представникам інших юрисдикцій, що є співтовариство, яке націлене і хоче розвивати в Україні міжнародний арбітраж саме з точки зору його проведення в цій юрисдикції : тут є фахівці, є умови, є організації, які здатні це робити, як постійно діючі (МКАС при ТВП України), так і існуючі для арбітражу ad hoc (Українська Арбітражна Асоціація). Швидше за все, ми проведемо цю конференцію в 2015 році, але підготовка і її анонсування почнеться вже цього року. З урахуванням результатів і досвіду цієї конференції ми хочемо підкоригувати і свій захід, для того, щоб воно дозволило таким же спорідненим асоціаціям з Росії, Грузії і інших країн СНД заявити про себе і говорити про те, що в цих країнах є фахівці, готові займатися міжнародним арбітражем і організовувати його проведення на найвищому рівні у своїх юрисдикціях. Скажемо не секрет, що багато глобальних суперечок за участю українських або російських компаній йдуть в англійську юрисдикцію, інші юрисдикції, постійно діючі центри. Ідея не в тому, щоб вони туди взагалі не йшли, ідея в тому, щоб була альтернатива. Щоб була можливість сказати, що, наприклад, для цієї суперечки українська юрисдикція цілком підходить, тут є усі умови. У рамках цього проекту Асоціація планує посилити роз'яснювальну роботу, активно притягати нових членів шляхом заходів і отримання додаткових привілеїв (сплата дисконтованого збору, можливість направити свого спікера на заходи Асоціації і дружніх організацій) і так далі

ТС: У рамках діяльності робочих груп члени робочої групи по розробці проекту закону про внесення змін до ряду законодавчих актів України у сфері міжнародного арбітражу і третейського розгляду планують закінчити роботу над законопроектом про зміни до Цивільного процесуального кодексу, які торкатимуться здійснення судами функцій контролю і сприяння арбітражним виробництвам. Члени робочої групи по розвитку арбітражу ad hoc у Україні після закінчення роботи над Положенням про Комітет за призначенням арбітрів УАА працюватимуть над іншими документами, передусім - Правилами УАА по сприянню арбітражу ad hoc. Мають намір також сформувати Номінаційний комітет і базу арбітрів.

У 2014 році УАА планує відновити сайт. Вже зараз діючий сайт став інформаційно наповнений. Я рекомендую на нього заглядати усім, хто цікавиться практикою міжнародного арбітражу. У рамках сайту буде запущений онлайн бібліотека публікацій у сфері міжнародного арбітражу. Також цього року ми почнемо випускати Newsletter. Окрім цього, УАА співпрацює з журналом "Юридичний журнал" у рамках рубрики "Міжнародний арбітраж". Усі члени УАА запрошуються присилати свої статті в цю рубрику.

Арбітражна школа стала ще більше інтернаціональною - ми чекаємо більше половини іноземних спікерів, крім того, в її програмі з'явився ігровий (mock) арбітраж. Заняття проходитимуть в провідних юридичних фірмах. Кількість місць обмежена, тому я рекомендую поквапитися - термін реєстрації учасників до середини квітня.

У планах проведення тематичних семінарів. Члени УАА отримали можливість користуватися скидками при реєстрації на заходи наших партнерів. Загалом, планів багато. Запрошую приєднуватися!

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини