Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

В. Мусияка : Поверненням до редакції 2004 року ми повертаємо державу в конституційне поле

23 лютого 2014, 09:29
519
10
Реклама

Віктор Лаврентьевич, яка Ваша позиція відносно способу повернення до старої редакції Конституції 2004 року? Багато фахівців критикують процедуру прийнятого рішення з юридичної точки зору. Чи можна на Ваш погляд вважати це рішення легітимним і чи може воно бути оспорено в майбутньому, в тому ж КСУ?

- В даному випадку йдеться про те, щоб відновити конституційний лад, який був попран рішенням Конституційного Суду. Тому, яким чином повертати дію легітимної Конституції, якщо в ній не передбачено, як це зробити у разі антиконституційного рішення? Природно, якісь порушення є. Мало того, я вам скажу, усі ці голосування теж за гранню легітимності, оскільки немає прописаної процедури в чому б ні було, в Конституції, законах або Регламенті. Просто згадаєте, в 2004 році ми мали 402 голоси, коли вносили зміни в Конституцію. Процедура дійсно була порушена, але там навколо Верховної Ради теж стояли сотні тисяч людей, була напружена атмосфера і рішення необхідно було приймати. Усе це було зроблено заради того, щоб не лилася кров. Пройшло декілька років і ми забули ситуацію, при якій усе вирішувалося, а потім з кущів виліз КСУ і сказав "а ви знаєте, що процедура була порушена". Навіть 402 голоси їх не зупинили. Тому можна припустити, що в майбутньому з'явиться Конституційний Суд і скаже, що усе це незаконно. Ризик залишається поза всяким сумнівом.

Як Ви оцінюєте редакцію Конституції 2004 року і які подальші перспективи - чи далі удосконалюватиметься Основний Закон?

Пам'ятайте, коли з'явилася ідея повернення Конституції 2004 року, то з боку оточення Президента почали вестися розмови, що текст недосконалий. Скільки положень викликали суперечки між президентом і прем'єром. Проте будь-який текст Конституції може працювати, якщо виконанням цих положень займаються нормальні люди. Тобто це була проблема людей, а не проблема тексту Конституції. Президент і Прем'єр між собою "сварилися" тільки тому, що вони хотіли перебрати конституційні повноваження.

Друге, звичайно в тексті є недоліки. І в 2004 році проголосували не самий кращий варіант. Але ситуація така, що витягнули саме цей проект. Але там є присутнім розподіл повноважень між суб'єктами влади. І найголовніше - це повернення конституційних основ функціонування державної влади. Тому що в 2010 році ми позбулися легітимної Конституції, і поверненням до редакції 2004 року ми повертаємо державу в конституційне поле. При цьому ми позбавляємо узурпатора Президента супер повноважень, який він отримав незаконно.

Відносно внесення змін до Конституції я вважаю, необхідно щоб зараз парламент ухвалив закон про скликання засновницьких зборів для підготовки тексту Конституції, який буде винесений на референдум. Ясно, що необхідно змінити і сам Закон про референдум, оскільки проводити по ньому процедуру недоцільно. Також за цей час необхідно буде прийняти Виборчий кодекс. Тільки після цього можна буде організувати нормальний процес перезавантаження держави.

Розмовляв Сергій Саченкоголовред порталу ЮРЛИГА

Читайте також: 5 питань Віктору Мусияке до дня Конституції

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини